Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Cerrahi olarak tedavi edilen neredeyse tüm hastalıklarda farklı yöntemler ve kullanılan farklı teknolojiler sayesinde farklı uygulamalar vardır. Bu uygulama farklılığı gidilen doktorun tecrübesi ve teknoloji kullanımı ya da gidilen kliniğin teknolojik donanımı ve yine o klinikte çalışan doktor veya doktorların teknoloji kullanım merakına göre değişmektedir. Fistül hastalığında da hastalığın tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılabilmektedir.

Öncelikle fistülün tipini tarif etmeliyiz çünkü tip yapılacak tedaviyi belirleyen en önemli faktördür.

İnkomplike Türkçe adıyla basit fistül; Bu tipte anüsü sıkmaya yarayan kaslarla kanalın ilişkisi yoktur, en sık karşılaşılan tiptir ve tedavisi kolaydır.

Komplike Türkçe adıyla karmaşık fistül; Anüsü kapatan kas guruplarının arasından veya arkasından kanal vardır, tedavisi zordur, teknoloji ve tecrübe gerektirir.

Fistül Ameliyatları;

Basit (inkomplike) Fistülün Ameliyatı;

İki tür cerrahisi vardır;

Fistülotomi; Bu cerrahi girişimde boru şeklindeki yapı üstünden kesilerek kanal haline getirilir, için kazıyıcı aletlerle kazınarak temizlenir, kanalın alttan dolmasıyla kapanır, ayaktan yani hastanede yatmadan lokal anestezi ile yapılabilir. Tedavinin başarı oranı % 98 ler civarındadır.

Fistülektomi; Benzer bu işlemde ise boru bir bütün olarak çıkarılır, fistülotomiye kıyasla biraz daha büyük bir ameliyattır. Bölgesel uyuşturmayla yapılabildiği için hastanede yapılması gerekmez. Kolay bir işlemdir başarısızlık veya tekrar etme ihtimali % 1 den azdır. Son derece başarılıdır.

Karmaşık (Komplike) Fistülün Ameliyatı;

Boruya benzer yapı makatı sıkan kaslarla yakın ilişkidedir. İşlem yapılmadan kaslarla ilişkisi tespit edilir. Bu basitçe stile veya MR yada fistülografi gibi işlemlerle anlaşılır. Kas koruyucu önlemler alınmazsa % 100 yakın ihtimalle gaz ve dışkı kaçırma riski sebebiyle kaslar güven altına alınır.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.