Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

 
Kıl dönmesi hastalığı ülkemizde çok sık rastladığımız, genel olarak 15-35 yaş arasında daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Kuyruk sokumu bölgesinde biriken kıl veya elbise pamukları cilt altına geçer. Cilt altında kıl  baloncuğa benzer bir yapı oluşturmaya başlar. Oluşan bu kıl baloncuğu vücut tarafından bir kese ile sarılır ve o bölgeyi sınırlandırır. Daha sonra zarar gören kese, içinde biriktirdiği sıvıyı sinüs başı denilen kuyruk sokumu bölgesindeki deliklerden dışarı akıtır. Kıl dönmesi rahatsızlığı kısa bir süre içinde apseleşmeye neden olur.
 
Kıl dönmesi apse oluşumuna döndüğünde,  var olan  şikayetler  artarak devam eder. Kuyruk sokumunda ağrı, kuyruk sokumu çevresinde kötü kokulu akıntı, şişlik ve kızarıklık en belirgin özelliklerindendir.
 
Tedavi yöntemleri hem klasik cerrahi ameliyatlar hem de ameliyatsız tedavi yöntemler olarak iki gruba ayırabiliriz. Kıl dönmesi şikayeti olan kişiye anında müdahale edilebilir. Ancak kıl dönmesi apseli ise bu durumda farklılık gösterebilir. 
 
Kıl dönmesi bölgesi vücudumuzun mahrem bölgesi kabul edildiğinden, genelde  hastalar bu durumda utangaçlık yapıp doktora gitmeyi ertelemektedirler. Bekleme aşamasına giren kıl dönmesi apse oluşmasına neden olur. Kişi kıl dönmesi belirtilerini ilk aşamada  fark edemediği için, kuyruk sokumu bölgesinde oluşan rahatsızlığı sadece apse olarak değerlendirilir. Genelde kendiliğinden boşalması beklenir. Fakat bu doğru bir davranış değildir. Kendi kendine boşalan apse asla tamamen boşalmaz ve mutlaka tekrarlar. Boşaldığını düşündüğümüz ama tam boşalmayan apse, cilt altı dokuda temizlenmediği için dokuda tahrişe neden olur. Bu nedenle kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmeleri ihmal edilmemelidir. Güvenilir bir  hekim tarafından temizlenmesi gerekir.

Klasik Ameliyat Yöntemiyle Tedavi

Kuyruk sokumunda apseleşen kıl dönmesi tedavisinde klasik yöntemlerde ,ilk olarak apsenin tedavi edilmesi gerekmektedir. Nedeni ise ameliyattan hemen sonra oluşabilecek iltihaplanma ,hastanın iyileşme sırasında ciddi alamda tehdit eder ve ameliyata alınmadan önce lokal anestezi verilerek kuyruk sokumundaki apse boşaltılır. Daha sonra kişiye verilen antibiyotik ilaçlar ile kuruması beklenir. Bu bekleme süresi bazen aylarca sürebilmektedir. Çünkü oluşan kıl baloncuğu hala cilt altı dokuda sıvı üretmeye devam eder. Bu nedenle apse tedavi sürecinde tekrar edebilir. Bu olay kısır döngü gibi tekrarlayabileceği için beklemekten başka çare yoktur. Hasta bu sırada günlük hayatında ağrı , yanma, kızarıklık, akıntıya maruz kalır  ve oldukça zorluk çekmeye başlar.
 
Apsenin tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra hekim ameliyat edebilir. Klasik yöntemde enfeksiyon riski oldukça yüksek olması nedeniyle hasta ameliyat sonrasında da antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlarıyla iyileşme sürecini tamamlayana kadar devam eder. Kıl dönmesi klasik ameliyatlarda iyileşme süreci 6 aya kadar uzayabilmektedir.

Ameliyatsız Yöntemle Tedavi

Kıl dönmesinde ikinci olarak kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ise, kişiye oldukça avantajlar sunmaktadır. Mikrosinüsektomi yöntemi sayesinde hasta aynı gün muayene ve isterse müdahale işlemini yaptırabilir.  Mikrosinüsektomi tedavisinde enfeksiyon riski oldukça düşüktür bu yüzden aynı gün hastaya müdahale yapılabilir. Mikrosinüsektomi tedavi yönteminde yalnızca açılan kesi 1-2 cm kadar küçük olduğu için iyileşme süreci oldukça hızlıdır.
 
Mikrosinüsektomi tedavi yönteminde sunduğu diğer avantajlar ise;
 
  • Hastanın apsesi olsa bile aynı seansta müdahale yapılabilir
  • Müdahale esnasında  narkoz kullanılmaz.
  • Hastaya lokal anestezi altında müdahale edilir.
  • İşlem süresi sadece 5 dakikadır.
  • Müdahale sonrasında  hasta normal hayatına devam edebilir.
  • Müdahaleden 3 gün sonra hasta havuz, deniz vs. aktiviteler konusunda serbesttir.
  • Uygulanan Mikrosinüsektomi  tedavi yöntemiyle  kıl dönmelerinde nüks etme oranı %2-3gibi düşük oranlardadır.
  • Müdahale esnasında  açılan kesi  1-2cm olduğu için, estetik açıdan oldukça avantaj sağlar.
 
Apseli kıl dönmesi tedavilerinde mikrosinüsektomi oldukça uygun koşullar altında, rahat olsa da, bu seviyeye kadar beklemek hiç  doğru değildir. Erken konulan teşhis ve tedavi hastanın daha kolay toparlanmasında oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden beklemek yerine, belirtiler fark edildiği an kesinlikle uzman hekim tarafından tedavi edilmelidir. Tedavi sonrasında kişi sırt ve kuyruk sokumu bölgesinelazer-epilasyon yaptırması önerilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl Dönmesi Tekrarlar mı?

Kıl dönmesi problemi; daha çok vücut kıllına sahip olanlarda, uzun süre oturanlarda, iki kalça arasında ki oluğu dar ve derin olanlara, vücut kılları sert ve kalın olan kişilerde, çok fazla terleyen insanlarda en önemlisi de yeterli kadar kuyruk sokumu bölgesi temizliği yapılmayan kişilerde daha sık görülü