Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Belirtileri Nelerdir?

Makat çevresinde  oluşan enfeksiyon, ilerleyen zamanlarda makat kasları arasındaki boşlukları kullanarak kendine bir bağlantı oluşturur. Bu bağlantının çıkışı ise makat etrafında olur ve oluşan iltihap makat çevresindeki delikten dışarı akmaya başlar. Bu şekilde başlayan fistül insan anatomisine ters bir yapı oluşturur.

 

Fistül oluşturduğu kanalın yapısına göre derecelendirilir:
 
  • İntersfinkterik Fistül
  • Transsfinkterik Fistül
  • Suprasfinkterik Fistül
  • Extrasfinkterik Fistül
 
Fistülde oluşan belirtiler apseye bağlı oluşmaktadır. Bunların başında makattan sarı ve kokulu iltihabi akıntı gelir. Vücut makat kasları içindeki apseyi dışarı atmak için makat yakınında delik oluşturarak kanal benzeri bir yol oluşturur. Makatta çok yakın meydana gelen bu delik fistülün çıkış ağzı olarak kabul edilir. Bu delikten devamlı iltihap, sarı sıvı, bazen kanlı akıntılar gelebilir. Kötü kokulu bu akıntılar kişinin iç çamaşırını kirletir. Sarı akıntılar bazen ara ara azalabilir ancak  fistül müdahale edilmediği sürece kesinlikle iyileşmez.
 
Diğer bir belirtiler makat çevresinde oluşan dolgunluk hissi, yanma ve ağrıdır. Makatta bulunan kaslar içinde olan irin tamamen temizlenmediğinden kas boşluklarında kalır. Bu durum makat etrafında dolgunluk ve ağrı şikayetine sebep olur.
 
Makat etrafında oluşan enfeksiyon kişide halsizlik, ateş ve titreme gibi belirtiler vermeye başlar.Hastada görülen belirtiler tamamen fistülün ilerlemesiyle doğru orantılıdır. Fistül ilerledikçe şikayetler artar ve buna bağlı tedavi süreside uzamaktadır. Erken tanı fistül tedavisinde önemlidir. Erken fark edilen ve tanı konulan fistüllerde tedavi süresi daha kısa ve hızlı olur.

Fistül nasıl tedavi edilir?

Fistül tedavisinde uygulanan bir çok yöntem vardır. Hangi tedavinin uygulanacağına fistülün evresine bağlı olarak hekim karar vermelidir. Fistül çok hassas bölgede gelişiği için, müdahale çok ince ve titiz yapılması gerekir. Makat kaslarının zarar görmemeli gerekir. Klasik yöntemlerde kasların zarar görmesi riski oldukça yüksektir. Klasik yöntemlerde kasların zarar görmesine bağlı hasta dışkı ve gaz kaçırma gibi şikayetle ile sıkıntılı bir sürece girebilir. Ayrıca klasik cerrahide hastalığın nüks etme riski oldukça yüksek olmaktadır.
 
Günümüzde gelişen tıp bilimi sayesinde fistül hastalığı artık kolay çözülebilmektedir. Kullanılan modern yöntem sayesinde hasta yalnızca 1 gün gibi kısa bir zamanda muayene ve müdahale işlemi olabilmektedir. Fistül işlemlerinde narkoz kullanılmaz, lokal anestezi altında yapılarak hasta doğacak herhangi bir risk ile karşılaşmaz.
 
Ameliyatsız tedavi yönteminin en büyük avantajı ise makat kasları zarar görmez. Bu nedenle hasta da dışkı ve gaz kaçırma gibi problemler yaratmaz. Fistül tedavisi uzman doktor tarafından karar verilir ve en uygun tedavi yöntemine başlanır.
 
Günümüzde en çok lazer tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedavide öncelik olarak fistülün yeri belirlenir. Fistülün dış ağzından verilmekte mavi veya oksijen suyu ile fistülün ağzı görülür sonrasında deli ağzına yerleştirilen lazer çubuğu, temiz bölge görünene kadar ilerletilir. İç ağza ulaştıktan sonra 3 saniye lazer uygulanır. Lazer probu fistül hattı boyunca yavaşça geri çekilir her 0.5-1 cm arasında bu işlem tekrarlanır. Bu şekilde son ağza kadar gelinir ve işlem tamamlanmış olur.
 
Lokal anestezi altında yapılan bu işlem sonrasında hasta normal yaşamına devam eder. Ancak fistülün evresine bağlı olarak ara ara kontrol amaçlı takibi gerekebilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.