Neden Avrupa Cerrahi ?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Ameliyatsız Genital Siğil (HPV) Tedavisi

Genital Siğil (HPV Virüsü) Nedir?


HPV, genelde cinsel yolla veya umumi alanların (wc, hamam, sauna, vb.) kullanımı sonucu erkekte penis üzerine, kadında ise hazneye, dış cinsel organlara ve rahim ağzına yerleşen bir virüs çeşididir. Diğer virüsler gibi vücuda girdiğinde hücreler içinde yerleşir ve zaman zaman alevlenerek kendini gösterebilen bir tür rahatsızlık çeşididir. Genital siğil dediğimiz oluşum HPV'nin yan etkileridir.

HPV 1-6 ay arasında değişen kuluçka döneminden sonra genital organlarda sivilce benzeri kabarıklık veya et beni (Nevüs) şeklinde oluşumlarla kendini göstermeye başlar. Virus ilk olarak deriden kabarık, ağrısız bir sivilce şeklinde ortaya çıkar. Bu kabarcıklar, uzun yıllar boyunca kalıcı olabilir ve zaman içinde karnabahar görünümünü alabilirler.


İhmal edildiği zaman hızla çoğalarak bütün genital bölgeyi kaplayabilir yâda bir arada toplanarak kitleler oluşturabilir. Yayılma özelliklerinden dolayı rahim ağzına veya makat içerisinde doğru da ilerleyebilirler. Bu durum oldukça risklidir. Rahim ağzı kanseri veya makat kanserine dönüşebilme özellikleri vardır. Özellikle kadınlarla rahim ağzı kanserlerinin %98'i genital siğil temeline dayanmaktadır.


Genital Siğil (Kondilom) Nasıl Bulaşır?


Daha çok cinsel yolla bulaşır. Bir çok kişi tarafından kullanılan tuvalet, sauna, hamam, ortak kullanılan havlu ve ortak kullanılan iç çamaşır vb. ile de bulaşabilir.


Genital Siğil (HPV) Belirti ve Şikayetler


 • Genital veya anal bölgede kaşıntı, yanma ve kabarıklık

 • Deri üzerinde renk değişimi

 • Genital bölgede ufak, beyaz veya gri renkte lezyonlar

 • Cinsel birliktelik sırasında kanama

 • Karnabahar benzeri bir şekle bürünen birbirine yakın birkaç siğil

 • Siğiller bazen gözle görülemeyecek kadar küçük bazen de büyük karnabahar görünümünde belirti verebilirler

Bulaşmasındaki Risk Faktörleri


 • Ergenlik çağında başlayan cinsel beraberlik

 • Birden fazla partner sayısı

 • Korunmasız cinsel ilişki

 • Daha önce cinsel yolla bulaşan enfeksiyon

 • Bağışıklık sisteminin zayıf olması

HPV Çocuklarda Görülebilir Mi?


HPV çocuklarda da görülebilmektedir. 2 yaş altındaki çocuklarda görülen anogenital siğillerde annenin anogenital kanalından bulaşma ihtimali olduğu düşünülmektedir.2 yaş üstünde gözlenen siğiller de ise cinsel istismar önemli bir nedendir. Ancak çocuklarda gözlenen anogenital siğillerin, HPV virüslü kişiler ile aynı banyoyu paylaşmaları gibi farklı temas yolları ile de oluşabileceği bilinmektedir.


HPV Tipleri Nelerdir?


150 den fazla tipi bulunan HPV'nin, her birinin kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez, bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır.


Yüksek riskli HPV türleri; 16,18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 68, 73, 82

Düşük riskli HPV türleri; 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81


HPV (Human Papillom Virus) den Korunma Şekli


Cinsel beraberlik sırasında koruyucu ürünler kullanmak (prezervatif gibi) genital siğillere yakalanma riskini çok düşükte olsa azaltabilir. Fakat %100 korunma yöntemi değildir. Çünkü siğillerin sürtünme yoluyla da bulaşma özelliği de vardır.


HPV Testi Nedir?


Anogenital siğil varlığı olguların çoğunda klinik muayene ile tespit edilir. Ancak atipik yani normal dışı görünümü olan vakalarda tanı için histopatolojik inceleme yapılır.

Cerrahi olarak alınan doku örneği patoloji bölümü tarafından değerlendirilerek siğil tanısı histopatolojik olarak netleştirilebilir.

Alınan bu doku örneğinden eş zamanlı olarak HPV tipi değerlendirilebilir. Klinik olarak siğil görülmeyen kadın hastalarda smear testi incelemesi ve PCR ile HPV–DNA varlığına bakılabilir.

Multiplex PCR test ile de erkek hastalarda üretral sürüntüden HPV varlığı değerlendirilebilir.


Genital Siğil (HPV Virüsü) Tedavi Edilebilir mi?


Genital siğiller çok hızlı yayıldıkları için belirti verdiği anda mutlaka uzman Proktroloji hekimine başvurmak gerekir. Tedavinin gecikmesi durumda çok ciddi sorunlara neden olmaktadır.

Merkezimizde genital siğil tedavisi, ameliyatsız lazer yöntemi ile uygulanmaktadır. Ameliyatsız lazer tedavisinde genital siğiller için geliştirilen en başarılı ve hasta açısından en konforlu yöntemdir ve bir çok avantaj sunmaktadır.


Ameliyatsız (Lazer) Genital Siğil Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar


 • Ameliyatsız tedavisinin en büyük avantajı, hastanın aynı gün hem muayene hem de tedavi olabilmesidir

 • Lokal anestezi ile yapılan ve hastanede yatış gerektirmeyen tedavi yöntemidir

 • Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır

 • İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır

 • Müdahale sırasında hasta belirgin bir ağrı hissetmez

 • Ameliyatsız tedavide pansuman gerektirmez

 • Müdahale sonrasında hasta istediği pozisyonda oturabilir ve yatabilir. Diğer klasik ameliyatlardaki gibi günlerce hastanede yatma durumu yoktur

 • Şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir

 • Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Hastalığın önüne geçmiş olur

 • Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır


Genital Siğil İle İlgili Videolarımız
SIKÇA SORULAN SORULAR

"Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu"

 • HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

  Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.

 • HPV - Genital Siğil Belirtileri Nelerdir?

  Yüksek risk taşıyan virüslerin öldürücü kanser özelliği vardır. Kadınlarda en çok görülen kanser sıralamasında üst sıralarda yer alır. Serviks kanserini önlemek için en basit yolu düzenli aralıklarla pap-smear testi yaptırmaktır. Pap- smear tesitinde CIN veya SIL gibi anarmol durumlar ortaya çıktığında biyobsi yapılarak kesin tanı konmaktadır.

 • HPV Oluşumu

  Cinsel beraberliği aktif olan kadınların ilk üç yıl içinde smear testi yaptırmaya başlamalıdırlar. Smear testi 30 yaşına kadar rutin olarak her yıl tekrarlanmalıdır. 30 yaş üstü kadınların öncesinde 3 normal testi sonucu var ise 2 veya 3 yıl aralıklar ile smear testi yaptırabilirler. Bunun yanında 30 yaş üstü kadınların smear testinin yanında HIV testi yaptırmaları oldukça önemlidir.

 • HPV Ne Gibi Sonuçlara Neden Olur?

  Hpv yaygın bir virüs hastalığıdır. Günümüzde çok sık karşılaşabilen rahatsızlıktır. Kişi çekindiğinden doktora gitmemektedir. Bu durum bireyin yararından çok, sağlığını ciddi şekilde tehdit eden bir durumdur. Mahrem bölge rahatsızlıklarında kişi çoğu zaman kendi geçer diye bekler. Fakat bu durum kişinin aleyinedir.

 • HPV Nedenleri

  Hpv virüsü çoğu zaman genital bölgelerde oluşur. Bu virüs önce küçük sivilce şeklinde oluşur. Bazen de et benine benzer şekilde görülebilmektedir. Çok hızlı yayılabilir ve çoğalabilirler.

 • Genital Siğilden Korunma Yolları

  Anal fissür halk arasında makat çatlağı, makat bölgesinde yırtık veya mayasır olarak değişik isimler verilmektedir. Makat bölgesinde en çok görülen hastalık türüdür.

 • Erkeklerde HPV Etkileri

  Human Papilloma Virüs (HPV) Daha çok cinsel birliktelik sonucu bulaşır. Genelde genital bölgede görülür. Genital siğil diğer adı kondilom rahim ağzında kanser oluşmasına sebep olmaktadır. Erkeklerde de oluşan bu siğil, kadınlarda da meydana gelen siğiller ile görüntü olarak aynı, tedavisinde aynıdır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir.

 • Genital Siğil Nedir?

  Human Papilloma Virüs (HPV)sık rastlanılan bir virüs tipidir. Genel olarak cinsel yolla bulaşır. Aktif cinsel birlikteliği olan kişi hayatının bir döneminde bu virüs ile karşılaşır.

Hızlı Randevu
Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış

Doktor Bilgisi