Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Ağrısına Son

Fistül makat bölgesinde görülen bir hastalık türüdür. Şiddetli ağrıya ve akıntılara sebep olur.

 
Fistül, anal bölge de normal seyrinin dışında gelişen farklı bir tünel/kanal oluşumunu meydana gelmesine denir. Anal fistül olarak da adlandırılır. Fistül, daha çok apseye bağlı gelişir, apse tedavisi sırasında tam boşaltılmadığında kalan irin cilt altından çıkmak için bir kanal oluşturur. Makat bölgesine yakın cilt üzerinde küçük bir et tomurcuğu oluşturup üzerinden sıvı boşalmaya başlar. Tomurcuk üzerinde oluşan delikten sürekli akıntı gelmeye başlar. Akıntı kötü kokuya neden olur. Ciltte meydana gelen anormal oluşum sonunda maka çevresinde ağrı, dolgunluk hissi, makat bölgesinde ıslaklık, yanma , kaşıntı gibi şikayetlere sebep olur.
 
Erken dönemde fark edilen fistülün tedavisinde iyileşme daha hızlı olur. Bu nedenle hastalık akut dönemdeyken mutlaka doktora başvurmalısınız. Diğer türlü ilerleyen ve kronik hale dönüşen fistülün hem vermiş olduğu belirti hem de tedavi süreci oldukça uzun olur.
 
Anal fistül nedenleri arasında apse ilk sıralarda yer almaktadır. Kabızlık sorunu, makat bölgesinde yırtıklar, hemoroid, ve makat bölgesinin yaralanması gibi nedenlere  ve buna ek  iltihabi bağırsak hastalıkları, tüberküloz, crohn hastalığı gibi apse atakları sonrasında da anal fistül gelişebilir.
 
Anal fistül rahatsızlığı müdahale gerektiren, kendiliğinden geçmeyen ihmal edildiğinde makat kanserine neden olabilen oldukça sıkıntılı bir rahatsızlıktır. Oluşum ve ilerlemesine bağlı intersfinkterik , transsfinkterik , suprasfinkterik, ekstrasfinkterik fistül olmak üzere 4’e ayrılır. Bu fistül gruplarının oluşumları birbirinden farklıdır. Bazısı düz ve kısa bir kanal oluştururken, bazısı uzun ve karmaşık bir kanal oluşturmaktadır. İhmal edilmesiyle yapı ve boyutları uzamaktadır. 
 
Tedaviye karar verirken hekim fistülün şeklini ve hangi yolları kat ettiğini görmek ister. Muayene sırasın da fistül tanısı konur. Ancak doktor uygun tedavi metodunu seçmek ve  fistülün cilt altındaki taslağını anlamak için emar isteyebilir. Bu tüm fistül hastaları için geçerli değildir. Buna hekim karar verir. 
 
Seçmiş olduğunuz hekimin sadece makat hastalıklarıyla iglilenen Proktoloji uzmanı ve Kolorektal Cerrahi Uzman olmasına dikkat edin. 
 
Hastalar eskiden en ufak bir işlem için narkoza maruz kalır ve günlerce etkisi atında olurdu. Bu nedenden dolayı insanlarda anestezi  denildiğinde doğal olarak antipati gelişmektedir.

Narkoz Almadan Tedavi Olabilirsiniz !

Günümüzde kullanılan ameliyatsız tedavi yöntemlerinde narkoz kullanılmaz. Kullanılan teknik lokal anestezi altında uygulanır. Bu nedenle herhangi bir risk yoktur. Hasta yalnızca bir gününü ayırarak muayene, tanı ve tedavisini olarak evine geri dönebilmektedir. Ameliyatsız fistül tedavisi sonrasında ağrı da ve akıntı da belirgin bir azalma görülür ve hasta müdahale işleminden çıkar çıkmaz normal yaşamına geri dönebilir. İşlem süresi de hekimin karar verdiği tekniğe göre en fazla 10 dakika sürmektedir.
 
Ameliyatsız tedaviler çok eski yıllara dayanmadığı için seçeceğiniz hekimin tecrübeli olduğundan emin olun. Çünkü makat bölgesi hassas bir yapıya sahiptir. Aksi halde oluşabilecek komplikasyonlar çok ciddi boyutlara ulaşabilir. Yeterli müdahale edilmediğinde şikayetlerin devamına ve hastalığın ilerlemesine neden olur. Anal fistüllerin kansere dönüşebileceğini unutmayalım.  Tedavinin uzaması hasta için büyük sorunları beraberinde getirebilir. Dolayısıyla tedavinin kesinlikle eksiksiz yapılması ve sağlıkla sonuçlanması gerekir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.