Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumu 4 ana başlık altında incelenir. Bu ana başlıklar; makat çevresinin zorlanmasıyla meydana gelen basur oluşumu, uzun süre tuvalette oturmaya bağlı olan basur oluşumu, ishallere bağlı oluşan hemoroid ve kabızlığa bağlı basurlar olabilir.

 

Basura Ne İyi Gelir ve Evde Neler Yapılabilir?

Basur hastalığının temel neden makat bölgesinin zorlanmasıdır. Söz konusu olan makat çevresinde ki zorluğun oluşmaması için yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi gerekir.
Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Hastanın doğru beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olur. Daha çok lif yönünden zengin ve posalı yiyecekler tüketilmesi gerekir. Tuvalet sırasında dışkının daha yumuşak çıkmasını sağlamak için lif ve posalı, yeşil taze sebzeler, marul, biber, salatalık, ıspanak, roka gibi besinler tüketilmelidir. Özellikle günde 10 adet yağlı zeytin tüketmek hemoroid oluşumunu önleme de fayda sağlayacaktır.
Öğlen ve akşam yemeklerinde bol salata hatta kahvaltılarda bile yeşil sebze tüketilmelidir. Özellikle akşam yemekleri sırasında tüketilen sebzeleri de hazmı kolaylaştırır. Balık, beyaz et, bezelye, karnabahar gibi besinler tüketmesi önerilir. Bireyin bu besinleri sindirmesi daha kolay ve kabızlığının önüne geçmektedir. Kabız oluşumunu önlemek için kayısı, kuru incir, badem, ceviz, fındık gibi hafif yağlı kuruyemişler seçilmelidir. Anlatmış olduğumuz besinler basur oluşumunu ve ilerlemesini engellemektedir. Buna ek olarak meyveyi kabuğuyla tüketmeye çalışın, çünkü meyvelerin kabukların oldukça zengin posa kaynağıdır.
 
Hemoroidler iki şekilde incelenir;
 
İç Hemoroid;
- Dışkıda ve tuvalet kağıdında kırmızı parlak kan görülmesi
- Makattan basurun sarkarak ele gelmesi
 
Dış Hemoroid;
- Anüs bölgesi ve çevresinde şiddetli kaşıntı hissi
- Anüs etrafında meydana gelen kaşıntılı yumru hissi
- Otururken bölgede acı hissi olması
- Dışkıda ve tuvalet kağıdında kan görülmesi
 
 
Basur oluşumunu engellemek veya ilerlemesini durdurmak için kepekli ekmek tercih edilmelidir. Çorba, makarna, pilav, bulgur, her ne pişirilirse pişirilsin içine mutlaka bol sebze ilave edilmelidir. Çok yağlı ve rafine un mamüllerini az tüketmeye özen gösterin bu durumda hemoroid oluşumuna karşı önlem almış olursunuz.
Basur rahatsızlığına yakalanmamak için uzak durmanız gerekenler; basur hastalığının hızlı iyileşmesi için alkol ve sigara gibi alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz gerekir. Turcu, ekşi, acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekir. Daha çok lahana, havuç, fasulye, kavun, karpuz, kuru erik, brokoli, kabak, nohut, mercimek, armut, bakla, brüksel lahanası, muz, mantar, domates gibi yararlı besinler tüketmeye çalışın.
 
Basur rahatsızlığına iyi gelen besinler ile ilgili bilgiler verdik. Öte yandan çok uzun süre oturmak basur oluşumuna neden olmaktadır. Uzun süre oturan kişinin makat bölgesine yük gelmesinden dolayı anüs çevresindeki damarlarda genişleme olur ve buda basur oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Yapmış olduğu meslek gereği uzun süre oturan kişilerin ara ara kalkıp yürümesin de fayda vardır.
Zorlanma sebebiyle oluşan basur rahatsızlığında, bireyi kabız olmasına bağlı dışkılama esnasında şiddetli ıkınma ihtiyacı hisseder. Şiddetli ıkınma anal bölgeye zarar verir. Kabızlık nedeniyle sert olan gaita hassas olan bölgeyi tahriş eder. Bu tahriş olan bölge damarlarında genişleme olur ve basur oluşmaya başlar.
 

Ilık su Oturma Banyosu

Oluşan basura karşı evde ılık su oturma banyosu yapmak oldukça fayda sağlayacaktır. Suyun ılık olmasına özen gösterin daha sonra makat bölgenizi 15-20 dakika boyunda ılık suyla temasını sağlayın. Ağrının hafiflediğini ve rahatlama hissedeceksiniz.
Lokal anestezik kremler makat bölgesinde özellikle ağrı ve yanma yakınmalarını rahatlatmakta yararlıdır. Bu tür kremlerin makatın dışındaki deriye uygulanması uygun olandır. Basur rahatsızlığı yaşayan birçok kişi doktorda n çekindikleri için tedaviyi erteler ve basurun ilerlemesine yardımcı olurlar. Bu yapılan yanlış davranış kötü sonuçları doğuracağı gibi günlük yaşan kalitenize de kötü etkisi olacaktır. Bundan dolayı basur belirtileriyle karşılaştığınız zaman uzman hekime başvurmanız gerekir. Gideceğiniz bölüm genel cerrah proktoloji uzman hekim olmalıdır.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basura Ne İyi Gelir?

Basura Ne İyi Gelir?

Basur oluşumunun nedenlerden biri kabızlıktır. Sağlıklı beslenmek vücudumuz içi oldukça önemlidir. Basura ne iyi gelir, sorusunun cevabı ise beslenme alışkanlığıyla basur hastalığında korunmuş olursunuz.