لماذا يجب علينا ان نختار المركز الاوربي للجراحة

نعالج فقط الامراض الشرجية

نعالج البواسير بدون اي تدخل جراحي

نعالج كيس الشعر دون اي تداخل جراحة

نعالج الناسورالشرجي في اليزر دون اي تداخل جراحة

نعالج الشرخ الشرجي دون اي تداخل جراحة

نعالج الثاليل التناسلية عن اليزر دون تداخل جراحة

HPV Nedir?

Human papilloma virüs (HPV), serviks kanserinin bilinen en önemli ve en yaygın sebebidir. Diğer bir yandan kadınlarda kronik üriner sistem enfeksiyonlarına ve vajinite de sebep olmaktadır. HPV cilt-cilt veya müköz membranların teması sonucunda bulaşan bir virüstür. Bu sayede genital bölgede bulunan ve cinsel yolla bulaşan en yaygın hastalıktır. Klinik bulgular genellikle virüs alındıktan 3-6 ay sonra ortaya çıkar. Bu dönemden önce klinik muayene sırasında başka hiçbir bir belirti vermeyebilir. Kadınlarda lezyonlar vulvada, labialarda, üretrada, vajen iç kısmında, serviksde ve anal bölgede bulunabilir.

Siğil Kondilom Nedir?

Siğil derinin üst tabakasına veya mukozaya yerleşen İnsan papilloma virüsü / HPV olarak bilinen bir virüse ait enfeksiyonlardır. Siğillerin şekli bulunduğu bölgeye veya tipine göre değişmekle beraber, genellikle deriyle aynı renkte, kabarık, nasırımsı sert görünümdedirler.

Bir DNA virüsüdür ve siğiller, papillomlar, serviks kanserine neden olur. Cinsel açıdan aktif kişilerin çoğu, yaşamlarının bir döneminde bu virüs ile karşılaşırlar. Kondilom'lar kadınlarda en sıklıkla vulva dış genital bölge, anus makat çevresi , vajina ve serviks rahim ağzı bölgelerinde görülür. Erkeklerde ise genital siğil kondilomlar penis, anus ve kasık bölgesinde sıklıkla oluğur. HPV virüsünün 120'nin üzerinde tipi vardır, özellikle genital bölgede görülmesine rağmen bazı tipleri anal bölge, ağız içinde (oral seks sebebiyle) görülebilmektedir. HPV virüsü vücuda girdikten sonra dönem dönem alevlenmeler ile ortaya çıkabilmektedir. HPV (Human papilloma virüsünün) genital siğil veya kondilom denen lezyonlara yol açabilir.

Siğil Türleri ve Çeşitleri

 • Yaygın Siğiller

  Ellerde, parmaklarda ve tırnak çevresinde görülen bu tip siğiller çok yaygındır.çocuklarda sık görülür.

 • Ayak Tabanı Siğilleri

  Diğer siğillerden farklı olarak deri içine gömülü görünümdedirler ve ağrı yapabilirler.

 • Düz Siğiller

  Küçük,yumuşak ve üzerleri düz siğillerdir.Vücudun her yerinde olabilir genellikle diz boyun ve bilektedirler.

 • İpliksi Siğiller

  Özellikle göz kapakları ve dudaklara yakın bölgelerde olurlar.

 • Genital Siğiller

  Yetişkinlerde daha sık görülür.Farklı büyüklük ve sayıda olabilir. Genital organların dışında ve bayanlarda vajina, rahim ağzı gibi iç kısımlarda da olabilir.Çok eşli ve güvenlik önlemi olmadan cinsel temasta bulunanlarda rastlanır. Bu tip, özellikle bayanlarda rahim ağzını uzun süre tedavi edilmeksizin tutarsa kansere kadar giden değişikliklere neden olabilir.

Siğil Nasıl Bulaşır

Siğiller direk kişiden kişiye temasla bulaşır.Siğiller bulaştıktan sonra hemen meydana çıkmazlar.Kuluçka dönemi günlerce hatta aylarca sürebilir.El, ayak tabanı ve düz siğillerin bulaşma riskleri düşüktür.Ancak genital siğillerin bulaşma ihtimali cinsel temas olduğu için çok yüksektir. El sıkmakla düz siğillerden virüs bulaşması zordur.

Siğil Tedavisi

 • Azot tedavisi
 • Asitik kremler
 • Buz tedavisi
 • Yakarak tedavi
 • Lazer tedavisi
 • Cerrahi müdahale
OP. DR. Yasir GÖZÜ
الجراحة العامة

معلومات الطبيب

OP. DR. Hatice Şahin
الجراحة العامة

معلومات الطبيب

DOÇ. DR. Mevsim Diriker
الجراحة العامة

معلومات الطبيب

UZM. DR. Özer Özdemir
الجراحة العامة

معلومات الطبيب

موعد