Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistülün Belirti Verdiği Durumlar

Makat bölgesinde akıntıya neden olan, cilt altında oluşan kanal benzeri yapıya fistül denir. Makat bölgesinin kayganlaşması ve buna bağlı dışkının kolay çıkasını sağlayan salgı bezleri vardır. Bu salgı bezlerinin tahriş olmasından dolayı iltihaplanır ve anal kanal içine salgılarını boşaltmazsa iltihap olmaya başlar. Zamanla apse oluşur ve bu apselerin iyileşmemesi halinde fistül hastalığına neden olur.

 
Fistül ‘ün oluşma sebebinin başında apse gelmektedir.  Oluşan bu apseler şiddetli ağrılara sebep olur. Buna ek olarak beraberinde akıntı ve pis kokuya neden olur. Apsenin ilerlemesi ile enfeksiyona , enfeksiyonun tedavi edilmemesi sonucu fistül olmasına bu arada makat cilt derisinin kalınlaşmasına olanak sağlar.
 
Füstül en çok 20 ve 55 yaş arası erkeklerde görülür.
 
Kıl dönmesi olan hastalarda, hemoroid rahatsızlığı olan bireylerde, kanser, iltihabı bağırsak hastalığı , crohn hastalığı olanlarda fistül daha sık görülür ve  bu rahatızlıklar risk grubundadır.
 
Fistül rahatsızlığı, fissür ile isim benzerliği olduğu için karıştırılabilmektedir. Fakat fissürün makatta oluşan çatlaklar olduğunu bilmekte fayda var. Füstül çok daha ağrılı ve inatçı bir rahatsızlıktır.

Fistül Belirtileri

  • Makat bölgesinde oluşan apse 
  • Makatta akıntı ve kötü koku
  • Makat etrafında kaşıntı
  • Makatta kanama olması
  • Ateş ve halsizlik
  • Anal bölgede kitle hissi
  • Makat bölgesinde şişlik oluşumu gibi sıralayabiliriz.
 
Makat bölgesinde apse oluşumunu gören hasta apsenin boşalmasını bekler ya da boşaltmaya çalışır. Apse boşaltıldığında veya kendiliğinden patladığında kişi rahatladığını hisseder fakat tamamen iyileşmez. Kısa bir süre sonra apse oluşumu tekrarlayacaktır. Bu yüzden makat bölgesinde karşılaştığınız belirtilerde vakit kaybetmeden uzman hekime başvurmanız gerekir.

Fistül Hastalığında Tanı Nasıl Konur?

Tamamen makat hastalıkları üzerine ilgilenen proktolog veya kolorektal cerrah tarafından detaylı bir muayene olunması gerekir. Muayene sonrası tanı konur. Hekim tarafından şüphe duyulan bir durum var ise, emar veya kolonoskopi istenebilir. Sonuçlanan rapor ile muayane bulgularını göz önüne alarak teşhis konur.
 
Fistül hastalığı kesinlikle kendi kendine iyileşen bir rahatsızlık değildir. Tedavi edilmez veya geç kalınırsa cilt kanserine dönüşebilir. Müdahale olunması kaçınılmazdır. Fistül hastalığında ilaç verilebilir ancak antibiyotik geçici bir süre rahatlık verir. İyileşme sağlamaz.
 
Klasik cerrahi yöntem ve ameliyatsız tedavi yöntemi olarak iki türlü tedavi yöntemi vardır. Klasik cerrahi yöntemde hastalar birkaç gün hastaneden yatmak, hastanın iyileşmesi haftalar veya ayları bulabilmektedir. Kişi çok fazla ağrı hisseder en önemlisi  cerrahi işlem sırasında makat kasları zarar görmekte kişinin bir süre sonra büyük abdestini tutamama ve gaz kaçırma gibi sorunlarların ortaya çıkmasıdır. Artık günümüzde hastanın konforu ön planda olduğu için ameliyatsız tedavi yöntemleri kullanılmaya başlandı. Kullanılan lazer tedavisinde kişi öncelikle detaylı muayeneye alınır. Muayene sonrasında hastalar tedavi hakkında bilgilendirilir. Daha sonra özel hasta odasına alınır. Müdahale işlemi için lokal anestezi uygulanır. Hasta ile birlikte karar verilen ameliyatsız tedavi yöntemi 5 ve 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.  Hasta dinlenmek üzere özel odasına alınır. Dinlendikten sonra hasta evine ya da işine yürüyerek döner.
 
Aynı gün hem muayene ve hem de müdahale olabilirsiniz..Zaman kaybedip fistülün daha kötü bir hastalığa dönüşmeden mutlaka doktora gitmeli en uygun tedaviye başlamalısınız.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.