Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hemoroidle ilgili kısa bilgiler verelim.Hemoroid hastalığı konusunda, genetik sebeplerden  bahsedilmektedir.Ancak aile fertlerinin vücudundaki genetik yatkınlık, aynı şekilde ailesinin benzer  beslenme alışkanlıklarından kaynaklanabilir.

 

Hemoroid rahatsızlığının beslenme alışkanlıklarıyla yakından ilişkisi olduğu tartışılmaz gerçekler arasındadır.Bazı ailelerde beslenme ve buna bağlı kabızlık alışkanlığı hemoroidde en önemli etkiler arasındadır, tuvalette uzun süre kalmak gibi kötü tuvalet alışkanlığı da bazı ailelerde sık rastlanılan durumlardandır. Bunun da beslenmeyle ilişkisi oldukça fazladır. Hemoroidde beslenme oldukça önemlidir. Acı, baharatlı tüketimi de bazı toplumlarda daha yaygındır, acının direk etkilemese de makattaki yanma ve ağrı hissi ıkınmaya sebep olarak hemoroid riskini  artırmaktadır.
 
Eğer hemorid (basur) söz konusuysa hastalığın ileri boyutlara gelmesini önlemek  amacıyla , bireyin hemoroid diyeti yapması oldukça önemlidir. Nasıl ki zayıflamak için belirli bir diyet programına uyuyorsak , kişiye sağlıklı ve yaşam kalitesini  düşüren hemoroidi önlemek için de harfi harfie bu hemoroid diyetinin uygulanması gerektirmektedir.
Bütün bunları birlikte düşünüldüğümüzde hemoroid nedeneri arasında etkisi olan beslenme alışkanlığı önemli olduğunu söyleyebiliriz. Hemoroid rahatsızlığının oluşumunun önüne geçmek, hemoroidin ilerlemesini engellemek ve hemoroid hastalığından kaynaklanan şikayetleri azaltmak için uyulması gereken beslenme şekli vardır. Buna  hemoroid ve ya basur diyeti de denmektedir. Hatta buradaki besinleri tüketilmesi gereken ve tüketilmemesi gerekenler olarak ikiye ayırabiliriz.

 

Tüketilmesi Önerilen Besinler:

  • Kepekli veya tahılı gıdalar:  Daha doğal olan kepekli un ve tam buğday ürünleri tüketmek sindirime büyük fayada sağlamaktadır.Bunların yanında yulaf,çavdar,kepek ekmeği, buğday kepeği de tüketilmesi önerilir.
  •  
  • Sebzeler: Olabildiğince her öğünde tüketilmelidir, bağırsağın rahat çalışmasını sağlar ve kabızlığı engeller.Brokoli, ıspanak, lahana, kereviz,karnıbahar,enginar, pırasa, bürüksel lahanası, bamya,bezelye gibi besinleri aşırıya kamamak  kaydıyla tüketilmesi önerilir.Sebzeler rahatsızlığın iyileşme sürecince de yardımcı olur.Kabızlığı önleyerek hemoroid rahatsızlığında oldukça önerilen beslenme şeklidir.
  • Meyveler: Her akşam meyveyi kabuğu soyulmadan tüketilmesi ,sebze gibi bağırsakta posa bıraktığından bağırsağın rahat düzenli çalışmasını sağlamakta ve kabızlığı engellemektedir.Elma, üzüm, armut,incir, kayısı gibi meyvelerin kurutulmuş veya komposto şeklindede tüketilmesi önerilir.Vücut direncini arttırmak için sebze ve meyvelerin önemi oldukça büyüktür.
  • Baklagiller: Bitkisel protein ve lif açısından zengin bir beslenme hemoroid rahatsızlığını önlemekte faydası vardır.Mercimek, bulgur, nohut,bakla, kuru fasulye gibi besinler önerilir.
  • Kuruyemişler:Ceviz, fındık ve badem besinler önerilir.
  • Sarımsak: Doğal antibiyotik özelliği olan sarımsağın düzenli bir biçimde tüketilmesi hemoroid rahatsızlığında beslenme diyetine  dahil edilmesi gerekmektedir.
 
Kabızlık tedavisinde kayısının önemli  bir yeri vardır, anlatılan  meyvelerden farklı  kayısı bağırsak hareketlerini artırarak kabızlığı çözer.Kayısı taze,kuru,komposto, kayısı suyu her ne şekilde olursa olsun  tüketilmesi önerilir  ve bütün hepsi oldukça etkilidir.
 
Bunların yanında normal hayatımızda da büyük öem taşıyan suyu, hemoroid veya basur konusu olduğunda düzenli ve yeterli miktarda tüketilmesi gerekmektedir.2 veya 2,5 lirte olması önerilir.bağrsakların sağlıklı bir biçimde çalışmasını öte yandan tuvalt esnasında dışkının daha yumuşak ve daha kolay olmasını sağlar.Su içmeyi sevmiyorsanız ayran içmeniz  önerilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.