Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hamilelikte Hemoroid

Hamilelikte Hemoroid,  kadınların yaşadığı en ciddi sorunlardın biridir. Hemen hemen her kadın hamileliğin belli bir döneminde mutlaka basur şikayetleri ile  karşılaşır. Kimisi başlangıç döneminde yeni gebeliğin getirdiği beslenme bozukluğuna bağlı oluşan kabızllık sorunu  sonrası, kiminde ilerleyen haftalarda  bebeğin pelvik damarlarına yaptığı baskı nedeniyle büyük hemoroid sorunları yaşar.

 
Özellikle bu son dönemde yapılan baskı  ve vücuttaki gebelik hormanların  etkisiyle bu hemoroidal damarlarda çeşitli tıkanmalar  görülmektedir. İlerki dönemde kan dolaşımdaki bozucu hormonal etkiler nedeniyle tromboze dediğimiz ileri evre hemoroidler ile karşılaşılır.
 
Hamilelik sırasında kullanılan bazı  ilaç tedavileri , kadın doğum doktorunun annenin beslenmesine yönelik vermiş olduğu demir ilaçları çok ciddi kabızlığa yol açarak hemoroid şikayetlerin artmasına neden olmaktadır. 
 
Gebelikte artan su ihtiyacı karşılanmayınca  hemoroid (basur) şikayetlerinin oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
 
Yine gebeliğin ilerleyen dönemlerde mide reflüsü nedeniyle kullanılan özellikle aliminyum içeren antiasitler kabızlığı arttırarak basur şikayetlerini de beraberinde getirmektedir.
 
Gebelik sırsında karşılaşılan hemoroidler  de ilk etapta tıbbı tedavilere başvurmak gerekir . Tıbbi tedaviden kasıt ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Bunlar ilaç tedavileri olmaktadır. Hamilelikte  kullanılabilen ilaç son derece sınırlı olmaktadır. 
 
Yapılacak olan ılık su banyoları ki bu da hamileliğin son dönemlerinde önerilmez. Çünkü bu durum  bebekte erken doğuma  neden olabilir.  İlk dönemlerde hamile  kişinin  ılık su banyosunda  10/15 dakika oturması , rahatlama sağlayacaktır. 
 
Doktor kontrolünde bebeğe zarar vermeyecek hemoroidal kremlerin  kullanılması da hastayı bir miktar rahatlatacaktır. Beslenmeye oldukça dikkat edilmesi gerekir. Kabızlığın önlemek için  kayısı ,üzüm , incir gibi kuru meyveleri  veya bu meyvelerin kompostosunu  tüketmek oldukça önemlidir. Bunun yanında su miktarının arttırılması rahatlama etkisi sağlayacaktır.
 
Fakat  bunlara rağmen yeterli sonuçlar alınmayabilir. Tromboze hemoroid  rahatsızlığı son derece ağrılı olup doğumuda tetikleyebileceği için  müdahale gereklidir. Bu durumlar için günümüzde ameliyatsız tedavi yöntemleri ile çözüm sağlamak mümkündür.
Kullanılan tedavi yöntemlerinde lakol anestezi kullanıldığı için  anne ve bebeğin hayatını hiçbir riske atmadan ağrıdan kurtararak kalıcı tedavi sağlanır.

Hamilelikte Basurdan Nasıl Korunabiliriz ?

Hastalık oluşmadan evvel yapılacak uygulama, önlem almaktır. Bu nedenle bütün kadınların hamilelik sırasında çok dikkatli davranması gerekir.
 
En önemli faktör beslenme alışkanlıklara dikkat etmek.  Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek , lifli gıdaları tüketmek , ekmek tercihlerimizi daha çok kepekli ve tam buğday gibi ekmeklerden yana kullanmak gerekir.  Ara ara şeker dengenizi  düzenlemek için beslenme takviyesi olarak kuru incir, kuru üzüm, kayısı gibi  yemişleri tüketilmelidir.
 
Hepsinden önemlisi bol miktar da su içmektir. Gebelikte su ihtiyacı normal kişilerde 2-2,5 litre iken hamilelik sırasında bu miktarın üstüne çıkmak gerekir. En az 2 litre su tüketilmesi  oldukça önemlidir. Doktorunuz izin verdiği sporları yapmak ve buna ek olarak yürüyüş yapmak fayda olacaktr. Tuvalet alışkanlıkları düzene koymak. Örneğin bir veya iki kere her gün tuvalete çıkmak gibi.
Asla tuvalet sırasında uzun saatler boyunca oturmamak ve ıkınmaktan kaçınmak gerekir.
 
Bunlar basur hastalığına yol açabilecek en önemli faktörlerdir. Bu alacağınız önlemlere  rağmen basur problemi   ile karşılaşabilirsiniz. Çünkü hamilelik fizyolojik bir hadisedir gebelik hemoroid olşumuna neden olmaktadır. 

Gebelikte Ortaya Çıkan Hemoroid, Doğumdan Sonra Geçer mi?

Büyük bir kısmı gebelikten sonra geçmektedir. Nedeni  ise hamilelik sırasında oluşan bası ortamı kalkacaktır. Bebeğin bası kuvveti kalktığından sonra damarlarda bir miktar sönme olacaktır. Fakat tam olarak hemoroid oluşumu geçmez. Doğum sonrasında önemli olan adım ise yine beslenmedir. Kabızlık yaşanırsa veya  az mikar da su tüketilirse ki bu dönemde bebeğe süt verildiğinden  vücudun daha fazla suya ve gıdaya ihtiyaç vardır. Lifli gıdalar  tüketilmez ise kolaylıkla hemoroid şikayetler tekrarlanır.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.