Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Halk arasında genellikle basur olarak bilinen hemoroid makat rahatsızlıkları arasında oldukça sık görülen hastalık türüdür. Basur vücudumuzun kalın bağırsağın son kısmındaki  rektum veya anüste bulunan toplardamarların  küçük kesecikler oluşturmasıdır. Anal bölgedeki damarlar genişler ve büyür ve vücudumuzun en son dışkılama yolundan dışarıya doğru çıkar. 

 
Basur (hemoroid) ilerleyen zamanlarda daha belirgin hal alır. İlk başlama aşaması anal kanal içinde kalınlaşarak kendini gösterirken sonrasında bu anüs kanalından dışarı doğru  sarkar. Bu durum ilerleme evresinde görülür. Kişi  dışkı yaptığı sıra da oluşan meme dışarı çıkar. Bu rahatsızlığın yanında anal fissür meydana gelirse makatta şiddetli ağrı olmaya başlar.
 
Basur'un tıptaki adı hemoroiddir. Halk arasında  mayasıl olarak da bilinmektedir. Bir çok nedene bağlı olarak insan hayatında maalesef karşılaşma riski oldukça yüksek olan bu basur (hemoroid)  genelde 16 ve 40’lı yaşlarda görülür. İlerleyen yaşlarda  vücutta oluşan deformasyonlar nedeniyle direnç düşmektedir. Örnek verecek olursak; anal kanal kaslarının zayıflaması, su tüketiminin azalması, hareketsizliğin artması gibi unsurlardan dolayı kabızlık daha sık görülmeye başlar. Buna bağlı olarak basur (hemoroid) olma durumu oldukça yüksek olur. Bundan dolayı beslenme şekline çok dikkat etmek gerekir. 
 

Yiyeceklerin Önemi

 
Basur (hemoroid) hastalığının nedenlerine bakacak olursak; uzun süren ishal, kabızlık, kilo , kalıtsal yatkınlık, zor geçen doğum,  aşırı ıkınmak, makat bölgesini zorlamak, kötü beslenme (acı , baharatlı yiyecekler)  alışkanlıkları gibi nedenlerden ortaya çıkmaktadır. Aslında çok basit bir beslenme  diyetiyle kontrol altına alınabilen  bir hastalık  türüdür.
 
Basur (hemoroid) rahatsızlığı  kendini kanama ile  belli edebilen bir hastalıktır. Dışkılama sırasında parmak kırmızı kan bazen damla damla bazen de fışkırır tarzda görülür. Bu durumda hastada halsizliğe , yorgunluğa, nefes darlığına, soluk bir cilde ve kansızlığa neden olmaktadır.
 
Hemoroid hastalığı ilerledikçe , makat çevresine doğru meme şeklinde dışarı çıkar. Bu basur( hemoroid) memeleri kişinin hastalığını fark etmesini sağlar ve hastanın psikolojik olarak kötü olmasına neden bir belirtidir. Çoğu zaman tuvalet sırasında bazen de sert biçimde öksürmeyle bile basur memeleri ortaya çıkmakta olup, bireye sıkıntı vermeye başlar.
 
Teknolojınin gelişmesiyle internet kullanımı yaygın hala geldi bu nedenle şikayeti olan kişiler doktora gitmek yerine, sanal ortamda araştırma yapmaya başladı. Hastalar bu bilgilerle kendi kendilerini  tedavi etmeye çalışır. Fakat başarılı olmazlar Bu durumun başlıca nedeni ise utanma duygusudur. Utanma duygusu  yaşayan kişi doktora gitmemektedir. Süreç uzadıkça  oluşan basur memeleri daha büyük sorunlara neden olmaktadır. 
 
İlerleyen hemoroidler kişinin sosyal hayatını bir çok yönde olumsuz etkiler bırakmaktadır. Basur (hemoroid) şikayetleri başladıktan sonraki süreçte , oturmamam ve yürümede zorluk gibi hareket kısıtlılığı yaşatmaktadır. Ameliyat sonrası  dönemde ise toparlanabilmek için geçen süre iş gücü kaybına neden olmaktadır. Aynı zamanda bu durum mali kayıplarıda yanında getirmektedir. Eskiden bu kayıplar daha fazla yaşanırdı. Çünkü tedavi yöntemleri ve kullanılan teknikler oldukça kısıtlı ve aynıydı.
 
Tıp alanında teknolojinin ilerlemesiyle birlikte günümüzde tedavi yöntemleri daha da etkili ve oldukça güvenilir hale gelmiş durumdadır ki ameliyatsız tedavi yöntemleri ile hasta aynı gün hem muayene olmakta ve müdahalesini yaptırmaktadır. Kişi aynı gün işinin başına da geri dönmektedir. Hastaya oldukça avantaj sunan bu tedavi yöntemiyle hasta sağlığına çok kısa sürede kavuşmaktadır. Beklemenin hiçbir şekilde fayda sağlamayacağını bilmeli ve güvenilir bir hekime gidilmelidir. Basur (hemoroid) için gidilmesi gereken  doktor genel cerrah proktolojı uzmanı olmalıdır.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.