Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV virüsü oldukça yaygın görülen ve kolay bulaşan bir virüstür ve önemli sağlık sorunlarına neden olmaktadır. 100 den fazla tipi bulunan virüse karşı günümüzde aşılama yapılmaktadır. Bu aşılar, kansere sebep olan yaygın virüs tiplerine karşı uygulanmaktadır.
HPV  genelde cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Az da olsa ortak kullanılan umumı tuvalelerde, ortak kullanılan havlu ve iç çamaşırlardan bulaşabilir. HPV infeksiyonu geçiren kadınların rahim ağzı kanserine yakalanma riskleri oldukça yüksektir.
 
HPV, cinsiyet farkı olmaksızın genital bölge kanserlerine neden olmaktadır. Genital bölgede oluşan virüs rahim ağzı kanserine, erkeklerde ise penis ve skrotum kanserine neden olabilmektedir.
 
Bulaşmaya neden olan HPV (human popilloma virüs) 100 den fazla türü vardır. Bulaşma zamanını kestirebilmek mümkün değildir. Virüsün ana buluşma yolu cinsel ilişkidir. Genital bölgesi enfekte olmuş bir kişi  ilişki sırasında partnerine temas yoluyla bu virüsü bulaştırır. Oral birliktelikle de genital bölgeye temas halinde de buluşma olur. 
 
Bulaşmayı önlemek için prezervatif kullanılması her zaman yeterli olmayabilir. Çünkü prezervatif kaplı olmayan bir genital bölgeye de bulaşabilir. Genital bölge enfeksiyonu şiddetlenince lezyonlar bir araya gelerekortaya çıkar. Karnabahar görünümlü siğillerle bu nedenle genital bölge de  fark edilen en ufak bir değişlikte mutlaka uzman hekime gidilmesi gerekir.

HPV Belirtileri Nerelerdir

  • HPV çoğu zaman belirtisizdir. 
  • Genital siğiller küçük kabarcık gibi sert göbekli lezyonlar şeklinde kendini gösterir.
  • Anal bölgede, kaşıntı ve doku hasarına neden olabilir. 
  • Bazı kadınlar da sigil varlığında  ağrılı cinsel ilişkiden yakınabilmektedirler
  • Üretral siğiller idrar çıkarırken veya idrarda kan bulunduğu için yanma yapar.
  • Daha çok kişinin bağışıklık sistemine bağlı farklı belirtiler verir. Bu tamamen dirence bağlı olarak değişmektedir.
 
Bu nedenle HPV den şüphelenen bir kişi vakit kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Sessiz ve hızlı bir şekilde ilerleyen HPV belli bir zaman sonra ciddi sonuçlara neden olabilmektedir.
 
Dışarıya doğru gelişen HPV çoğu zaman çıplak gözle  tanı konur. Kadınlarda genellikle rahim ağzı kanserinden şüphelenilirse ilgili testler yapılır. Çıkan test sonucuna göre tedavisi başlanır.
 
HPV virüsü ciddi sonuçlara neden olan hastalığın korunma yöntemleri vardır. BU yöntemlerden bir kaçı aşağıda veriliştir:
 
 
  • HPV bulaşmasının önüne geçmek için partner sayısını en aza indirmek gerekir. Partnerlerden birisi HPV bulaşmış ise diğer partnere bulaştırması kaçınılmazdır. Tam anlamıyla önlemese de  prezervatif kullanımı belirgin olarak riski azaltır.
  • Buna ek olarak HPV den korunmak için bayanların 16ve26 yaş arasında aşı yaptırması gerekir. 26 yaş üstü  kadınların her yıl smear testi yaptırmaları önemli bir etkendir. 
 
Erken teşhis edilen vakalarda günümüzde oldukça sık kullanılan ameliyatsız lazer tedavisiyle hastalar sağlıklı günlerine geri dönebilmektedirler. Bu nedenle ilerlemeden muhakkak bir proktolojı uzmanına muayene olmanız gerekir. Ameliyatsız tedavi yöntemiyle rahatsızlığınızdan kurtulmak varken, süreci uzatarak zaman kaybetmeyin.
 
Ameliyatsız lazer tedavisinde yalnızca 5 dakika kadar kısa bir süre içinde işlem tamamlanır. İşlem lokal anestezi  ile yapıldığı için herhangi bir risk tanışamamaktadır Hasta aynı gün içinde hem muayene olup hem de işlem yaptırabilir. Bu nedenle hastaya oldukça avantaj kazandırır. İşlem sonrasında hasta özel odasında dinlenir ve yürüyerek işine veya evine dönebilir. İş gücü kaybına neden olmayan bu tedavi yöntemi şansını kaybetmemek için erken zamanda tedavi olmaya başlamalısınız.
 
Sağlıklı yaşamalı ve hayatın tadını çıkarmalıyız.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.