Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül Kansere Dönüşür mü?

Anal Fistül (makat fistülü), makat bölgesinde herhangi çatlak ya da enfeksiyondan kaynaklanan apse sonucunda cilde doğru ağızlaşan bir kanaldır. Anal bölge etrafında apse olan ve geçmişte de oluşmuş kişilerde daha çok görülen anal fistül rahatsızlığı, yaptığı bu kanal ile uzun süre ağrı, kanama ve akıntı şikâyetleri ile kendini belli eder. Anal fistül rahatsızlığı olan hastaların çamaşırlarına dışkı ya da kan bulaştığı da görülebilir.

Anal Fistül Kansere Dönüşebilir Mi?

Anal Fistül sonucu makattan devamlı akıntı gelmesi, o bölgedeki hücreleri belli bir süre sonra farklılaştırır (yapılan çalışmalarda 8 - 10 yıl sonrası). Farklılaşan bu hücreler ise kanserleşmeye yol açmaktadır. Bunun dışında makat bölgesi kanserleri (anal kanser, anüs kanseri) ya da bağırsak kanserlerinde o bölgedeki kitle ve iltihap etkisi ile kanserler de anal fistül ile benzerlik gösteren sıkıntılara yol açabilmektedir. Söz konusu sıkıntılar, o bölgedeki dolgunluk ve akıntı olarak kendilerini belli ederler. Makat fistülü aynı zamanda makattan kokulu, kanlı veya iltihaplı akıntı gelmesi, makatta ağrı ve makatta kaşıntı gibi belirtiler verebilmektedir. Makatta şişlik, titreme, ateş ve genel durum bozukluğu gibi belirtiler de görülebilmektedir.

Sonuç olarak, anal fistül rahatsızlığı kendi başına bir süre sonra kanserleşebilir ya da o bölgedeki kanser bulgularıyla karışabilmektedir. Eğer anal fistül rahatsızlığı normalden uzun bir süre seyrediyorsa kanserleşebilmektedir.

Anal Fistülü Diğer Hastalıklar İle Karıştırmayın

Makat Fistülü halk arasında genellikle kıl dönmesi, yağ kisti, makat kanseri, rektum kanseri, prostat iltihabı, ter bezi iltihabı veya makatta kaşıntı rahatsızlıkları ile karıştırılabilmektedir.

Anal Fistül Rahatsızlığı Kanser Dışında Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Anal Fistül, tedavi edilmediği takdirde kanser dışında bazı sorunlara da yol açabilmektedir. Şöyle ki, normal bir anal fistül hastalığı tedavi edilmediğinde leğen kemiği ve makat kaslarını sıkar. Bu durum da tedaviyi zorlaştırdığı gibi tedavi yapılmasına karşın nüks oranını da arttırabilir. Ayrıca vücutta devamlı bir iltihap tehdidi barındırarak diğer organların da iltihaplaşmasına yol açabilir. Tedavinin geciktiği bazı durumlarda ise halsizlik, eklem ağrısı, yakınma ve terlemelere neden olabilmektedir.

Kulaktan Dolma Bilgiler İle Tedavi Aramayın

Makat bölgesinde ağrı ya da şişlikler mutlaka bir uzman hekim tarafından gözlemlenmeli ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra bahsi geçen dolgunluk, akıntı ya da şişkinliklerin sebebi bir an önce bulunmalıdır. Bu nedenle, erken teşhis için makat fistülü şüphesi olan her hasta öncelikle bir hekime muayene olup, anal fistül tanısı konulduktan sonra ameliyat olması gerekebilir. Kulaktan dolma bilgiler ile ilaç tedavisi, eczaneden gelişi güzel alınan ve rastgele doktora danışmadan ilaç alınıp kullanılması zaman kaybına neden olduğu gibi kanserleşme riskini de arttırabilmektedir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.