Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir, Nasıl Oluşur, Belirtileri Ve Tedavisi

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Nedir?


Pilonidal sinüs, 1833 yıllarında Herbert Mayo tarafından tanımlanarak, birçok teori sonucu Hodge’nin pilus (kıl) ve nidus (yuva) kelimelerinin birleşimi olan pilonidal kelimesini kullanarak ortaya çıkartmış olduğu bir makat hastalığıdır. Yine 80’li yıllarda konjenital yani doğuştan gelen bir rahatlık olarak düşünülse de edinsel olduğu (sonradan kazanılan) birçok teori sonrasında kabul edilmiştir.

Kıl dönmesi hastalığına, kıl yuvası adını vermek daha doğru olacaktır. Çünkü pilonidal sinüs olarak adlandırılan aslında kıl dönmesinden ziyade kılların, vücudun dış yüzeyinden, cilt altına yerleşmesi olayına verilen isimdir. Özellikle genç nüfus hastalığı da olarak bilinmektedir. Erkekleri çok daha fazla ilgilendiren fakat genç kadınlarda da görülebilen bir makat hastalığıdır.

Pilonidal sinüs, vücutta özellikle ense, sırt, bel, saç gibi kıl yoğunluğunun fazla olduğu bölgelerden dökülen kılların, intergluteal sulkus olarak adlandırılan iki kalça arasındaki çukur bölgede yer alır. Derinin üzerinden vücut içerisine doğru kılların batması ile meydana gelerek, bu bölgede cilt altına giren kılların kistik bir yapı oluşturup reaksiyonel olarak gelişmesidir.


Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?


Vücudun dış yüzeyinden deri altına giren kıl parçacıkları bölgede yabancı cisim muamelesi görmektedir. Vücut dışarıdan gelen her türlü yabancı cismin ilerlemesini engellemek amacı ile savunma sistemini çalıştırıp, kendini korumak amacı ile hücrelerini o bölgeye göndererek, bu cismi sınırlandırıp kapsül içerisine alır. Böylelikle cilt altına giren kıllar bir arada tutulup, bir kapsül içerisinde sınırlandırılır. Sınırlandırılmış olan bu kıl parçacıkları deri altında yuva oluşturmaya başlamaktadır.

Savunma amaçlı vücudun yabancı cismin parçalamasına yönelik olarak bir sıvı oluşturmaktadır. Oluşan bu reaksiyonel sıvı, bölgedeki kıl giriş deliklerinden, zaman zaman dış bölgeye doğru akıntı tarzında bir belirti göstermektedir. Bazen de dışarıya hiç akıntı vermeden, bölgede hastanın fark ettiği sertlik, şişlik ya da apse oluşumu ile bulgu verebilmektedir. Bölgede belirti vermiş olmasa bile kıl dönmesi rahatsızlığı tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kıl dönmesi tedavisi için zaman geçmeden genel cerrah hekimlerinin alanında uzmanlaşmış olduğu proktoloji hekimlerine başvurmak gerekir.


Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs) Neden Olur?


Kıl köklerinin dönmesine alt yapı oluşturan bölgedeki kıl yoğunluğunun olması, köklerin dönmesi için yeteri güçteki kuvvetin varlığı ile cildin hassasiyet içerikli olması, kıl dönmesi faktörleri arasında yer alır. Zaman içerisinde bu faktörlere bağlı olarak gelişen, cilt altına yerleşen, yabancı olan cisimlerin bölgeyi tahriş ederek enfeksiyona yol açması ile kıl dönmesi oluşur. Kıl dönmesi oluşum nedenlerini söylemek gerekirse eğer şu şekilde sıraya biliriz:

 • Makat bölgesi ve çevresinde kıl yoğunluğunun fazlaca olması ve dökülen kıl miktarının fazla oluşu,

 • İntergluteal sulkus (kuyruk sokumunda iki kaba et arasındaki kıvrımlı bölge) alanının dar ve derin bir yüzeye sahip oluşu,

 • Cilt dokusunun, derinin uzun süre güçlük çekerek bölgenin nemli kalması,

 • İntergluteal sulkus alanında çatlak ya da skar (yara izi) dokusunun oluşu,

 • Lokal travmadan kaynaklı olan şekil bozukluğunun oluşu,

 • Bölge hijyenine özen gösterilmemesi ve kötü yapılan temizliğin oluşu,

 • Ailesel yatkınlık, obezite kaynaklı, sedanter yaşam sürdürmek, uzun süre oturma eylemlerinde bulunma ve kişide aşırı terleme oluşudur.


Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinus) Belirtileri Nelerdir?


 • Kuyruk sokumu (koksiks) üzerinde kitle oluşu ve çukur görünümü,

 • Kuyruk sokumu bölge dokusunun çok hassas ve kızarık oluşu,

 • Anal bölgede ortaya çıkan enfeksiyon sonucu oluşan şişlik ve kötü koku,

 • Bölgede kanlı ve koyu renkli, irinli iltihabik akıntılar,

 • Bölgede oluşan apseye bağlı olarak kişide gelişen halsizlik, ateş ve bulantı,

 • Dayanılması zor olan ağrı nedeni ile oturmakta ve yürümekte zorluk çekmek.


Kıl Dönmesi Hangi Bölgelerde Görülür?


Kıl dönmesi genelde kuyruk sokumu ve çevresinde görülmektedir. Kuyruk sokumu bölgesinde görülmesine rağmen koltuk altı, boyun, kasık bölgesi, yüz, bacaklar, göbek etrafı gibi kıl yoğunluğunun olduğu bölgelerde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Kıl dönmesi kişiye oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bu nedenle kıl dönmesi ile karşılaşıldığında bir hekime danışmak, kıl dönmesinin ilerlemesini önlemede büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. İstenmeyen ve utanılacak bir bölge olan kuyruk sokumunda yer alması nedeni ile birçok kişi doktora gitmekten çekinmektedir. Fakat birçok makat hastalığında olduğu gibi kıl dönmesi rahatsızlığı da utanmadan, çekinmeden doktora başvurarak, tedavi olması gereken bir hastalıktır.


Kıl Dönmesi Kimlerde Görülür?


Pilonidal sinüs olarak da bilinen kıl dönmesi rahatsızlığı makat bölgesi üzerinde yer alan bir hastalıktır. Daha iyi bir şekilde açıklamak gerekirse eğer ki; intergluteal sulkus diye adlandırmış olunan iki kalça arasındaki sırt, bel gibi vücut üzerinden dökülen kılların birikmesiyle, cildin tahriş olup, kılların içeriye girmesi ile oluşan kistik bir yapı haline gelmesidir. İntergluteal sinüs, derialtında yer alan yağ dokuları küçük abseleri hapsederek, bölgeye verilen basıncın artmasına bağlı olarak drenaj amaçlı olarak bir yolun açılmasına neden olur. Müdahale edilmediği her geçen süreç içerisinde oluşan apse, cilt dokusu içerisinde hızlıca ilerleyerek yayılım sağlar ve sonucunda da kıl dönmesi rahatsızlığı ortaya çıkar. Buna bağlı olarak da akıntı, şişlik, ağrı, kızarıklık ile karşılaşıla bilinmektedir.

Kıl dönmesi görülme yaş aralığı net olarak bilinmese de ergenlik çağında başlayan makat hastalıkları arasında yer almaktadır. Özellikle 15-25 yaşları arasında görülme sıklığı ülkemizde oldukça yaygındır. Ülkemizde olduğu gibi dünya üzerinde de özellikle Akdeniz İkliminin yaşandığı ülkelerde, yaz sıcaklığının yoğun ve kurak olmasından kaynaklı olarak burada yaşayan bireylerde daha sık rastlanılmaktadır. Çünkü nemli olan bir ortam kıl dönmesinin oluşması için en ideal olan ortam şeklidir.

Kıl dönmesi genelde üretken dönemde yani okul çağlarında olan kişilerde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Yaş etkisi çok olmamasına rağmen kadınlara nazaran erkek bireylerde daha sık yaşanmaktadır. Kıl yoğunluğundan kaynaklı olarak ve nemli ortam yoğunluğunun fazla oluştuğu askerlik dönemlerinde erkek bireylerde oldukça sık rastlanılmaktadır. Askerlik döneminde kıl dönmesi ile karşılaşan bireylere birçok belirti göstermektedir.

Zihnimizi ve bedenimizi dinlendirmek için kişinin tatile çıkmaya ihtiyacı vardır. Tatile çıkan bireylerde uzun süreli istirahat etmek, yatarak dinlenme sonucunda bile kıl dönmesi rahatsızlığı görülebilir. Çünkü kılın tek yönlü hareketi ile iki kalça arasına kıl ucu yerleşerek, uzun süre oturup veya yatarak o bölgede olan kıl ucu, yapılan baskıdan dolayı biraz daha ilerlemiş olur. Bu nedenle kıl dönmesine sebebiyet verebilir.

Pilonidal sinüs, oldukça fazla kilo sahibi olan ve özellikle obezite problemi yaşayan bireylerde oldukça sık rastlanılmaktadır. Çok kilodan kaynaklı olarak fazla terleme nedeni ile kılların cilde yapışması sonucu oluşmaktadır.

Belirtmiş olduğumuz bu nedenler dışında kıl dönmesi rahatsızlığı sıklıkla kıl yoğunluğu fazla olan, kıl kökleri oldukça kalın olan bireylerde görülmektedir. Bilinmesi gerekir ki hijyene önem vermeyen bireylerde de görülme sıklığı yaşanmaktadır.


Kıl Dönmesi, Kıl Batması Mıdır?


Kıl dönmesi kıl batması ile sıklıkla karıştırılan bir konu olarak kafalarda yer edinmiştir. Bilinmesi gerekir ki kıl dönmesi ve kıl batması birbirinden çok daha farklı yapıya sahip olan rahatsızlıktır. Ne kadar farklı olsa da halk arasında, aynı çağrışımı uyandıran konu olarak yer almaktadır. Hâlbuki cilt rahatsızlığı olmalarının dışında bu iki rahatsızlık birbirinden tamamen ayrı olan hastalıklar arasında yer alır. Mahrem bölgeyi temizleme amacı ile yapılan tıraş ya da ağda kullanımı sonrasında cilt üzerine çıkamayan tüylerin yaratmış olduğu durumda kıl batması meydana gelmektedir. Kıl dönmesi ise; duş sırasında ya da başka nedenlerden kaynaklı olarak sırt, bel, ense, boyun gibi bölgelerden dökülerek makat bölgesi üzerine gelen kılların, vücut hareketleri ya da dış baskı ile kılların cildi delerek deri altına yerleşip kistik bir yapı oluşturmasıdır. Bu nedenle kıl dönmesi ve kıl batması birbirinden farklı yapılarda oluşan rahatsızlıklardır.


Kıl Dönmesi Riskini Arttıran Nedenler


 • Uzun süreli oturarak çalışmak, (şoför, öğrenci, bankacılık gibi…)

 • Makat bölgesi, kuyruk sokumu bölgesinin yeterince temizlenmemesi,

 • Bölge hijyenini önemsememek,

 • Çok fazla terlemek ve bölgeyi temizlememek,

 • Kilolu olmak, obezite rahatsızlığı yaşamak,

 • Düzenli duş alımı yapmamak,

 • Farklı nedenden dolayı kuyruk sokumunda oluşan yara,

 • Genetik faktörler


Kıl Dönmesi Tekrarlar Mı?


Kıl dönmesi tekrarı kişiler arasında sıklıkla bahsi geçen bir konudur. Bilinmelidir ki kıl dönmesinde aslında tekrar yaşanmamaktadır. Yani nüksü gerçekleşmeyen bir hastalıktır. Çünkü kıl dönmesi dökülen kıllardan kaynaklı olarak ortaya çıkan bir makat hastalığıdır. Bilinmesi gerekir ki; kılların iki kalça arasında birikerek, oradan içeriye girmesi ile oluşan kıl dönmesi rahatsızlığı uzman hekim tarafından tedavisi yapılarak, bölgenin normal olarak iyileşmesi sağlanır. Fakat hekim tarafından yapılan tedavi sonrası hasta, kuyruk sokumu bölgesine lazer epilasyon yaptırmazsa ya da kılların dökülmeye devam etmesine bir şekilde izin verirse, bu sefer yeni kıllar iki kalça arasında birikerek, bölgenin başka noktalarından tekrar kıl dönmesi oluşmasına neden olabilir.


Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Kıl dönmesi tedavisi makat bölgesindeki kuyruk sokumunda, bölgenin durumuna bakılarak hekim tarafından uygun görülen tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Tedavi yöntemlerini şu şekilde açıklayabiliriz:


Koruyucu Yaklaşım: Çok erken seviye de tespit edilen kuyruk sokumu bölgesinde, herhangi bir kızarıklık, şişlik, ağrı yoksa geniş spektrumlu antibiyotiklerle kist ve apse oluşumu engellene bilinir. Fakat burada önemli olan nokta antibiyotik kullanımı ile bağışıklık sistemini ele geçiren vücut savunma sistemi, başka hastalıklara açık hale gelmektedir. Bu yüzden hekimler ve hastalar tarafından çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir.

Cerrahi Müdahale: İntergluteal sulkus bölgesindeki yani, iki kalça arasını ayıran kıvrımlı olan bölge de meydana gelen kistlerin alınması işlemidir. Kıl kesesi cerrahi yöntem ile alındığında daha geniş kesiler ile bölgeden çıkarılmaktadır. Bu nedenle küçük basit yapıda oluşan kıl keselerini de klasik ameliyat yöntemi ile yapılarak alınır. Klasik ameliyat yöntemi hastaya oldukça zorluk yaşatabilmektedir. Çünkü klasik ameliyat ile kist oluşumu gözlenen bölge tamamen alınmış olsa dahi bazı komplikasyonlar ile karşılaşıla bilinir. Kuyruk sokumu, anüs yani makat bölgesine yakın bir bölge olduğundan dolayı dikkat edilmesi zor olan bir bölgedir. Buna dayalı olarak da bölge sıklıkla enfeksiyon kapabilmektedir. Nitekim klasik ameliyat yöntemi ile tedavi edilen kıl dönmesi rahatsızlığında diğer ameliyatlarda kullanıldığı gibi genel anestezi kullanılır. Genel anestezinin kişiye vermiş olduğu birçok şikâyet yer almaktadır. Bu yüzden kıl dönmesi yaşayan çoğu hasta ameliyat ile tedavi yöntemini tercih etmekten çekinirler.

Ameliyatsız Lazer ile Kıl Dönmesi Tedavisi: İki kalça arasında özellikle kıvrımlı bölge olan kuyruk sokumu üzerinde meydana gelen kıl keseciklerinin alınması işlemidir. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde cerrahi işlemde olduğu gibi büyük yara ve kesiye yer verilmez. Çok daha küçük ve basit bir şekilde kıl kesecikleri yok edilmeye çalışılır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisinde ana prensip normal dokuyu olabildiğince almayarak, özellikle kıl keseciğinin ortadan kaldırılması temeline dayanmaktadır. Bu nedenle normal ameliyata göre çok fazla avantajları yer alır. Bu tedavi yalnızca lokal anestezi ile gerçekleşmektedir. Bu tedavi yönteminde kişiye herhangi bir yan etki söz konusu olmamaktadır.

Ameliyatsız Lazer Yöntemi İle Kıl Dönmesi Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajları


 • Hastaya narkoz verilmeden yalnızca lokal anestezi verilmesi kıl dönmesi tedavisi için yeterli olmaktadır.

 • Klasik ameliyatlarda olan büyük bir insizyon yani kesi alanı, ameliyatsız lazer ile tedavi yönteminde kesi alanı çok açılmadığı için kişiye çok daha büyük konfor sağlamaktadır.

 • Lazer ile tedavi yönteminde kişinin konforunun dışında büyük rahatlık sağlaması da hastayı oldukça memnun etmektedir.

 • Ameliyatsız lazer yönteminde tedavi süresi yaklaşık 5-8 dk’dır. Klasik ameliyatlarda bu süre 30-45 dk arasında değişmektedir. Bu nedenle ameliyatsız tedavi yöntemi hastaya büyük avantaj sunmaktadır.

 • Bu yöntem sayesinde ağrı ve acı hissi hasta tarafından nerdeyse hiç yaşanmamaktadır.

 • Sistemik rahatsızlığı bulunan (tansiyon, şeker, kalp, kanama bozukluğu…) hastalara da rahatlıkla ameliyatsız hemoroid tedavisi uygulanabilmektedir. Sistemik rahatsızlığı bulunan hastaların, kullandıkları ilaçlara devam etmeleri olumsuz bir durum teşkil etmemektedir.

 • Ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisinde hasta aynı gün evine, işine rahatlıkla dönüş sağlayabilmektedir.

 • Klasik ameliyat yöntemi sonrası hastalarda yaşanması mümkün olabilen gaz kaçırma, şiddetli ağrı ve dışkı tutamama gibi sorunlar görülebilmektedir. Fakat ameliyatsız lazer yönteminde hastaların korktuğu bu durumlar meydana gelmemektedir.

 • Cerrahi yöntem ile yapılan klasik kıl dönmesi ameliyatlarında hasta çok sık pansumana ihtiyaç duyar. Ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisinde ise çok daha ufak pansuman gerektirdiği gibi gerektirmeyen durumlarda söz konusu olmaktadır.

Kıl Dönmesi İle İlgili Videolarımız
SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Kıl dönmesinde yaş aralığı var mı?

  Kıl dönmesi yaş ayrımı yapmaz. Fakat bilinmesi gerekir ki ergenlik döneminden başlayarak sıklıkla 15-40 yaş aralığında görülmesi yüksektir.

 • Kıl dönmesi vücudumuzun hangi bölgelerinde çıkar?

  Kıl dönmesi hastalığı sıklıkla kuyruk sokumunda ortaya çıkar. Bunun dışında nadiren de olsa göbek deliği, kasık bölgesi, yüz ve koltuk altında da görülebilmektedir.

 • Oturarak çalışmak kıl dönmesi rahatsızlığı yapar mı?

  Oturarak çalışan kişilerde makat bölgesine yapılan baskıdan dolayı bölgede biriken kılların cilt içerine girmesinden kaynaklı olarak daha sık görülmektedir.

 • Kıl dönmesinin bitkisel yollarla tedavisi mümkün müdür?

  Kıl dönmesi hastalığı kendiliğinden geçebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir. Bitkisel çözümler tek başına tedaviye olanak sağlamamaktadır.

 • Tedavi olmadan önce tahlil yaptırmam gerekir mi?

  Hayır. Ameliyatsız kıl dönmesi tedavi öncesinde herhangi bir tahlil yaptırmanıza gerek yoktur.

 • Yaşlılarda tansiyon, şeker problemi olanlarda ve kan sulandırıcı kullanan hastalarda bu tedavi uygulanır mı?

  Sadece kıl dönmesi bölgesine müdahale edildiği ve işlem sürece yalnızca 5 dk sürdüğü için kanama riski çok azdır. Bu nedenle yaşlılarda, kronik ve ilaç kullananlar kişilerde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

 • Kıl dönmesi tedavisi ne kadar sürmektedir?

  Merkezimizde ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi yalnızca 5-8 dk içerisinde gerçekleşmektedir.

 • Muayene geldiğimde tedavi olabilir miyim?

  Evet. Ameliyatsız lazer ile kıl dönmesinde, muayeneye geldiğiniz gün içerisinde tedavinizi de olabilirsiniz.

 • Tedavi sürecinde ağrı veya acı hisseder miyim?

  Ameliyatsız kıl dönmesi tedavisi ağrısız ve acısız bir işlemdir.

 • Kullandığınız yöntemde dikiş atılır mı?

  Ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisinde dikiş kullanılmamaktadır.

 • Yurt\İl dışından geliyorum tedavi sonrası yolculuk yapabilir miyim?

  Tedaviniz bittikten sonra normal hayatınıza rahatlıkla dönüş sağlayabilirsiniz. Oturmanıza veya seyahat etmenize engel hiç bir durum söz konusu değildir.

 • Kıl dönmesi tedavisindeki başarınızın sırrı nedir?

  Kıl dönmesi her kişide farklı şekillerde bulunmaktadır. Bu yüzden merkezimizde hedefe yönelik tedavi ve kişiye özel planlama yapılmaktadır. Alanında 15 yıl tecrübeye sahip uzman hekim ve ekibimiz tarafından ameliyatsız lazer yöntemi ile kıl dönmesi tedavisi uygulanmaktadır.

 • Nasıl randevu alabilirim?

  444 8 623 numaralı telefonu, 7\24 hizmetiniz de olan Çağrı Merkezimizden randevu alabilirsiniz.

"Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu"

 • Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

  Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü

 • Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

  Kıl dönmesi hastalığı ülkemizde çok sık rastladığımız, genel olarak 15-35 yaş arasında daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kıl veya elbise pamukları cilt altına geçer.

 • Kıl Dönmesi Nedenleri

  Enfeksiyon sonucu iltihap dolu bir apse meydana gelir. Bu durumda apse akıntı, koku,ateş gibi farklı belirtiler de ortaya çıkabilir. Kıl dönmesinden şüphelendiğiniz zaman mutlaka doktora başvurmanız gerekir.

 • Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

  Kıl dönmesinin hastanın şikayetleri doğrultusunda belirlenir, hekim muayenesi sonrasındaysa kesin tanı konulur.

 • Kıl Dönmesi Risk Faktörleri

  Kıl dönmesinin oluşmasında etkenler nelerdir

Hızlı Randevu
Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış

Doktor Bilgisi