Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal fissür, makat bölgesinin son kısmında, çatlak oluşmasıdır. Tuvalet esnasında gaitanın anüsten çıktığı sırada şiddetli ağrı ve ara ara kanamaya neden olan bir rahatsızlıktır.

 Anal fissür rahatsızlığı halk dilinde makat çatlağı diye geçmektedir. Makatın çıkışında oluşan çatlak sebebiyle dışkılama esnasında şiddetli ayrıya ve bazen de kanamalara neden olmaktadır. Görüntüsüne bakıldığında küçük olmasına karşın ağrı derecesi oldukça yüksektir. Anal fissür genelde makat bölgesinin orta hattında oluşmaktadır. İlk oluşma evresine akut dönem denmektedir. Daha uzun süren çatlağa da kronik anal fissür denmektedir. Toplumda kadın erkekte aynı oranda ve bütün yaş gruplarında görülebilen rahatsızlık türüdür.

Anal fissür oluşumunun nedenlerine baktığımızda ilk sırada kabızlığı ele alabiliriz. Sağlıklı beslenmeyen bireylerin çok sık kabızlık problemi yaşadıklarını görmekteyiz. Beslenme alışkanlığında daha çok lifli posalı ürünler tüketmek buna ek olarak bol su tüketiminin olması kişiyi kabızlık probleminden koruyacaktır. Düzenli beslenmemek kabızlığa neden olduğu gibi kabızlık sorunu da beraberinde makat bölgesinin çatlamasına neden olmaktadır. Tuvalet esnasında kişinin kabızlık sorunu nedeniyle sert çıkan gaita  makat gölgesine tahriş eder. Zorlanarak çıkan gaita anüs çevresinde küçük çatlaklar oluşturur. Çatlak oluşumu bıçak veya cam kesiği gibi ağrı hissettirir. Bu yüzden birey  dışkılama sırasında oldukça zorluk ve ağrı çeker. 

Makat çatlağının oluşumuna neden olan farklı durumlarda vardır. Bunlar crohn hastalığı, ülseratif kolit gibi bağırsak hastalıklarının makat çatlağı üzerinde etkisi vardır. Uzun süren ishalin  bireyde sık sık bağırsak hareketlerinin aktif olması anal fissürü başlatan olaydır. Çok nadirde olsa hamilelik ve doğum genital bölgenin zorlanmasına bağlı makat çatlağı oluşumuna neden olmaktadır.

Anal fissür hastaların genelinde makat ağrısı ve şiddetli ağrı ile dışkılama görülür. Gaita çıkışında makat çevresindeki hassas deri yırtılır. Kişi anal bölgede oluşan bu yırtığı cam kesiği , yanma veya batma şeklinde hisseder. Makat çevresinde oluşan ağrı ve lezyonun büyüklüğü  orantılı değildir. Makat çatlağı küçük olabilir ancak ağrısı çok şiddetlidir. Dışkılama işlevi bitikten sonra ağrı kesilir ancak zaman zaman ani hareketlere bağlı olarak kendini hissettirebilir. Kişi tuvalet sırasında tekrar ağrıyı hissetmemek için dışkılama işlevini erteler bu ertelenen dışkı daha sert bir hal alır. Kabızlık tekrardan makat çatlağı oluşmasına neden olur. Dışkı ağrı yüzünden ertelenir, ertelenen dışkı kabız oluşmasına, oluşan kabızlıkta tekrar makat yırtığını oluşturur. Bu makat çatlağının ilerlemesi devamlılığına neden olmaktadır.

Ağrılı Kanamalar En Belirgin Özelliktir

Buna ek olarakta anal bölgede kanama, kaşıntı şikayetleri olur. Anal fistül rahatsızlığında en belirgin özelliği ağrılı kanamalardır. Çoğu zaman açık kırmızı ve damla şeklinde görülen kanamalar, zaman ilerledikçe fazlalaşır ve kansızlığa da neden olur.

Anal bölgenin tahriş olmasıyla akıntı oluşur. Oluşan bu akıntı beraberinde kaşıntıya neden olmaktadır. Hastaların yarısın da kaşıntıya neden olur. Makat çatlağındaki ağrı bazen sık idrar yapmaya neden olmaktadır.

Makat bölgesindeki oluşan lezyon 4 veya 5 hafta devam eder ise derinleşir ve kronik fissüre neden olur.

Anal fissür rahatsızlığı kişinin günlük tuvalet alışkanlığının kabus haline getirir. Bu durum ilerledikçe farklı hastalıkların oluşmasına neden olur. Zaman kaybetmek size bir şey kazandırmayacağı gibi  günümüz de ameliyatsız tedavi yöntemi şansını da kaybettirebilir. Bu yüzden makat çatlağını fark ettiğiniz zaman doktora gitmeniz gerekir. Kullanılan tedavi yönteminde hasta iş gücü kaybı yaşamadan hem muayene hem de müdahale işlemini yapabilir. Steril ortamda 3 en fazla 5 dakika içinde rahatlıkla şikayetlerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. İşlem sonunda hasta rahat bir şekilde işinin başına dönebilir.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.