Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Pilonidal Sinüs Nedir?

Pilonidal Sinüs, anal bölgede görülen hastalıklara dikkat edildiğinde bazılarının daha çok erkeklere özgü olduğu ortaya çıkar. Bu hastalıklardan biri de pilonidal sinüs olup diğer bir adı da, pilonidal kist veya kıl dönmesi’dir. Kıl dönmesi daha çok 15-40 yaşları arasında erkeklerde sıkça görülür. Bu kadınlarda görülmeyeceği anlamına gelmez. Nadirde olsa kadınlarda görülen bir problemdir. 

 
15-40 yaşlarında daha sık görülmesinin nedeni de bu yaşlarda kuyruk sokumu çevresinin daha yumuşak olması ile ilgilidir. Pilonidal sinüs %96 oranında kuyruk sokumu bölgesinde görülür, çok sık olmasa da göbek ve kasık bölgesinde de rastlamak mümkündür. Yüz, koltuk altı bacaklarda görülen kıl dönmesi değil genelde kıl batmasıdır. Özellikle ağda kullanan kadınlarda kıl batması daha çok görülür. 
 
Kıl dönmesi büyük bir bölümü kuyruk sokumu etrafında görülür. Kılar bu bölgede deri altına girer. İncelenen kılların genelde saç ve vücut kılı olduğu anlaşılmıştır. Saçlardan dökülen kıllar sırtımızdan kuyruk sokumuna kaymakta ve orada oluşturduğu giriş deliği ile deri altına yerleşmektedir.
 
Sağlıklı bir insanda ortalama 150-200 bin civarında saç teli vardır. Bu saç tellerinin her biri 2 veya 10 yıl arası yaşayıp , yenilenmek için dökülürler. Günlük olarak fark etmesek bile ortalama 70-80 tel saç kılı dökülür. Dökülen kıllar kuyruk sokumunda toplanır. Zamanla bu bölgede biriken kıllar  cilt altına girer. Bundan dolayı daha sık banyo yapmaya ve dik oturmaya özen göstermelisiniz.
 
Meydana gelen giriş deliği sanki diğer kıllara yol gösterircesine yeni kılların o delikten içeri girmesine sebep olmaktadır. Vücut cilt altına giren kıl ve tüyleri yabancı cisim olarak fark eder ve onları zar ile kaplamakta vücuda zarar vermesini engellemektedir. 
 

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Genelde apse meydana gelir hastalık ilerledikten sonra kişiler muayeneye gelmektedir. Aslında dikkat edildiği zaman kıl dönmesi ilk evresinde kolay anlaşılır.kılların giriş yaptığı delikten görülebilirler. İlk zamanlar çok ciddi şikayetlere neden olmaz. Fakat ilerleyen zamanlarda  dayanılmaz bir hal alır.
 
Pilonidal sinüs belirtilerini bilirsek, geç olmadan farkına varır ve kolayca tedavi oluruz. 
 

Pilonidal Sinüs Belirtileri; 

Giriş Deliği: Dikkat edilmesi gereken husus kuyruk sokumu bölgesinde delik ya da deliklerin olmasıdır. Herhangi bir şüphede mutlaka kuyruk sokumu bölümü kontrol edilmelidir.
 
Kuyruk Sokumunda Şişlik: kuyruk sokumu çevresinde şişlik oluşumudur. Büyüklüğü bazen bir fındık bazen de yumurta büyüklüğü kadar  olabilir. Oluşan şişliğin sebebi ise, ileri evrede görülen makat apsesi olup, kesinlikle apsenin boşaltılması gerekir. Aksi halde apsenin kendi kendine patlaması daha sıkıntılı bir süreç oluşturur.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.