Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

 

Makat fistülü olgularının kendiliğinden iyileşme oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle mutlaka en uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir. Op. Dr. Yasir Gözünün geliştirmiş olduğu hedefe yönelik ameliyatsız tedavi ile fistül rahatsızlığınızdan narkoz almadan iyileşebilir, tedavi olduktan sonra aynı gün sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

Fistül anal kanal ile perianal deri arasında normalde sağlıklı bireylerde bulunmayan bir kanaldır. İç ağzı kalın bağırsağın son kısmına granulasyon dokusu ile açılırken, dış ağzı deride akıntı ve şişlikle kendini gösteren bir oluşum olarak karşımıza çıkar. Anal fistülü gelişen hastalarda, sıklıkla kanlı veya sarı renkli, kokulu iltihabi akıntı gibi yakınmalar veya anal apseler olur.

Fistülleri daha çok 20-60 arası yaşlarda görülür. Erkeklerde kadınlara göre en az 2 kez fazla görüldüğü bilinmektedir.

Oluşum sebeplerinin en önemli nedeni perianal apselerdir. Anal kanal çevresinde anal kanalın kayganlaştırıp dışkılamanın kolaylığı sağlayan anal bezler vardır. Bu bezler anal kanal içine salgılarını boşaltırlar. Bu bezlerin iltihaplanması perianal apselere neden olur. Bu apselerin tam iyileşmemesi de perianal fistüllere yol açar. Apselerin oluşmasında kişisel hijyenin etkisi gösterilememiştir.

Erken belirtisi apse tedavisi yapıldıktan sonra akıntının 2 aydan uzun süre devam etmesidir. Geç belirtisi ise apse tedavisi sonrası akıntı ve yara düzelmiş olmasına rağmen, apselerin sık tekrar etmesidir.

Fistüller inflamatuvar barsak hastalığı dediğimiz chron veya ülseratif kolit gibi hastalıkların bir bulgusu olarak ta karşımıza çıkabilir.

Anal kanal kanserleri, Bartholin kist apseleri, tüberküloz, hidradenit, yağ kistleri ve chron hastalığı ile karışabilmektedir.

Makat fistülü tanısı sıklıkla muayene ile konulur. Fistül düşündüren olgularda fistülün teşhisi kadar sınıflandırılması çok önemlidir. Fistülün sınıflandırılması tedavi planlamasını ve tedaviye bağlı komplikasyonları belirlemektedir.

 Fistüller dört grupta sınıflandırılırlar:

1. Inter-sfinkterik fistül: Makat fistüllerinin en sık olan türüdür ve % 70’ini oluştururlar.

İç makat kası (internal anal sfinkter) ile dış makat kası (eksternal anal sfinkter) arasında yer alırlar.

2. Trans-sfinkterik fistül: Makat fistüllerinin % 20’sini oluşturur.

Dış makat kasını (eksternal anal sfinkter) kat ederek iskio-rektal çukura açılır ve oradan da makat derisine (perine) uzanır.

3. Supra-sfinkterik fistül: Makat fistüllerinin % 3-4’ünü oluşturur.

Anal kriptalardan çıkarak, makat kaslarının tamamını çevreledikten sonra iskio-rektal çukura açılır.

4. Ekstra-sfinkterik fistül: Makat fistüllerinin % 1’ini oluşturur.

Makat kaslarını ve dışkı tutmada çok önemli yeri olan levator ani kasına (leğen kemiği tabanını saran kas) ve oradan da rektum adı verilen bağırsağa uzanırlar.

Fistül şikayetiniz başladığında uzman hekime başvurmanız gerekir. Aksi taksirde ertelenen tedavi fistülün birinci evresiyken üç belki de dördüncü evreye taşımış olursunuz. Bu durumda tedavi süresinin de uzayacağını ve şikayetlerinizin de artacağını  hiçbir zaman unutmayın.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.