Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir.  Makat  etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir.

Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan  apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.

1. İnter-sfinkterikfistül

Anal fistüllerin yaklaşık %70 ‘ni oluşturur. İç ve dış makat kası arasında makat derisine uzanır.

2.Trans-sfinkterik fistül

Anal kanalda  oluşan  fistüllerinin % 25'ini oluşturur. İç makat kası ile dış makat kası arasında alçakta seyredip rektal çukura açılır ve makat uzanır.

3.Supra-sfinkterik fistül

Anal bölgede meydana gelen   fistüllerinin % 5'ini oluşturur. İntersfinkterik boşluktan yukarı da  leğen kemiği tabanındaki kas aracılığı ile iskio-rektal boşluğa ve oradan da makat derisine uzanan tünel benzeri oluşumdur.

4.Ekstra-sfinkterik fistül

Makat çevresinde oluşan fistüllerin yaklaşık %1’ni oluşturur. Makat derisinden leğen kemiğini saran kas ve rektuma uzanan kanaldır.

Fistül Sebepleri

Anal kanal etrafında iki tane kas tabakası mevcuttur. Bu kaslar kendi arasında  iç ve dış kaslar olarak ikiye ayrılır. Dış kas tabakası , gaitayı tutmayı sağlayan çizgili ve istemli kaslardan oluşur. İç kas tabakası ise  düz ve istemsiz kaslardan meydana gelir. Kişi bu kas liflerini kontrol edemez.

Her iki kas tabakasının da dışkı tutma da önemli bir etkisi vardır. Anal kanalın deri ile birleştiği yere açılan salgı  bezleri,  anüsün kaygan olmasını sağlamakta ve dışkılama işlevini kolaylaştırmaktadır. Salgı  bezleri enfeksiyon kapar ise bağırsak ve  cilt arasında bir kanal gelişir. Sonrasında apse meydana gelir.

Anal bölgede iltihabi bir şişlik oluşur. Makat çevresinde ağrı, üşüme titreme, ateş gibi  şikayetler başlar. Makatta apse oluşumu bölgenin salgı bezlerinin tıkanması veya iltihaplanması ile gelişir. İltihabı bağırsak hastalıkları, uzun süren ishaller gibi nedenlerle oluşur.

Anal apse çoğu zaman şiddetli ağrı  ve şişlik gibi belirtiler verir. Makat bölgesinde kaşıntı, sarı akıntı, kötü koku, ateş ve halsizlik olur. Oluşan apse doktor tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılan apse sonucu hasta anında rahatlama hisseder.

Anal  fistül gelişen kişilerde çoğu zaman kanlı ya da sarı renkli cerahat akıntısı vardır. Bu tür şikayeti olan hastalarda genellikle ateş, halsizlik ve ağrı olmaz. Bu şikayetlerin ortaya çıkması ise tekrar apse oluşumuna işaret eder.

Anal apseler her zaman fistüle neden olmaz.

Şeker hastalağı ,Crohn hastalığı , kanser hastası, organ nakli yapılmış olan hastalar gibi bağışıklık sistemi zayıflamış hastalarda  gelişen apselerde herhangi bir komplikasyona karşı kesinlikle uzman doktor kontrolü altında enuygun şekilde tedavi edilmelidir.

Makat bölgesinde geçmeyen ağrı, yanma, batma, ateş, titreme  ve idrar yapma da zorluk , bulantı, kusma, uzun süren kabızlık gibi durumlarda , farklı hastalıkları tetiklemeden önce , kesinlikle beklemeden doktora gitmelisiniz.

Fistül rahatsızlığı için kullanılan ameliyatsız yöntemler ile hastalar çok kolay ve ağrısız bir şekilde tedavi olmaktadır. Bu tedavi şansını kaybetmemek için belirtileri anladığınız zaman problem ilerlemeden  en kısa sürede doktora gitmelisiniz.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.