Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal fissür halk arasında makat çatlağı, makat bölgesinde yırtık veya mayasıl  olarak değişik isimler verilmektedir. Makat bölgesinde en çok görülen hastalık türüdür. Hastalığın başlama evresi  anüsün girişinde oluşan makata doğru uzanan çatlak ve yırtıkların oluşumudur.Her yaşta görülebilen rahatsızlık daha çok 30 veya 40lı yaşlarda ortaya çıkmaktadır.Kadın ve erkek oranda fark yoktur.Fakat kadınlarda daha çok gebelik ve doğum sırasında ortaya çıkmaktadır veya var olan şikayetler bu dönemlerde ilerleme gösterir. Genel olarak erkek ve kadınların büyük oranında fissürün yerleşimi kuyruk sokumu tarafındadır.

 
Makat çatlağının oluşumunda en önemli faktör kabızlıktır. Anal kanalda dışkılama sırasında zorlanmaya bağlı  oluşur. Makat bölgesinde oluşan travmalar sonucunda genellikle o bölgede fissür görülür. Bağırsak enfeksiyonları, şiddetli çıkan ishal ve ya Ülseratif kolit gibi hastalıklarda fissür oluşumuna neden olmaktadır.Bazı ailelerde daha fazla görülmekte bunun nedeni ise kabızlığın o ailede daha çok görülmesinden  ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır.
 

Anal Fissür Fistüle Döner Mi?

Makat bölgesinde çatlak oluşumu şiddetli ağrı ya  da kaslarda spazm ve kan dolaşımın bozukluğuna  yol açmaktadır. Bu durumda yara iyileşmesini durdurmakta.Bundan dolayı erken müdahale edilen fissürlerde genellikle kendi kendine iyileşme olur .İyileşmeyen fissürlerde ilerleme  oluşur ve başka hastalıkları da yanında getirir.Fissür şişkinlik, ödem ve sert bir cisim gibi cilt altı dokusunda işe karşımıza çıkmaktadır.Bu  sert dokular hemoroid memesi ile karıştırılmamalıdır. Anal Fissür ilerledikçe sertleşir  ve derinleşir.Zamanla apse ve fistüllere yol açabilir.
 
Genellikle hastalar hemoroid olduğunu zannedip doktora başvururlar. Makat çatlağında başlıca şikayet ağrıdır.Özellikle dışkılama sonrasında şiddetlenir.Bu ağrı, kesici, yırtıcı ve cam kesiği gibi yanıcı olabilir.Dışkılamayla birlikte başlayan ağrı 3 veya 4 saate kadar sürebilir ve sonra hafifler.Bütün gün ağrının devam ettiğini belirten hastalarda da oldukça karşılaştık.Makatta yanma açıkta kalınan sinir uçlarından kaynaklanır.Erken dönemlerde fark edilir.
 
Başka bir belirtisi makatta kanamalardır. Ağrılı kanamaların sık sebepleri fissürlerdir. Kanamalar parlak,damla şeklinde ve peçeteye çizgi şeklinde bulaşır.Çok sık kanama beklentisi yoktur. Dışkılama sırasında makat bölgenin genişlemesiyle ve çatlağın yeniden yırtılmasıyla kanamlar olur.
 
Dışkılama sırasında oluşan zorlanmalar, kas spazmı nedeniyle kasların gevşeyememesine bağlıdır. Buda kabızlığın giderek artmasına yol açmaktadır.Bu bir döngüdür.Kabızlığın artmasıyla çıkmakta zorlanan dışkı makat bölgesinin tahriş eder ve o bölgede  ki yırtığın derinlemesine neden olur.Dışkılama geciktirildiğinde karında şişliğe ve gaz problemine neden olur.Bazı hastalarda idrarda yanma, ağrı gibi  durumlarda görülebilir.Uzun süre tedavisi yapılmadığı zamanlarda makatta darlık gelişebilir.
 

Anal Fissür Tanısı

Anal fissür tanısı koymak oldukça kolaydır. Bu konuda uzman olan hekim hastanın şikayetlerini dinlerken bile hastaya ön tanıyı koyabilir. Şikayetleri dinledikten sonra muayeneye geçilir.Kalçalar nazikçe açılır  o sırada fissür  kendini gösterir.Herhangi bir şüphe varsa rectal tuse veya anoskopi yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir.
 
Günümüzde hastalar anal fissürü başka hastalıklarla karıştırabiliyorlar.Bu hastalıklar pıhtı oluşturmuş dış  hemoroid, sarkmış veya pıhtı oturmuş iç hemoroid , kıl dönmesi gibi hastalıklar.Bunların dışında iltihaplı fissür bağırsak hastalığına veya kötü gelişmeye bağlı olup olmadığını ayırt etmek gerekir. Beklenenin dışında gelişen, oldukça fazla olan, ağrısız  fissürlerin altında yatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır.Bunlar tüberküloz, silifis, chlamydia,CMV, anal kanser  veya kronik anal kaşıntıdır. Böyle durumlarda tanı için endoskopi veya radyolojik tetkikler istenir. Fissürün geç iyileşmesi durumunda bağırsak iltihabı hastalığı riskini ortaya çıkarır.
 
Anal fissürlerde ağrılar daima arka  ve orta hatta olup hasta yerini kolayca tespit edebilmektedir.Fissürle karışan proxalgia ise ağrı bıçak saplanır ,dışkılamayla ilgisi yoktur , derin ve yaygındır.Apselerde de ağrı aynı şekilde olup devamlılık gösterir.Koksidinia dediğimiz durumlarda ise hasta ağrıyı kuyruksokumunda tarfiler, genelde fissürler görünmez, muayene sırasında kuyruksokumu ucuna parmakla bastırınca ağrı şiddetlenir.
 
Az da olsa karşılaştığımız makat kanal kanserleri ve alt seviyeye yerleşmiş olan rektum kanserleride ağrılı bir şekilde dışkılamaya neden olmaktadır.Fakat bu lezyonları görüntü ve şekilleriyle ayırt edilebilir.Biyopsi yapılarak kesin tanı konur.
Anal fissürler tedavisinde ki amaç kas spazmını azaltmak ve ağrıyı ortadan kaldırmaktır. Yetişkinlerde 4 veya 5 haftalık tedavi ile iyileşebilir.Çocuklarda ise sadece dışkının yumuşatılması ile yakınmaları düzelir.Fissür tedavi yöntemler cerrahi ve koruyucu olmak üzere ikiye ayrılır.
 
Koruyucu önlemler genel olarak ilaç tedavileri,diyet, lokal uygulamardan oluşmaktadır.En önemlisi dışkının yumuşatılmasıdır.Bunun için bol sıvı gıdalar, su, lifli besinlerle  yapılan diyetler ve gerek duyulursa ilaç tedavisi öngörülür.Büyük abdeste  zamanında çıkmak gerekir geçiktirilmemelidir. Ağrıyı minimuma indirmek için ılık suya oturma banyosu oldukça faydalıdır.Ilık suyla günde 3 defa  15 dakika sürecek şekilde olmalıdır.Ağrı için ağrı kesiciler, bölgesel kremler kullanılabilir.Bu  yöntemler farklı tedavi yöntemlerini kabul etmeyen hastaların kullanabileceği ağrıyı biraz da olsa hafifletmeye yöneliktir.Fakat 1/2 ay geçtiği halde hastanın şikayetleri hala devam ediyorsa bu artık kronikleşen fissür olduğunu bize gösterir. İlaçla yapılan tedavilerde amaç ağrının giderilmesidir. Kullanılan kremlerde ise bölgenin uyuşturulmasıdır.Nitrogliserin içeren kremler dolaşımı düzelterek iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.Yalnız halk arasında duyulan ‘ben kullandım bana çok iyi geldi ‘ dediği ilaçları doktorunuza danışmadan kullanmamanız gerekir.Seçilenilen ilaçlar ağrıya iyi gelebilir fakat enjeksiyon riskini artırıp kötü olmanızı sağlayabilir.Bunların yanında baharatlı yiyeceklerden, ekşi gıdalardan, acı yiyeceklerden ,sigara ve alkolden açınmak gerekir. Sürekli  kabızlık sorunu yaşayan hastalarda bu şikayetlerle sık sık karşılaşılabilinir.
 
İkinci olarak ameliyatsız tedavi yöntemleri önerilir. Anal fissür tedavisinde en çok kullanılan teknik ameliyatsız Botoks tekniğidir.
Ameliyatsız Botoks tekniği diğer yöntemlere oranla oldukça avantajlı tedavi yöntemidir. Bunlardan bazıları;
 

Ameliyatsız Botoks Tekniği Avantajları

  • İşlem sırasında hastaya narkoz verilmez. Müdahale lokal anesteziyle yapılmaktadır. Hasta anestezin bütün yan etkilerinden kurtulmuş olur.
  • Müdahale yaklaşık olarak  5-10 dakika sürmektedir. Sonrasında hasta özel odasına alınarak, 30 dakika gözlem altında tutulur sonrasında tabucu edilir.Hasta yürüyerek evine veya işine dönebilir.
  •  Hasta aynı gün hem muayane  olur ve isterse aynı gün içerisinde müdahalesi yapılır.
  • İşlem sonrası fissürün bütün etkileri,makatta kanama, makatta ağrı, dışkılama güçlüğü azalır ve iyileşme süresi boyunca da azalarak kaybolur.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.