Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Rahim ağzı kanserine yakalanan kadınların %95 sinde hpv virüsü saptanmıştır..

 
HPV kısaca human papilloma  virüsüdür.  Bunun yaklaşık 200 tane çeşiti vardır. 15 tanesi yüksek  riskli kanser yapma özelliği taşır.  Diğer tiplerde risk az veya yoktur diyebiliriz. Kişi aynı anda Hpv nin  birkaç çeşidini birden kapabilir. Kişi hem kansere neden olan visürü hem de kansere neden olmayan virüsü aynı anda kapabilir.
 
Hpv virüsü çoğu zaman genital bölgelerde oluşur. Bu virüs önce küçük sivilce şeklinde oluşur. Bazen de et benine benzer şekilde görülebilmektedir. Çok hızlı yayılabilir ve çoğalabilirler. Yakalandığınız virüsün türüne göre etkileri ve özellikleri farklılık göstermektedir. Görüntüsü ne olursa olsun fark edilen hpv  mutlaka vakit kaybetmeden tevadi edilmesi gerekir.
 
Hpv daha çok cinsel ilişkiyle, nadiren umumi tuvalet ve hamamlardan bulaşır. Minumum  ihtimali olan bazı ortak kullanılan  iç çamaşırdan da bulaşabilmektedir. Bu sebepten dolayı mümkün olduğu kadar hijyene önem vermeliyiz. 
 
Hpv den korunmak için alınabilecek önlemler;
 
  • Öncelikle beraberlik yaşadığımız kişiyi iyi tanımak gerekir. Çünkü cinsel yolla bulaşan hastalıklar bir arada bulunabilir. Var olan cinsel, HPV virüsünün de olabileceği ihtimali yüksektir.
  • İlişki sırasında koruyucu ürünler (prezervatif ) hastalıktan tam koruma sağlamasa bile riski azaltacağından kullanılmalıdır.Nedeni ise temas halinde bile bulaşıyor olabileceği gerçeğidir.
  • Partneriniz Hpv tedavisi görüyorsa, tedavi sürecinde cinsel birliktelik olmamalıdır. Sonrasında ise kesinlikle kondom kullanılmalıdır. Buna ek olarak hastanın partneri de mutlaka kontrol edilmeli, gerekli testler yapılmalı ve ona göre tedavi planları düzenlenmesi gerekmektedir.
  • Çok eşlilikten kaçınmak ve şüphe duyulan cinsel birlikteliklerden kaçınmak alınabilecek önlemler arasında ilk sırada gelmektedir. 
  • Hpv visürü cinsel ilişkinin yanı sıra, ortak kullanma açık alanlarda da bulaşabilir. Bunlara örnek verecek olursak umumi tuvaletler, ortak kullanılan iç çamaşırları, hamamlar, spor salonlarında ortak kullanılan duş alanlarında hpv virüsünün bulaşmasında neden olan etkenlerdir. Bu nedenle bu alanlardan uzak durmak ve gereken özeni göstermek gerekir.
  • Kadınların rahim ağzı kanseri  %95 oranında hpv kaynaklıdır. Kadınların mutlaka her yıl smear ya da HPV testleri yaptırmaları kanser hastalığında erken teşhis ve tedavi imkanı sunar. Aile bireylerinde rahim ağzı kanseri geçirmiş kadınlar ise 6 ayda bir mutlaka bu testleri tekrarlamalıdır.
  • Sağlıklı ve düzenli beslenme, kişinin bağışıklık sistemini güçlü tutması HPV virüsünü önlemede oldukça önemlidir. Özellikle hamile kadınların bağışıklık sistemi daha da düştüğü için bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.
  • En önemli tedbirler arasn da Hpv aşısıdır. Yalnız Hpv aşısı mevcut virüsü yok etmez . Etkili olduğu 4 tane virüs vardır. Bu 4 hpv virüsü hastalık oluşturmasına engel olmaktadır. 10 ve 27 yaş aralığında cinsel birlikteliği olmayan kadınlar koruyucu amaçlı uygulanabilir.
  • Ailelerin ve toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi gelecek nesiller için rahim ağzı vakalarının azalmasına yardımcı olacaktır.
 
Böylesine ciddi sonuçlar doğuran Hpv hastalığına yakalanmamak için yukarıda alınabilecek önlemleri sıraladık. Herhangi bir nedenle yakalanılan virüsü fark ettiğinizde mutlaka doktora gitmelisiniz. Rahatsızlığın boyutu ilerlemeden günümüzde kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemleriyle rahat bir şekilde atlatabilirsiniz. Bu nedenle beklemeden dalında uzman proktolojı doktoruna gitmeniz oldukça önemlidir. Erken teşhis hayat kurtarır.
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.