Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fissürden Korunmak İçin Ne Yapmalı

Fissür, makat bölgesinde anüs çıkışındaki mukozanın çatlaması veya yırtılmasıdır. Kısa süreli yırtıklara akut anal fissür, daha uzun süreli ve meme haline gelmiş yırtıklara da kronik anal fissür nedir.

 
Anal fissür başlıca nedenleri kabızlık, iltihabı bağırsak hastalıkları, ülseratif kolit, crhon hastalığı gibi sıralanabilir. Ağrıya karşı son derede duyarlı olan makat bölge ufacık bir çatlak ile  ağrıya makat kasların da spazma, halsizliğin oluşmasında, kan dolaşımın bozulmasına bu da iskemiye yol açar. İskemi halinde ağrı çok daha fazla artar ve yara iyileşmesi gecikir hatta kötüleşir.
 
Fissür hastalığının belirtileri arasında şiddetli anal ağrı, tuvalet kağıdına bulaşan kan lekesi ve kaşıntı sayılabilir. Şikayetler 20/25 gün devam ederse, çatlak derinleşir, ağrı ve kaşıntı artar. Yani artık kronik anal fissür gelişir. Ağrılar genel itibariyle dışkılamadan sonra artar ve saatler hatta gün boyu sürer. Şikayetler dayanılmaz bir hale dönüşür. Kronikleşen fissürler de iltihabi ve bazen de sarı akıntılar olabilir. 

Anal Fissüre Karşı Nasıl Tedbirler Alınır?

Kabızlıktan şiddetle sakının..
 
Bunu nasıl yapabilirsiniz. Şöyle ki, nerede olursanız olun  evinizde veya tatilde öncelikle her sabah uyandığınızda elinizi, yüzünüzü ve ayaklarınızı soğuk su ile yıkayın kendinize geldikten sonra mevsim meyvesinden erik, kayısı veya bir bardak süt için, ardından kahvaltınızı yapın ve tuvalete çıkın. Bunu rutin günlük alışkanlıklarınız arasına alın. Bu işlemler bağırsaklarınızı harekete geçirir. Gün boyunca benzer meyveler ve normal su içmeye devam edin..
 

Tuvalet saatinizi sakın ertelemeyin! 

  • Ve tuvalette 5 dakikan fazla oturmayın. Zorla ıkınmaya çalışmayın kendinizi zorlamayın. Tahriş olan anal bölge herhangi bir zorlanmaya bağlı hemoroid meme oluşumuna neden olur. Dışkılamadan sonra mümkünse ılık su ile temizleyin .
  • Sürekli ayakta  ya da hareketsiz oturarak durmayın. Yorulana kadar yürümeyin ve aşrıya kaçacak sporlardan uzak durun. Her şey dozunda sağlıklı.
  • Hassas bölge olan makat bölgesini tahriş edebilecek, sabun ve şampuan kullanmaktan kaçının. Kurularken yumaşak tuvalet kağıdı tercih etmeye özen gösterin.
  • Her gün mutlaka bol salata yiyin. Yemeğe oturduğunuzda önce meyve veya sebze yemeğe çalışın. Örneğin; erik, incir, kayısı, kiraz, dut, gibi tane veya kurusundan, her  türlü salata, ıspanak, bamya, kereviz, havuç, domates, salatalık, fasulye, semiz otu gibi sebzeleri bolca tüketin. Kırmızı eti azaltıp yerine  beyaz et yanına tabi ki salata yemeyi unutmayalım..
  • Kepek ekmeği tercih edin. İstediğiniz çorba çeşitlerinden içerbilirsiniz. Pasta, börek, kurabiye, sandviç, gibi rafine gıdaların yağlı kuru yemişleri az tüketip kepekli olmasını sağlayın.
  • Tuvalet temizliğinize özen gösterin. Ufak bir anal kaşıntı veya kirlenme şüphesiyle bol ılık su ile yeniden yıkayın hatta ılık suya da oturabilirsiniz.
  • Sigara, alkol, çay, kola, aşırı baharatlı ve aşırı acı yiyeceklerden , yorgunluktan ve aşırı uykusuzluktan sakının.
  • Aşırı kilodan ve hareketsizlikten sakının. 
Bazen bu durumlar çok farklı seyredebilir. Örneğin kabızlık karmaşık  olabilir genel kurallara uyduğunuz halde problemler devam edebilir. Anüs çıkışında bozukluklar, şiddetli spazmlar  olabilir. Bunlar ancak muayene sırasında belli olur. Bu durumlarda hekimiz ile daha yakın diyalog kurarak probleminiz karşılıklı çözümlemeye çalışın.
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.