Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Cerrahi olarak tedavi edilen neredeyse tüm hastalıklarda farklı yöntemler ve kullanılan farklı teknolojiler sayesinde farklı uygulamalar vardır. Bu uygulama farklılığı gidilen doktorun tecrübesi ve teknoloji kullanımı ya da gidilen kliniğin teknolojik donanımı ve yine o klinikte çalışan doktor veya doktorların teknoloji kullanım merakına göre değişmektedir. Fistül hastalığında da hastalığın tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılabilmektedir.

Öncelikle fistülün tipini tarif etmeliyiz çünkü tip yapılacak tedaviyi belirleyen en önemli faktördür.

İnkomplike Türkçe adıyla basit fistül; Bu tipte anüsü sıkmaya yarayan kaslarla kanalın ilişkisi yoktur, en sık karşılaşılan tiptir ve tedavisi kolaydır.

Komplike Türkçe adıyla karmaşık fistül; Anüsü kapatan kas guruplarının arasından veya arkasından kanal vardır, tedavisi zordur, teknoloji ve tecrübe gerektirir.

Fistül Ameliyatları;

Basit (inkomplike) Fistülün Ameliyatı;

İki tür cerrahisi vardır;

Fistülotomi; Bu cerrahi girişimde boru şeklindeki yapı üstünden kesilerek kanal haline getirilir, için kazıyıcı aletlerle kazınarak temizlenir, kanalın alttan dolmasıyla kapanır, ayaktan yani hastanede yatmadan lokal anestezi ile yapılabilir. Tedavinin başarı oranı % 98 ler civarındadır.

Fistülektomi; Benzer bu işlemde ise boru bir bütün olarak çıkarılır, fistülotomiye kıyasla biraz daha büyük bir ameliyattır. Bölgesel uyuşturmayla yapılabildiği için hastanede yapılması gerekmez. Kolay bir işlemdir başarısızlık veya tekrar etme ihtimali % 1 den azdır. Son derece başarılıdır.

Karmaşık (Komplike) Fistülün Ameliyatı;

Boruya benzer yapı makatı sıkan kaslarla yakın ilişkidedir. İşlem yapılmadan kaslarla ilişkisi tespit edilir. Bu basitçe stile veya MR yada fistülografi gibi işlemlerle anlaşılır. Kas koruyucu önlemler alınmazsa % 100 yakın ihtimalle gaz ve dışkı kaçırma riski sebebiyle kaslar güven altına alınır.

Ancak klasik ameliyatlar yerini artık ameliyatsız tedavilere bırakmıştır. Ameliyatsız tedavilerde narkoz kullanılmadığı için hasta aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemi olabilmektedir.

Ameliyatsız Fistül Tedavinin Hastaya Sunduğu Avantajları

 • Müdahale  işlemi yalnızca 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi minimaldir.
 • Normal ameliyatlarda makat bölgesinden doku çıkarılırken  ameliyatsız yöntemlerde  herhangi bir doku  kaybı oluşmaz.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Herhangi bir ameliyat stresi gerektiren durum yoktur.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı bulunan hastalara da rahatlıkla uygulanabilir.
 • Dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlarda doku kaybına bağlı meydan gelen ve hastaların yaşamını  ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi sıkıntılar olurken,  Ameliyatsız  yöntemlerde   böyle bir durum ile karşılaşılmaz. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.
 • Ameliyatsız tedavinin sağladığı en büyük avantaj ise hastaların tedavi sonrasında hiçbir iş gücü kaybına maruz kalmadan işlerine veya evlerine rahat bir şekilde yürüyerek  dönebilmeleridir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.