Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül (Makat Apsesi) Nedir, Belirtileri, Çeşitleri Ve Tedavisi

Fistül Nedir?


Fistül , iki iç organ arasında ya da iç organ ile cilt yüzeyi arasında istenmeyen bir bağlantı yolunun oluşmasıdır. Genellikle fistüller hangi bölgede oluşuyorsa o organın yaralanmasından ya da iltihaplanmasından kaynaklanarak oluşmaktadır.


Anal Fistül Nedir?


Makat bölgesi insan vücudunda küçük bir bölge olmasına rağmen, makat fistülü bölgede çok daha farklı hareketlilik göstermektedir. Bu rahatsızlığın nedeni ile ilgili maalesef ki hastalar olarak herhangi bir koruma veya tedbir alamıyoruz.

Bağırsağın son bölümü olan makat bölgesinde, ve dış olarak iki kas tabakası yer almaktadır. Makat bölgesindeki iç kaslar, düz veya istemsiz olarak çalışan kaslardan meydana gelmektedir. Dış kas tabakası ise, dışkı esnasında dışkıyı tutmayı sağlayan görev üstlenerek istemli ve çizgili kas liflerinden oluşmaktadır. Tabi ki her iki kasında dışkılama ve gaz tutma için üstlendikleri rolleri oldukça önemlidir.

Makat kanalının epitel doku üzerinde bulunan deri ile birleştiği yerde ter bezleri ve kıl oluşumları mevcuttur. Makat bölgesinde yer alan iç kasta tuvaletimizi yaparken o bölgenin daha rahat bir şekilde dışkılamayı sağlayan seat glandlerin yani ter bezlerinin o bölgede iltihaplanmasına sebep olur. Ya da bir başka örneklendirme verecek olursak eğer bizim o bölgeyi, yani makat bölgesi içerisinde yer alan dokuları zorlamamızdan kaynaklı olarak çatlaklar oluşuyor ve dışkılama esnasında temiz bir yapı oluşmadığından bölgede iltihaplanmaya neden olur.

Vücut direnci de kendini korumak amaçlı olarak iltihabı dışarı atmak zorunda olduğu için makat yanında da cilde yakın bir bölgeden bu oluşan apse infeksiyonunu dışarıya verir. Belirttiğimiz bu bezlerin iltihaplanması ile bağırsak ile cilt dokusu arasında tünel oluşumu izlenir ve bu şekilde istenmeyen kanal oluşarak bir yol belirlenmiş olur. Bunun sonucunda hastada fistül rahatsızlığı ortaya çıkar.


Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?


Anal fistül oluşumları ile ilgili birçok hipotez yer almaktadır. Aslında makat bölgesinin belirtileri çok spesifiktir. O bölgede yani makatın kenarında bir dolgunluk hissi, şişlik ve bazen de koku şeklinde belirti verebilir. Anal fistülün oluşumu sonrası ilerleyen günlerde hatta haftalar içerisinde lekelenmeler ile birlikte sarı iltihaplanmalar belirtiler arasında yer alabilir.


Birbirini tetikleyerek ortaya çıkan bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:


 • Anal fistülün oluşturduğu makat üzerindeki kanal girişi,

 • Makat içeresinde vücudun direne ettiği muhteva,

 • Dışkı çıkışında sıkça görülen ağrı,

 • Anal fistülün sebep olduğu apsenin makata yaydığı koku ve sarı iltihaplanma,

 • Dışkılama yaparken kanama ve kan görmedir.

Bu belirtilerden herhangi birini görüyor veya hissediyorsanız, kesin tanı için mutlaka Proktoloji alanında uzman bir hekime gitmelisiniz!


Anal Fistül Neden Olur?


Makat fistülü, birçok hastanın tamamen tesadüfü olarak karşılaşabildiği bir hastalıktır diyebiliriz. Makat bölgesini zorlamaya bağlı olarak kabız, ishal ve çok ıkınmaya dayalı anüste tahribat söz konusu olmaktadır. Bu tahribat, tahriş-çatlak ya da enfekte-iltihaplanma yapar. Bunlarla birlikte anal fistül oluşmaktadır.


Makat içerisinde mevcut olan bir çatlaktan veya bir apseden dolayı o bölgede şişlik oluşur. Bu şişliğin ardından bir apse meydana gelir ve bu apse ciltte doğru direne oluşturup, cilt üzerine boşaltır. Bu boşaltım fistül kanalı ile oluşur. Dolayısıyla genel anlamda kabız, ishal kalmamamız, bölgeyi çok zorlamamamız anal fistülden korunmamıza faydalı olacaktır. Öncelikli olarak, her zorlama olduğunda veya kabız, ishalle karşılaşıldığında anal fistül mü oluşur? diye soru akla gelmektedir. Buna cevap verecek olursak eğer; her kabız, ishal sonucunda fistül olmayabilir. Ama genel anlamda o bölgeyi zorlamadan ya da enfeksiyondan kaynaklı olarak görülmektedir. Bunun dışında bağırsak hastalıklarına bağlı olarak da görülebilir. Crohn, ülseratif kolit ve makat bölgesindeki kanser gibi hastalıklardan da kaynaklana bilmektedir.

Anal Fistül Çeşitleri Nelerdir?


Anal fistüller makat kasları arasında var olan boşluklar sayesinde anormal bir yapı oluştururlar. Bu yapı bazen düz bazen de karmaşık olmaktadır.


Transsfinkterik Fistül:

 Makatı kontrol eden dıştaki kasın arasından geçerek makat içine açılır.

Suprasfinkterik Fistül:

 Makatı kontrol eden kasların hepsinin üzerinden geçerek makat içine açılır.

Ekstrasfinkterik Fistül:

 Makat etrafındaki cilt ile kalın bağırsağın son bölümü olan rektum içine direkt açılır.

İntersfinkterik Fistül:

 Apse yolu iç ve dış makat kasının arasındadır. Dış ağız makata yakındır, iç ağzı genellikle anüsün hemen (anal kanalda) girişindedir.


Anal Fistüllerin yaklaşık %90'nı basit fistüllerden oluşmaktadır. İhmal edilen fistüller zamanla ilerleyerek komplike fistüllere dönüşebilir. Komplike fistüllerde tedavi süreci uzun ve sıkıntılı olabilmektedir.


Anal Fistül Kansere Çevirir Mi?


Anal fistül, belirttiğimiz gibi makat bölgesinin iç tarafında herhangi bir çatlak yada enfeksiyon ile birlikte, bölgede bir iltihabik reaksiyon oluşmasıyla buna bağlı olarak bu infeksiyonu, vücut reaksiyon göstererek dışarı çıkartmak ister. Dolayısıyla makatın iç bölgesi ve cilt arasında kendine istenmeyen bir tünel oluşturarak, yol belirler. Bu yolda devamlı bir iltihap gelir. İltihap kaynaklı olarak sürekli gelen bir akıntıdan da söz etmemiz doğru olur.

Bölgede seyrekte olsa kanamalar, dolgunluk hissi gözlenebilir. Maalesef ki bağırsak kanserlerinde de buna benzer şikâyetler gelişebilir. Makat bölgesindeki dolgunluk, ara sıra yaşanan kanamalar o bölgede kanserin ilerlemesini bağlı olarak çok fazla iltihabik reaksiyon gösterebilir. Bununla birlikte dışarı doğru iltihap akışı da yaşanmaktadır. Bu gibi şikâyetler yaşarken doktora gitmek ve muayene olmaktan çekinmemek gerekir. Gerekli olan kolonoskopi ve rektoskopi yapılarak tedaviye başlanılmalıdır.

Tetkikler sonucu fistül rahatsızlığı gözlenirse de tedavisinin yapılması büyük önem taşır. Çünkü fistül rahatsızlığı, makat bölgesinde kendi içinde sürekli bir iltihap akışına bağlı olarak ilerleyen dönemlerde bölgenin kanserleşmesine sebep olabilir. Araştırmalar sonucu yaklaşık 10 yıl süre gelen zaman diliminde fistülün kanserleştiğine yönelik olan çalışmalar mevcuttur. Bu yüzden mutlaka bir doktora gidilmeli ve istenilen tetkikler yapılarak, hastalığın kesin tanısı konulmalıdır. Özellikle kanama ile karşılaşılan şikâyetlerin sonucu daha da dramatik halde karşımıza çıkabilmektedir.


Anal Fistül Tedavisi


Anal fistül rahatsızlığında, cerrahi işlemler eskiden günümüze kadar süre gelen bir tedavi yöntemidir. Ameliyat olmuş bir hasta da, ‘makat kaslarımı kaybedecek miyim? ve ya konforum eskisi gibi olabilecek mi?’ korkusu sarmaktadır. Anal fistüle yakalanan bir hasta, sosyal hayatta büyük sıkıntılar çekmektedir. Bu nedenle tedavinin nasıl ve hangi yöntem ile yapıldığı büyük önem taşımaktadır. Önemli olan makat bölgesindeki kaslara olabildiğince minimize zarar vermemek gerekir. Eğer kaslara zarar verilmeden tedavi edilir ise; hasta kendi hayatına rahatlıkla dönüş sağlar ve kısa sürede iyileşme gözlemlenir. Bu yüzden tedavi yönteminin seçimi ve tanısı, anal fistül rahatsızlığında büyük önem taşımaktadır.

Ameliyatsız Fistül Tedavinin Hastaya Sunduğu Avantajları


 • Tedavi süresi ortalama olarak 5-8 dk. sürmektedir.

 • Alanında başarılı Proktoloji doktorlarımız sayesinde aynı gün hem tedavi hem de muayene olabilirsiniz.

 • Yaklaşık 15 yılı aşkın süredir makat hastalıklarının tedavisinin yapıldığı merkezimizde, sadece ve sadece lokal anestezi kullanılmaktadır. Bu nedenle narkoza bağlı olarak gelişen herhangi bir yan etki söz değildir.

 • Klasik ameliyatlarda anal bölgeden hasta olan cilt dokusu tamamen çıkartılır. Fakat ameliyatsız yöntem ile uyguladığımız teknikler ile herhangi bir doku kaybı yaşanmamaktadır.

 • Tedavi anında ya da tedavi sonrasındaki süreçte hasta, ağrı derecesini hissedemeyecek kadar az yaşar.

 • Sistemik rahatsızlığı bulunan, böbrek, kalp, şeker, tansiyon rahatsızlıklarında da bu yöntem rahatlıkla uygulana bilinir.

 • İşlem sırasında herhangi bir kesi, dikiş olmadığı için apse ve iltihaplanma yaşanmaz.

 • Klasik ameliyat sonralarında makat bölgesinde doku hasarı yaşandığı için hasta da gaz kaçırma, dışkı tutamama gibi şikâyetler meydana gelir. Ameliyatsız tedavi yöntemi sonrasında bu durumla karşılaşılmaz.

 • Ameliyatsız tedavi sonrasında hasta, sosyal hayatına aynı gün kaldığı yerden devam edebilir.

Anal Fistül İle İlgili Videolarımız
SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Anal fistül rahatsızlığında ilaç tedavisi mümkün mü?

  Hayır, değil. Anal Fistül en karmaşık yapıda olan bir makat hastalıklarından biridir. Bu nedenle doktor tedavisi dışında uygulanan herhangi bir yöntem çözüm değildir.

 • Anal fistül hastalığı tekrarlar mı?

  Fistül tekrarlayabilen bir hastalıktır. fistülün temelinde başka bir hastalık yatıyorsa ve tedavi sonrasında makat bölgesi zorlanmaya devam ediyorsa bu hastalık ile tekrar karşılaşılabilinir.

 • Anal fistül rahatsızlığında hangi doktora gitmek gerekir?

  Alanında uzaman Proktoloji Doktoruna başvurmak gerekir. Çünkü Proktolji Doktorları bu alanda eğitimlerini tamamlamış ve sadece makat bölgesi üzerinde çalışmasını sürdüren hekimlerdir.

 • Anal fistül tedavisi ne kadar sürer?

  Anal fistül tedavisi yalnızca 5-8 dk sürmektedir.

 • Tedavi olmak için herhangi bir tahlil yaptırmama gerek var mı?

  Hayır, herhangi bir tahlil veya tetkik yaptırmanıza gerek yoktur.

 • Tedavi süresinde ağrı veya acı hisseder miyim?

  Ameliyatsız anal fistül tedavisi ağrısız ve acısız bir yöntemdir.

 • Tedavi öncesi kullandığım ilaçları bırakmam gerekir mi?

  Ameliyatsız anal fistül tedavisi yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştiği için kullandığınız ilaçlarınız kesmenize ve ya bırakmanıza gerek yoktur.

 • Muayene geldiğimde aynı gün tedavi olabilir miyim?

  Muayeneye geldiğinizde dilerseniz hemen tedavi olabilirsiniz.

 • Nasıl randevu alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu arayarak bize 7\24 ulaşabilirsiniz.

"Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu"

 • Fistül Evreleri

  Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.

 • Anal Fistül Nedir ve Nasıl Oluşur?

  Anal bölgede oluşan kronik bir enfeksiyondur. Anal fistülün başlangıcı aslında %50 anal apsedir. Yani anal apse olan hastaların yarısından fazlasında fistül oluşmaya başlar.

 • Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

  Fistül ‘ün oluşma sebebinin başında apse gelmektedir. Oluşan bu apseler şiddetli ağrılara sebep olur. Buna ek olarak beraberinde akıntı ve pis kokuya neden olur. Apsenin ilerlemesi ile enfeksiyona , enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucu fistül olmasına bu arada makat cilt derisinin kalınlaşmasına olanak sağlar.

 • Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

  Anal fistül rahatsızlığı kendi başına bir süre sonra kanserleşebilir ya da o bölgedeki kanser bulgularıyla karışabilmektedir.

 • Anal Fistül Nedir?

  Makat fistülü (anal fistül) hastalığı nasıldır

Hızlı Randevu

Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış

Doktor Bilgisi