Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül ,anüs bölgesine yaklaşık olarak 2-5 cm uzaklıktaki ciltle kalın bağırsağın son bölümü arasında,aslında olmaması gereken bir şekilde,iki ucu açık bir kanal oluşur.Kanaldan dışarıya doğru delikler oluşur.Buna anal fistül denir.Bu kanaldan sarı ya da kanlı,kokulu bir akıntı gelir.

Anal kanal etrafında bu kanalın kayganlaşmasını ve dolayısıyla dışkılamanın da kolay olmasını sağlayan bezler bulunmaktadır.Bu bezler iltihaplanırsa ve anal kanal içine salgılarını boşaltamazsa perianal abseler meydana gelir.Bu oluşan abselerin iyileşmemesi halinde de perianal fistüller oluşur.Perianal fistüllerin en çok oluşma sebebi abselerdir.Bu abseler çok kötü ağrılara neden olur.Fistüllerin bir kısmı hiç abse belirtisi vermeyebilir.

Rektumda varlığını sürdüren bir mikrobun ilerlemesi ile enfeksiyon gelişir ve bu enfeksiyon da perianal fistüle yol açarak dokuda kalınlaşma yapar.

20-60 yaş arası en çok görülen yaş grubudur.Kadınlara göre erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Kıl dönmesi olan kişiler,hemoroid ameliyatı geçiren kişiler,kanser,verem,crohn hastalığı,ülseratif kolit gibi durumlarda perianal fistül görülme ihtimali fazladır.Ayrıca yukarıda söylendiği gibi erkeklerde daha fazla olmak üzere yirmi ile altmış yaş arası sık görülür.

Crohn hastalığı,verem,yağ kistleri,anal kanal kanserleri gibi hastalıklarla karışabilmektedir.Ayrıca isim benzerliğinden dolayı perianal fistül,anal fissürle de  karıştırılabilmektedir.Fakat anal fissür,makattaki çatlak ve yırtıklara denmektedir.

Anal Fistül Belirtileri Nelerdir?

  • Makat  çevresinde kanlı,irinli ve sarı, kötü kokulu  akıntı
  • Abse oluşması.Çünkü akıntının olduğu dış delik tıkanmıştır.
  • Absenin oluşmasını takiben şiddetli bir ağrı
  • Kaşıntı
  • Ateş
  • Ara ara kanama olması
  • Anüsün çevresinde kitle hissi
  • Nohut büyüklüğünde şişlikler
  • Makat çevresindeki delikler.Genelde aktığı zaman rahatlama hissi oluşur.

Anal fistül, makat içinden makat dışına çıkan yolu oluştururken çizdiği komplike hatlar nedeniyle birkaç bölümde incelenir;

 İntersfinkterik Fistül Nedir?

Anal Fistül vakaları büyük oranda intersfinkterik fistüllerden oluşur. Genellikle makatın iç kısmındaki salgı bezlerinde oluşan apse formunun makatın iç ve dış kasları arasında boşluklara yayılarak dış deriye doğru yönelip boşalması sonucunda oluşur. İntersfinkterik fistüllerde fistül traktı (ağzı) dentate lıne da denilen dişli çizginin altında; dış ağız ise makata en uzak 1-2 cm mesafede bulunur. Ancak bazen enfeksiyonun yönü yukarıya ve içeriye doğru ilerleyerek farklı fistül çeşitleri de oluşturabilir. Bazı durumlarda Fistül hattındaki cerahat intersfinkterik boşluklar yoluyla arkadan dolanarak bir hat oluşturur. Bu durum fistülün At Nalı intersfinkterik Fistüle dönüşmesine yol açar.

Transsfinkterik Fistül nedir?

Her 100 anal fistül vakasından 20-30 arasındaki vaka transsfinkterik fistüllerden oluşmaktadır. İntersfinkterik boşlukta bulunan cerahat, yanlamasına bir yok çizerek eksternal anal sfinkteri (dış makat kası) aşıp iskiorektal boşluğa ulaşır. Bu boşluktan aşağı doğru ilerleyen cerahat makattan yaklaşık 2-3 cm uzaklıkta deriye açılarak boşalır. Eksternal anal sfinkteri geçtiği seviyeye göre;

-Aşağı transsfinkterik fistül

-Orta transsfinkterik fistül

-Yukarı transsfinkterik fistül olarak 3 aşamada değerlendirilir.

Ancak bazı vakalarda fistül ağzı yukarıda olup, içeriye doğru da yüksek ve kör bir trakt oluşturabilmektedir. Bu gibi durumlarda bazen transsfinkter fistül suprasfinkterik fistüle de dönüşebilmektedir. Ayrıca fistül hattındaki iltihabın makat kasları arasındaki boşluklar yoluyla arkadan dolanarak ilerlemesi sonucu Atnalı Transsfinkterik Fistül'e de oluşabilmektedir.

 Suprasfinkterik Fistül Nedir?

Nadir görülen anal fistül çeşitlerindedir. Görülme oranı %5 ile %20 arsında değişir. Suprasfinkterik fistüllerin bir diğer adı supalevator anal fistüldür. İntersfinkterik boşlukta bulunan iltihabın eksternal ve internal sfinkterlerden yukarı ve içeriye doğru ilerlemesiyle başlar. En içteki makat dış kasını geçerek önce iskiorektal boşluğa ve sonra da dışarıya deriye doğru yönelmesi sonucu oluşur. Fistül genellikle makat dış kasının üzerine doğru da uzanarak komplike bir hal alabilir.

 Extrasfinkterik Fistül Nedir?

Anal fistüllerin en karmaşık halidir ve görülme olasılığı %1 ile %5 arasındadır. Anal fistül oluşumlarında genellikle makat apsesi öyküsü yer alır. Ancak extrasfinkterik fistüller için durum biraz farklı olmaktadır. Exstrasfinkterik fistüller genelde chron,divertikülit gibi anorektal hastalıklar nedeniyle veya  aşağı rektumu da etkileyen yaralanmalar-travma sonucu gelişirler.Pratikte anal fistül olarak kabul görmezler.Çünkü yerleşim yeri genelde kalın bağırsağın son kısmı olan rektum ile makat çevresi etrafındaki deri arasındadır.Bu bölgede oluşur ve uzanım gösterir.

Anal fistül kendi kendine geçebilen basit bir hastalık değildir. Mutlaka uzman bir hekime danışılmalı ve daha karmaşık bir hal almadan tedavi edilmelidir. Çünkü ihmal edilen anal fistül zamanla kansere dönüşerek tedavisi mümkün olmayan durumlara gelebilir.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.