Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Peri Anal Fistül Nasıl Geçer?

Anal fistül veya anorektal fistül olarak da adlandırılan makat fistülleri, oldukça karışık olabilen bir hastalıktır. Makat fistüllerinin birçoğu makat apsesi oluşumuna bağlı olarak gelişir. Makat kasları içinde oluşan iltihaplanmalar zamanla ilerleyerek apseleşir. Sonrasında ise bu iltihap makat kasları içinde kendine bir hat oluşturarak makat dışına çıkar. Bu hatta fistül traktı denir. Fistül oluşumunu tamamladıktan sonra hastada belirtiler oluşmaya başlar. Bu belirtiler arasında;

 

  • Makat bölgesinde kokulu iltihaplı akıntılar
  • Makat bölgesinde ağrı
  • Makat bölgesinden gelen iltihapla birlikte kanama
  • Ağrı nedeniyle oturmakta ve yürümekte zorlanma
  • Oluşan iltihaba bağlı gelişen yüksek ateş, halsizlik, titreme
 
Anal fistülün evresine göre şikâyetlerden biri veya hepsi hastada görülebilir.
Anal fistüller internal sfinkterler (makat iç kasları) arasında oluşturduğu hatta göre gruplandırılır ve 4 evrede incelenir.

1- İntersfinkterik Fistül 

En sık görülen anal fistül türüdür. İç ve dış makat kasları arasındaki boşluklara yayılarak, makattaki dış deriye açılır. Fistül traktı genelde dişli çizgi ile anüs arasındadır. Dış ağız ise makata çok yakındır. At nalı İntersfinkterik fistüle dönüşmediği sürece basit fistül olarak değerlendirilir.

2- Transsfinkterik Fistül 

Aşağı, orta ve yukarı transfinkterik fistül olmak üzere 3 grupta incelenir. Bu gruplama Transsfinkterik fistülün eksternal sfinkteri geçtiği noktaya göre belirlenir. Transsfinkterik fistüllerin görülme sıklığı %20 ile %30 arasındadır. İç kaslarda bulunan iltihap, yan bir yol oluşturarak dış makat kaslarını aşıp, isorektal boşluğa ilerler ve makattan 2-3 cm uzaklıktaki deriye açılır. 
Transsfinkterik fistüller suprasfinkterik fistül veya atnalı Transsfinkterik fistüle dönüşebilirler.

3- Suprasfinkterik Fistül 

Suprasfinkterik fistüller supalevator anal fistül olarak da adlandırılır. Komplike bir fistüldür ve  %5 ile %20 arasında görülürler. Nadir rastlanılan makat fistülleri arasındadır. İç kaslardaki boşlukta olan cerahatin iç ve dış kaslardan yukarı ve içeriye doğru gitmesiyle başlar. En gerideki makat dış kasını geçerek, isorektal boşluğu atlayarak dış deriye doğru yönelmesiyle oluşur. 

4-Ekstrasfinkterik Fistül Nedir?

Genelde makat apsesi nedeniyle oluşan fistüllerden farklıdır. Ekstrasfinkterik fistüller crohn, divertikülit, makat travmaları gibi anorektal hastalıklar nedeniyle oluşur. En az karşılaşılan makat fistülü çeşididir. Görülme sıklığı %1 ile %5 arasında seyreder. Rektum ile makat çevresindeki deri arasında oluştukları için pratikte makat fistülü olarak değerlendirilmezler. 
 
Perianal fistüllerde evresine göre müdahale edilir. Bazı fistül traktları kendiliğinden kapanabilirler. Ama bu durum her fistül için geçerli değildir. Makat fistülleri ihmal edildiği zaman mutlaka ilerler. Basit bir fistül zamanla komplike bir hal alabilir. İhmal edilen vakalarda uzun dönemde makat kasları içindeki iltihabın tahrip edici etkisi nedeniyle, fistül kansere dönüşebilir. Bu yüzden kesinlikle ihmal edilmemeli ve uzman hekim eşliğinde tedavi olunmalıdır.
 
Perianal fistüller ameliyatsız fistül tedavileri seçenekleriyle tedavi edilebilmektedir. Fistülün oluşturduğu trakta göre tedavi seçenekleri değişebilir. Ameliyatsız tedavi seçenekleri sayesinde, hasta geldiği gün işlem olabilir. İşlemden sonra ise makat fistülünün bütün belirtileri büyük oranda azalır. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde narkoz uygulanmaz, işlem lokal anesteziyle yapılır. Böylece hasta narkozun tüm yan etkilerinden kurtulmuş olur.
 
Müdahale aşaması kolay olsa dahi, iyileşme süreci fistülün ne kadar komplike olduğuyla alakalı uzayabilir. Özellikle iyileşme döneminde kontroller ve pansumanlar kesinlikle aksatılmamalıdır. İşlem sonrasında makat bölgesinin hijyeni ve verilen diyet listesinin uygulanması büyük önem taşır. Müdahale aşamasında ve iyileşme sürecinde seçilen hekimin tecrübesi çok ömenlidir. Karar verilen hekim ameliyatsız fistül tedavilerinde kesinlikle deneyimli olmalıdır. Aksi halde işlem esnasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle ve işlemden sonra iyileşme süreci takibinde hasta sıkıntılar yaşabilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.