Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl Dönmesi Belirtileri

Kıl dönmesi, saç ve sırt bölgesinde dökülen kılların kuyruk sokumu çevresinde birikmesi sonucunda sinüs adı verilen deliklerden içeri doğru girmesine ve ilerlemesi olayına  denir. Tıpta Pilonidal Sinüs olarak geçmektedir. Muayene olan hastaların büyük bir oranında ileri derece kıl dönmesi teşhisi konmaktadır. Nedeni ise yaşadığı sorunun farkına geç varmalarıdır. Genel olarak cilt altı dokuda biriken kıl sayısının artmasıyla birlikte akıntı , iç çamaşırlarda ıslaklık,kötü koku, makat bölgesinde şişlik, iltihap gibi şikayetler başladıktan sonra hasta doktora gitme ihtiyacı hisseder.Aslında bu rahatsızlıklar hastalığın ilerlediğinin sinyallerini vermektedir.Bu durumu yaşadıkları halde hastalar çekindikleri için doktora gitme işini ertelemektedir.Beklemenin hiçbir yararını görmedikleri halde bu durum  tedaviyi zorlaştırmaktadırlar.O yüzden karşılaştığınız bu tip durumlarda mutlaka  genel cerrah uzmanına muayene olmalısınız.
 
Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) belirtilerinin ilk sırasında kuyruk sokumu çevresinde gözle görülür bir delik ön plana çıkmaktadır. Buna giriş deliği  veya sinüs de denmektedir. Bir veya birden fazla nokta da olabilir. Doktor muayenesinde ilk olarak bu bölgedeki  sinüslere bakar. Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi şüphesi taşıyorsanız aile fertlerinizden yardım alarak kuyruk sokumu bölgesindeki cilt üzerinde delik olup olmadığına baktırmanız erken teşhis için  önemli olmaktadır.
 
İlk zamanlarda önemli bir belirti yokmuş gibi sessizce ilerlemesine karşın ilerleyen süreçte akıntı ve pis koku insanı bezdirecek  duruma getirir. Makat bölgesinde akıntı iç çamaşırı ıslatacak dereceye gelir bazen akıntı , kötü kokuya sebep olmaktadır. Bunun nedeni cilt altında biriken kılların artmasıyla birlikte vücudumuzun koruma mekanizması devreye girer. Cilt altında biriken kıl yumaklarını yok etmek için bir sıvı salgılamaya başlar. Bu sıvı kılları ertimez. Kıl yumağını çevresinde zar dediğimiz dokuyu meydana  getirir. Vücut savunma mekanizmasıyla birlikle sıvı birikmeye başlar ve cilt dışında akıntı görülür. Genelde sıvı çıkarken kılların giriş yaptığı sinüs noktasından çıkar. Günde 2 veya 3 damla şeklinde dışarı çıkar ve iç çamaşırımızın nemlenmesi ve ıslanmasına neden olur. Akıntı iltihaplı olması durumunda kötü kokmasına, kişiyi çok fazla rahatsız etme boyutlarına gelir.
 

Kuyruk Sokumunda Ağrı Ve Apse

 
Bir diğer önemli belirtisi ise makat bölgesinde ağrı ve şişlik olmasıdır. Ağrı ve şişliğin sebepleri de yine yukarıda bahsettiğimiz sıvıdır. Makat bölgesinde akıntıya neden olan sıvı her zaman kolay bir şekilde dışarı çıkamayabilir. Kılların giriş deliğini tıkaması sonucunda sıvı dışarı çıkamayarak apseye sebep olmaktadır. Oluşan apse kuyruk sokumu bölgesinde ağrıya ve şişliğe neden olur. Biriken apse ateşlenme gibi şikayetleri beraberinde getirebilir.
 
Kıl dönmesi belirtileri için ne yapılabilir sorusuna  gelecek olursak , öncelikle  makat bölgesinde birden çok hastalık görülür ve onlardan biride makat kanseri gibi ölümle sonuçlanan hastalık diyebiliriz.Bundan dolayı en ufak bir şikayeti ciddiye almalı ve kesinlikle uzman doktora muayene olmalısınız. Anal bölgede ağrı, makatta şişlik,akıntı, pis koku dahil bütün şikayetler kıl dönmesi belirtisi olmaktadır.
 
Pilonidal Sinüs dahil bütün anüs bölgesi hastalıkları için kesinlikle  genel cerrahi bölümüne randevu almalısınız. Alanında başarılı bir doktor seçimi yapmak içinde proktoloji uzmanı olmasına özen gösterin. Çünkü genel cerrahi alanı oldukça geniştir, anal bölge hastalıkları tanı ve tedavisinde Proktoloji uzmanları görev alır.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.