Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Çocuklarda Sünnet Korkusu

Çocuklarda Sünnet Korkusu

Sağlık açısından faydalı olsa da, ağrı duyacağı endişesi ile erkek çocuklarının en korktuğu dönem sünnet zamanıdır. Bu süreçte, ebeveynler de sünnet olan çocuklarının endişelerine cevap verme konusunda sıkıntılar yaşamaktadır.


Sünnet öncesi ve sonrası aileler nelere dikkat etmelidir? 
 

- Asla pipisi konusunda olumsuz şakalar yapmayın. Hatta olumlu da yapmayın. 

- Pipin kesilecek yerine “Seninle doktora gideceğiz. Orda pipin ucundaki pislikleri doktor amca pamukla ve kremle temizleyecek. Nasıl biz dişlerimizi fırçalayarak temizliyorsak, doktor amcada pipini pamukla temizleyecek” gibi. Böylece çocuk pipime neler yapacaklar endişesi duymaz. Pipisini kaybetme korkusu yaşamaz. Sünnet normal bir doktor kontrolü gibi sunulmalıdır. Hatta sünnet kelimesi geçmemeli çünkü sünnet kavramı arkadaşları tarafından“pipin kesilecek, pipini kaybececeksin” olarak kafasında oluşturmuş olabilir.

- Sünnet konusu kültürel olarak törenle kutlanıyor. Bu durumda açıklamaya “Pipinin ucunu doktor amca temizledikten sonra pipin daha temiz olduğu için kutlama yapacağız aynı ilk dişin çıktığında kutlama yaptığımız” gibi bir açıklamayla çocuk bu konuda bilgilendirilebilir. 

- Doktora giderken durum abartılmamalı ve normal bir doktor kontrolüne gider gibi gidilmelidir. Çocuk bu operasyondan sonra acı ve rahatsızlık duyarsa doğru şekilde teselli edilmelidir. Mesela“doktor pipinin ucunu temizlediği için ilk anda birazcık acı duyabilirsin ama bu acı çabucak geçecek.” gibi bir açıklama yapılabilir. 

- Çocuk eve döndüğünde “pipi ile ilğili olumsuz şakalar kesinlikle yapılmamalı” ve sünnet sonrası bakıma dikkat edilmelidir. Bu ve buna benzer çocuğu kaygılandıracak, korkutacak detaylar kontrol altına alınırsa sünnet çocuk için travmatik olmaktan çıkacaktır. Aksine çocuk için pipisi temizlendiği ve bu tüm aile tarafından kutlandığı için mutluluk verici bir sosyal olay halini alabilir.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Dikişsiz Sünnet Ne Zaman Uygulanabilir?

Dikişsiz Sünnet Ne Zaman Uygulanabilir?

Dikişsiz sünnet yenidoğan döneminde rutin olarak uygulanan bir yöntemdir.