Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Basur,anüs kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında mayasıl, tıp dilinde de hemoroid olarak bilinir. İç ve dış basur olarak ikiye grupta incelenir. Altta yatan sebeplerle birlikte zamanla anal kanalda yerleşen genişlemiş toplar damar yumakları makatın dışına doğru sarkar.

 
Genelde kabızlık problemi yaşayan kişi, tuvalet esnasında şiddetli ıkınmaya bağlı makat damarların zedelenmesine neden olur.  Sert ve kalın olan gaita  çıksın diye şiddetli ıkınma hissi olur. Ikınma sonrasında anüsten zorlanarak çıkan dışkı makat bölgesini zedeler. Devamlı zorlanan anal bölgede basur pakeleri oluşmaya başlar. Basur derecesine göre ağrı şiddeti değişir.  

Basur rahatsızlığı neden olur?

  • Barsak alışkanlığında değişiklikler (kabızlık, ishal),
  • Gebelik ve zor doğum,
  • Hareketsiz yaşam biçimi ,
  • Ata binmek, bisiklet sürmek ,
  • Uzun süre oturan meslek grupları (şoförler, pilotlar),
  • Alkol alışkanlığı,
  • Pelvik bölgede yerleşen tümörler, 
  • Ağır yük kaldırma.

Basur belirtileri; Rektal kanama, Ağrı, Anal bölgede  ele gelen şişlik, Makatta Akıntı, Makatta ıslaklık hissi, Anal bölgede kaşıntı.

 
Bu şikayetlerle merkezimize başvuran  hastaların genelinde basur olduğu tespit edilmiştir. Ancak bunların yanında anal fissür, perianal fistül, perianal abse ve tromboz adı verilen diğer makat hastalıkları da görülmektedir. 
 
İç  basur da ağrı geç bir bulgudur. Başlangıç evresinde makat ağrısı varsa bu tromboze basur, apse ve makat çatlağı akla getirir.
 

Basur Evreleri 

1. Derece Basur Evresi; en önemli şikayet kanamadır. Basurlar rektoskopi sırasında belli olur. 
2. Derece Basur Evresi;makat bölgesinde kanama ve kaşıntı şikayetleri görülür. Daha çok ıkınma ve makat muayenesi sırasında belli olur. 
3. Derece Basur Evresi; anal bölgede kanama, kaşıntı ve makatta ıslaklık hissi şikayetleri belirgin halde olur. Anal kanal dışında basur pakeleri görülür. Ağrı gün geçtikçe şiddetlenir.
4. Derece Basur Evresi; makatta kanama , kaşıntı, akıntı, kötü koku, şiddetli ağrı şikayetleri görülür. Muayene sırasında içeri itilemeyen basur memeleri görülür. 
 

Basur Tanısı Nasıl Konur?

Yukarıda belirtilen şikayetler ile hastaneye başvuran hastanın dikkatlice öyküsü dinlenir. Anal muayene sırasında genellikle tanı hemen konur. Rektal kanama şikayeti ile gelen kişilerde rektoskopi önerilir. Bazen hastanın durumuna göre hekim kolonoskopi veya MR isteyebilir. Her zaman altta yatan başka bir hastalık ekarte edilmelidir. Unutmayın basur tek başına kalın bağırsak kanseri belirtisi olabilir.
 

Basur Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tanısı konulan basur hastaları için ameliyatsız tedavi avantajları vardır. Bu tedavi yönteminde hasta konforu ön planda tutulur. Tedavi süresi 5 dakika kadar kısa sürede tamamlanır. Hiçbir narkoz riski yoktur. Lokal anestesi altında işlemler yapılır. Kişi aynı gün tedavi olduktan sonra işine yürüyerek gidebilir. Ağrı derecesi yok denecek kadar azdır. Ameliyat stresi yoktur.
 
Hastaların en büyük avantajı aynı gün rahatsızlık sebeplerini öğrenip, aynı gün müdahale olmaları ve ardından rahat bir şekilde evlerine dönebilmeleridir. 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.