Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Perianal Fistül Nasıl Teşhis Edilir?

Anal fistül hastalığı çok basit veya çok komplike olabilir. Bu yüzden teşhis aşaması, uygun tedavi açısından oldukça önemlidir. Anal fistül şikâyetleri arasında genelde iç çamaşırını kirleten sarı, iltihaplı akıntıya sık rastlanır. Hasta bu akıntının makattan farklı bir yerden geldiğini ve ara sıra akıntı olan yerde dışkı veya gaz çıktığını ifade eder. Akıntının makatta oluşturduğu ıslaklığa bağlı, makatta kızarıklık, kaşıntı, tahriş şikâyetleri de sık ifade edilir. Anal fistül akut dönemleri dışında fazla belirti vermeyebilir. Bu yüzden hasta dönem dönem şikâyetlerin belirgin azaldığını ama hiç geçmediğini belirtir. Anal fistül hastaları incelendiğinde, fistüllerden önce genelde geçirilmiş bir makat apsesi öyküsüne rastlanır. Ancak anal fistülün farklı temelleri de olabilir. Bu yüzden detaylı bir anamnez alınmalıdır. Fistül oluşumuna sebebiyet verecek hemoroid ameliyatı, anal travma, Crohn hastalığı, Rektal kanser, anal fissür (makat çatlağı) gibi şikâyetleri olduysa mutlaka ona göre yol çizilmelidir. Bu hastalıklardan herhangi birisi varsa, hekim ek olarak sigmoidoskopi, rektoskopi, kolonoskopi gibi endoskopik tetkikler isteyebilir.

 
Öyküsü tamamlanan hasta muayeneye alınır. İlk muayene elle yapılan makat muayenesidir. Makat etrafındaki kaslar el yardımıyla iki yana çekilerek Anal fistülün dış ağzı gözlemlenir. Dış ağız genelde tümsek şeklinde olur ve sert bir dokuya sahiptir. Dış ağız birden fazla gözlemlenebilir. Dış ağzın çevresine bastırıldığında cilt altında sert fistül traktı hissedilebilir. Ancak teşhis için yeterli değildir. Çünkü elle hissedilen fistül traktı sadece yüzeyel basit fistüller için bilgi verir.
 
Buraya kadar olan aşama sadece ön teşhis için yeterlidir. Ancak kesin tanı ve çizilecek tedavi planı dikkate alındığında bu muayene yeterli değildir. Çünkü kesin tedavi için fistül hattının bütünüyle ortaya konması gerekmektedir. Fistül traktının yapısı, çevre kaslarla olan ilişkisi, cerrahi anatomisi bütünüyle bilinmelidir.
 
Dış fistül ağzı belirlenen hastada 2. Basamağa geçilir. Bu evre Fistül hattının seyri ve iç fistül ağzı belirlenmesidir. İç fistül ağzını belirlerken hekimler genelde Goodsall Kuralı’ nı kullanırlar. Goodsall Kuralı ilk 1900 yılında keşfedilmiş ve adını, yöntemi bulan cerrahtan almıştır. Goodsall Kuralına göre anal fistüller anüs etrafında bulunan dış ağızdan, makatı yatay olarak kesip dentate lıne a doğru uzanırlar. Yani dış ağız arka tarafta ise, iç ağız genellikle arka orta hattadır veya dış ağız önde ve makata 3 cm den yakın ise, iç ağız düz bir hatta dış ağızla aynı pozisyondadır. Fakat dış ağız ön tarafta ve makata 3 cm den daha uzak ise iç ağız yine arka orta hatta olabilir. Goodsall kuralı atnalı fistüllerde geçerliliğini kaybeder. Ancak yapılan araştırmalara göre ilk fistülde %59,nüks fistüllerde ise%41 oranında iç ağız doğru tespit edilmiştir. 
 
Bu aşamaya kadar anal fistül hakkında büyük ölçüde bilgi sahibi olan hekim kesin tanı için 3. Basamağa geçer.3.Basamağın amacı perianal fistül traktını 3 boyutlu olarak ortaya çıkarmaktır. Fistül traktının tüm hatlarını ortaya çıkarmak için, makat kasları iki yana açılan hastanın Dış fistül ağzından oksijenli su veya metilen mavisi verilir. Sıvının makat içine boşaldığı yer fistülün iç ağzıdır. Daha sonra stile adı verilen özel bir tel yardımıyla dış fistül ağzından yavaşça girilip iç fistül ağzına doğru ilerlenir. Böylece fistül traktının uzunluğu ve makat kaslarıyla olan etkileşimi hakkında detaylı bilgi sahibi olunur.
 
Bunun dışında fistülün 3 boyutlu halini saptayabilmek için Dış ağızdan verilen ilaçla birlikte belli aralıklarla çekilen röntgenlerde fistül traktını ortaya koyabilmektedir. Bu işleme fistülografi adı verilir.
 
Fistül traktının en belirgin ortaya çıkarıldığı tetkiklerden bir diğeri ise 3 boyutlu endoanal ultrason veya kontrast madde ile çekilen pelvik mr tetkikleridir. Diğer yöntemlerin yanı sıra hekim uygun görürse bu tetkikleri de isteyebilir.
 
Perianal fistül hastalığının tedavisi teşhisle birlikte belirlenir. Günümüzde kullanılan ameliyatsız tedavi teknikleri her fistül türünde değişmektedir. Bu yüzden teşhis aşaması tedavinin kesin sonuç vermesi için oldukça büyük önem taşır. Hasta ve hekim büyük bir sabırla bu aşamayı eksiksiz tamamlamalı ve ona göre tedavi seçenekleri hastaya detaylı bir şekilde anlatılıp, yine birlikte değerlendirilmelidir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.