Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

İntersfinkterik Fistül

Makat apsesinin kronikleşmiş şeklidir. Oluşan apse geç veya erken boşaltılmasına göre %55-65 oranında fistüle dönüşür. Dolayısıyla ne kadar erken boşaltılırsa o kadar avantajlıdır. Ancak hangi apsenin fistüle dönüşeceğini hangisinin dönüşmeyeceğini önceden bilmek mümkün değil. Makat apsenin zaman kaybetmeden erken tedavi edilmesi dışında önlemenin bir yolu yoktur.
 
Anal fistül bir ucu anüsün dışında, diğer ucu makatın içinde veya bağırsağın son kısmında olan tünel şeklinde yollardır. Fistül nedenlerine baktığımızda %90 gibi büyük bir oranın apse  veya anüs çevresindeki bezlerin iltihabi sonucu oluştuğu görülür. Nadir görülen nedenlerde ise  travma, yabancı cisim, makat kanserleri, mantar, tüberküloz, ülseratif kolit  ve crohn hastalığıdır.
 
Genelde oluşum nedenleri aynı olsa da fistülün yolu ve açıldığı yerler farklı olmaktadır. Apse oluştuktan sonra bölgenin anotomisi nedeniyle adeleler arasında kendine bazı yollar bularak ilerler. Yani bu kriterlere bakılarak  hastalık bazı sınıflara ayrılır.
 

Fistül Çeşitleri

 İntersfinkterik: Hastaların % 90 ı bu tiptedir. Apse yolu iç ve dış makat kasının arasındadır. Dış ağız makata yakındır, iç ağzı çoğu zaman anüsün hemen  girişindedir.

 • Transsfinkterik: Kasın içinden geçerek ilerler.
 • Suprasfinkterik: İç makat adelesinin üzerinden seyreder.
 • Ekstra sfinkterik
 • Atnalı fistüller
Basitçe sınıflandırırsak  bu fistüllerin makat kaslarıyla ilişkilerine göre  fistül tiplerini şöyle ayırabiliriz.
 

Basit Fistül

Makat dış kasının alt kısmından veya iç makat kasının arasından geçen fistüllerdir. Genellikle iç ve dış delikleri makata yakındır. Bu tip fistüllerin ameliyatında gaz ve dışkı kaçırma riskleri daha azdır. 
 

Komplike Fistül

 
Makat kaslarının üst kısımlarından geçen fistüllerdir.  Dış ağızları anüse 1 cm. den daha uzaktır, iç ağız ise anal kanalın daha iç bölgesindedir. Klasik ameliyatlarda bu kasların zarar görme ihtimali yüksektir. Özellikle makat dış kasının kesilmesi durumunda gaz ve dışkı kaçırma kaçınılmazdır. Ameliyattan önce fistül yolu iyi değerlendirilmeli ve gerekirse fistülografi, anal ultrason veya fistül için MR çektirilmelidir.
 
Anal Fistül tedavisine karar verirken fistülün tipi iyi belirlenmelidir. Anal fistül ameliyatı riskleri ve yan etkileri olan ve bu yan etkiler oluştuğunda hasta   konforunu oldukça kötü etkileyen bir tedavidir. Klasik ameliyatlar da iyileşme süreci Ameliyatsız tedavilere göre daha uzun olur. Nüks oranı da özellikle komplike fistülde oldukça yüksektir. Ancak ameliyatsız tedavilerde nüks yalnızca %2 gibi düşük bir orandır.
 
Klasik ameliyatlar da  fistülü keserek açmak,  fistül yolunu tamamen çıkarmak gibi yöntemler uygulanır ve kas dokusu zarar görür. İlerleyen zamanlarda gaz ve dışkı tutamama gibi sorunlar ortaya çıkar. Ameliyatsız tedavilerde ise herhangi bir kesi işlemi yapılmamaktadır. Klasikleşmiş tedavi şekli seton uygulamadır. Ancak iyileşmesi uzun ve zahmetli olduğundan  seton uygulama yerine lazer uygulanması daha çok yaygınlaşmaya başlamıştır. İlerleyen teknolijle beraber günümüzde ameliyatsız lazer tedavisi oldukça yaygınlaşmaktadır.
 

Ameliyatsız Fistül Tedavinin Hastaya Sunduğu Avantajları

 • Müdahale  işlemi yalnızca 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır. 
 • Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. 
 • Sadece lokal anestezi uygulanır. Ağrı derecesi minimaldir.
 • Normal ameliyatlarda makat bölgesinden doku çıkarılırken  ameliyatsız yöntemlerde  herhangi bir doku  kaybı oluşmaz. 
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir. 
 • Herhangi bir ameliyat stresi gerektiren durum yoktur.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı bulunan hastalara da rahatlıkla uygulanabilir.
 • Dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlarda doku kaybına bağlı meydan gelen ve hastaların yaşamını  ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi sıkıntılar olurken,  Ameliyatsız  yöntemlerde   böyle bir durum ile karşılaşılmaz. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder. 
 • Ameliyatsız tedavinin sağladığı en büyük avantaj ise hastaların tedavi sonrasında hiçbir iş gücü kaybına maruz kalmadan işlerine veya evlerine rahat bir şekilde yürüyerek  dönebilmeleridir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.