Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Basur hastalığı, her 4 kişiden 1 inin muzdarip olduğu bir hastalıktır. Hemoroid hastalığı da denilen basur, rektum ve anüs arasındaki hemoroid yastıkçıklarına biriken kan nedeniyle, bu yastıkçıkların şişerek makattan dışarı çıkmasıdır. Ancak bu oluşumların makat dışına çıkması belirli bir süre zarfında gerçekleşir. İç ve dış hemoroid olmak üzere 2 gruba ayrılır. İç hemoroidler 4 evreden oluşur.1. evrede hemoroid pakeleri dediğimiz şişlikler, kalın bağırsağın son kısmında oluşur. Bu yüzden makat dışında görülmezler.2. evrede hemoroid pakeleri sadece ıkınmaya bağlı veya makat basıncını arttıran hareketlerle çıkar. Sonrasında ise, hasta normal konumuna gelince anal kanal seviyesine çekilirler.3.evre hemoroidlerde hemoroid pakeleri sürekli dışarıdadır ve sadece elle itilerek anal kanala yerleşir. 4. ve son evre olan hemoroidlerde ise dışarıda olan hemoroid pakeleri elle dahi anal kanala yerleştirilemez, sürekli dışarıdadır.

Basur Belirtileri Nelerdir?

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.3 ve 4. Evrelerde kanama yoğunluğu belirgin artar. Her zorlanmada seri damlalar şeklinde, hatta bazen daha fazla olabilir. Makatta kanamanın yoğunluğu arttıkça kişide halsizlik, demir  eksikliği anemisi, yorgunluk, depresyon görülebilir.
 
Basurun evresine bağlı olarak makatta ağrı şikâyeti belirtiler arasında bulunmaktadır.1. evre basurlarda makatta ağrı olmaz.2. evrede ise dönem dönem makat ağrısı görülebilir.3.evre makatta ağrının belirgin hissedildiği evredir. Son evre olan 4. Evre hemoroidler de makatta ağrı şikâyeti en üst seviyededir. Ağrı nedeniyle hasta günlük hayatını idame edemez. Oturmak, yürümek, ayakta uzun süre kalmak gibi günlük hayatımızın içinde yer alan aktiviteler,4. Evre hemoroid hastaları için oldukça zor gerçekleştirilir.
 
Makatta kaşıntı yanma ve batma hissi, genelde 3 ve 4. Evre basurlarda görülür. Çünkü hemoroid pakeleri dışarıda olduğu için, makat bölgesi sürekli ıslak veya nemli olur. Bu ıslaklığa bağlı makat bölgesinde tahriş meydana gelir. Bunun soncunda ise makatta kaşıntı, yanma, batma vb. şikâyetler oluşur.
 
Makat bölgesinde ele gelen şişlikler basur hastalığında bir diğer belirtidir.1 evrede bu şişlikler anal kanalda rektum seviyesinde olduğu için hissedilmez.2. evrede hasta dışkılama sonrası taharetlenme sırasında hasta şişlikleri fark edebilir. Ancak 3. ve 4. Evrede hemoroid pakeleri sürekli dışarıda olduğu için, hastayı rahatsız etmeye başlar.
 

Basurdan Korunma Yolları Nelerdir?

 
Basur oluşumları uzun vadede gerçekleşir. Bu hastalığın oluşmasındaki etkenler, günlük hayatımızda süreklilik arz eden hatalardan kaynaklanır. Basurun oluşturan etkenleri şu şekilde sıralayabiliriz;
 
• Kabızlık makat basıncını arttıran, makatı zorlayan bir problemdir. Kuru ve sert olan dışkının çıkabilmesi için, sürekli ıkınma ihtiyacı gerekir. Bu gereksiz ıkınmalar anal kanaldaki venöz oluşumları deforme ederek, basur hastalığını tetikler. Ayrıca kuru ve sert olan dışkı makattan çıkarken oluşturduğu tahribat nedeni ile, bu süreci hızlandırır. Bu yüzden kabız kalınmamaya dikkat edilmelidir.
 
• İshal sürekli dışkılama ihtiyacı hissettirir. Dışkılama sırasında ise gereğinden fazla ıkınma meydana geldiği için, hemoroidal damarları tahrip ederek basur oluşumunu tetikler. Bu yüzden ishal ataklarının uzamaması ve sürekli hale gelmemesine dikkat edilmelidir.
 
• Beslenme alışkanlıkları ve dışkılama birbirine bağlıdır. Alınan besinler kabızlık veya ishale yol açabilir. Bu yüzden beslenme düzeninde lifli ve posalı gıdalara ağırlık verilmeli, bol sebze ve bağırsakların düzenli çalışmasında yardımcı meyveler tüketilmelidir. Fast food beslenme tarzı basur oluşumunu desteklediği için, mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Ayrıca gün içinde en az 3 litre sıvı tüketimi, dışkılamanın normal koşullarda olmasına yardımcı olur.
 
Günlük hayatımızda bu etkenlere dikkat edersek basurdan da korunmuş oluruz.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.