Makat Kanseri | Makatta Kist Kitle | Anüs Kanseri | Anal Kanser | Makat Tümörü | Avrupa Cerrahi

Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Rektum ve kolon kanseri kadar yaygın görülmeyen ve rektumun sonundaki anal kanalda büyüyen kitleye makat tümörü denmektedir. Mide ve bağırsak kanalının bittiği yerde rektumun sonunda dışkının tam çıkış noktasında görülmektedir. Makat tümörü aslında anal bölgenin dokusunu bozan bir tümördür. Her kanserde olduğu gibi bir hücre hastalığıdır.

Makat Tümörü Oluşumu

Anal kanalda bulunan hücrelerin kontrol-dışı ve anormal bir şekilde büyümesi problemidir. Kanser denilen hastalık da zaten hücrelerin kendini yenileme özeliğini kaybedip anormal dışı hareketler sergilemesidir. Bir hücre normal bir sürede doğar, büyür ve ölür. Kanserli bir durumda bu rutin bozulmaya uğrar. Bölgedeki lenf bezleri şişer çünkü lenf bezelerine sıçrayan kanserli hücre lenflere zarar verir.

Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde görülmekle beraber kadınlarda daha sık görüldüğü tespit edilmiştir. Her ne kadar görülme olasılığı az bir kanser türü de olsa yapılan araştırmalara göre her sene %2 oranında artış yaşanmaktadır. 2017 yılında 8.000 küsür kişide görülmeye başlanmış ve bu oranın önceki seneye oranla oldukça fazla olduğu keşfedilmiştir.

Makat Kanseri Belirtileri

Bir makat tümörü belirtileri çoğu zaman makat hastalıkları olan hemoroid, fistül ve fissür gibi rahatsızlıklarla aynı seyirde gerçekleşmektedir. Hatta hastaların %20’sinde hiçbir belirti bile gözlemlenmemiştir. Yine de en sık görülen makat tümörü belirtileri kanama, mukusa benzer akıntı ve makat bölgesindeki ağrıdır.

 • Ağrı ise hastada dışkılama esnasında anal kanalda meydana gelen şişlik yüzünden ortaya çıkar.
 • Akıntı genelde mukus veya jelimsidir.
 • Kaşıntı ise ağrı ve akıntıya eşlik etmektedir.
 • Makat bölgesindeki anal kanala ele gelen şişlik görülmektedir.
 • Bağırsak hareketlerinin bozulmasıyla da kabızlık gibi hastalıklar görülmeye başlar.
 • Vajinada kuruluk sadece kadınlarda görülebilen bir belirtidir.
 • Sırt bölgesinde ağrı ise nadir de olsa yine kadınlarda görülebilmektedir.
 • Ülserler ise anüs çevresinde görülmeye başlanır.

Makat Tümörü Risk Grubu

Bağışıklık sisteminin güçsüz olması da çok önemli bir faktördür. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için de kişinin düzenli ve sağlıklı beslenmesi, düzenli spor yapması ve bol su tüketmesi gerekmektedir. Bu tarz eylemleri gerçekleştiren kişi vücuda girebilecek herhangi bir virüse karşı hazırlıklı olacak ve direnç gösterecektir. Bağışıklık sistemi zayıfladığında ise kişinin bünyesine giren virüse karşı kişi direnç gösteremeyecektir. Sigara, alkol, vb gibi sağlığa zararlı ürünleri kullanmak kişinin bağışıklık sistemini düşüreceği için yine bu kişilerde makat kanseri olasılığı daha fazladır.

Daha öncesinde HPV virüsü kapmış kişilerde de makat kanseri görülebilmektedir. Makat tümörüne yakalanan kişilerde yapılan araştırma sonucu %79’a yakınında öncesinde hpv virüsü görülmüştür. Makat kanserine dönüşen HPV virüsü ise genel olarak HPV 16 ve HPV 18 grubu HPV türlerindendir. Diğer HPV türlerinin de bu hastalığa yakalanma riski de olsa en fazla HPV 16 ve HPV 18’dir.

Çok eşlilik de makat tümörü riskini arttıran bir durumdur. Birden fazla kişiyle cinsel ilişkide bulunan insanlarda nasıl HPV virüsü görülme olasılığı artıyorsa makat kanseri görülme ihtimali de artacaktır. Anal yoldan cinsel ilişkiye giren kişilerde de görülme olasılığı yüksektir.

Makat bölgesinde görülen hemoroid, fistül ve bağırsak hastalıkları görülen kişiler de iltihaplanma riski yüzünden makat kanserine yakalanabilirler.

Makat Tümörü Tedavisi

Öncelikle makat tümörü belirtileri ile karşılaşmışsanız bu durumdan çekinmeden hemen muayene gelmelisiniz. Uzman proktoloji doktorumuz anal kanalda bir kitle fark ederse bölgeden bir parça alıp biyopsiye yollayacaktır. Bu sayede iyi huylu mu yoksa kötü huylu bir kitle ile karşı karşıya olduğunuz keşfedilir. Kitlenin büyüklüğü ve hastalığın evresi de bu süreçte anlaşılmaktadır. Ardından onkoloji doktoruyla birlikte kanser hastalığınız boyunca tedavinizi sizi yormayacak şekilde bir plan hazırlanır.

Biyopsi raporuna göre onkoloji ve proktoloji bölümü doktorlaımız tedaviye karar verir. Kanserli hastaların tedavisinde kemoterapi ve radyoterapi gibi tedavi yöntemleri hastayı oldukça yoran ve yıpratan tedavi şekillerindendir. Bu süreçte aynı zamanda makat bölgesindeki şişlik yüzünden ağrı çeken hastanın hayatı ekstra zorlaşmakta ve sekteye uğramaktadır.

Eğer hastalığınız ilk evrelerdeyse proktoloji doktorumuz kitleyi tamamen yok edebilmektedir. Ameliyatsız bir şekilde gerçekleştirilecek bu tedavi şeklinde kitle lazerle lokal küçültülebilir veya tamamen yok edilebilir. Aynı zamanda narkoza, pansumana gerek kalmadan 10 dakika içerisinde gerçekleştirebilecek bu makat tümörü tedavisinde oldukça etkili sonuçlar alınabilmektedir. Hastanın konforu bozulmaz ve hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Kanser hastalığınız boyunca hem onkoloji hem de proktoloji biriminden desteklenen tedavi yöntemleriyle kanser hastalığından daha kolay tedavi olabilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULARHastayalarımıza Sunduğu Avantajlar

 • Proktoloji uzmanlarımızla aynı gün hem muayene hem de tedavi olabilirsiniz
 • Makat tümörü sadece 5 dakika içinde tedavi edilmektedir
 • Kişiye narkoz verilmeden yalnızca lokal anestezi ile işlem yapılmaktadır. Bu nedenle kişinin muayene ve tedaviye aç gelmesine gerek yoktur
 • Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır
 • Tedavi sırasında anüs içine tampon yerleştirilmez. Bu yüzden işlem tamamlandıktan sonra kişi sosyal hayatına kaldığı yerden devam eder
 • Kullandığımız ameliyatsız tedavi sayesinde anal bölge zarar görmez
 • Sistemik problemi olan (tansiyon, şeker, kalp, kanama bozukluğu...) hastalara ameliyatsız tedavisi uygulanır. İlaç almalarında herhangi bir sakınca yoktur
 • Hastaların klasik ameliyat sonrası en korktuğu problem dışkılama sonrası şiddetli ağrı hissi veya gaz-büyük abdest tutamama olasılığıdır. Ameliyatsız tedavilerde bu tür olumsuz komplikasyonlar yaşanmamaktadır
 • Ameliyatsız tedavide kesi dikiş olmadığından kişi aynı gün işinin başına dönebilir


Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

 • Basura Ne İyi Gelir?

  Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.

 • Basur Nasıl Olur?

  Basur'un tıptaki adı hemoroiddir. Halk arasında mayasıl olarak da bilinmektedir. Bir çok nedene bağlı olarak insan hayatında maalesef karşılaşma riski oldukça yüksek olan bu basur (hemoroid) genelde 16 ve 40’lı yaşlarda görülür.

 • Hemoroidde Beslenme

  Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkisi olduğu tartışılmaz gerçekler arasındadır.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı kabızlık alışkanlığı hemoroidde en önemli etkiler arasındadır, tuvalette uzun süre kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanılan durumlardandır.

 • Dış Hemoroid

  Dış hemoroid oluşumunu tek bir nedene bağlamak yanlış olur. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır. Hemoroid oluşumunun bir çok sebebi vardır.Önemli nedenleri arasında beslenme alışkanlığıdır. 20. yüzyılda başlayan endüstrinin gelişmesine bağlı beslenme alışkanlıklarımızda da oldukça değişiklikler oldu. Günümüzde doğal posalı besinler azaldı.

 • Hemoroid Nasıl Geçer?

  Hemoroid vakasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Yaygın görülen bu rahatsızlık, her 4 kişiden 3'ünde yaşanmaktadır. Hemoroid tıbbı tedavisi bulunan bir rahatsızlık türüdür.

 • Basur Nedenleri?

  Normal normlara göre günlük dışkılama ihtiyacı 2-3 kez olmalıdır. Ancak kişinin beslenme alışkanlığı bu sayıyı değiştirebilir. Aradaki fark çok fazla olmadığı sürece sorun teşkil etmez. Basur nedeni dışkılama ihtiyacı sırasında zamanla gerçekleşen bir olgudur.

 • Hemoroid Basur Kendiliğinden Geçer mi?

  Hemoroid kendiliğinden tamamen geçebilen bir rahatsızlık değildir. İlk evrelerde uzman hekimin önerileriyle kullanacağınız birkaç basit ilaç ve beslenme alışkanlığınızda yapabileceğiniz ufak değişikliklerle problem çoğu zaman çözülebilir.

Can hemoroid tedavisini araştırıyor
Hızlı Randevu
Anlaşmalı Kurumlar

Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış

Doktor Bilgisi