Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Ameliyatı Sonrası

Fistül, anal kanal ve dışındaki cilt dokusu arasında oluşan bir kanaldır. Kabaca anüsten iki santimetre kadar uzak olup, cilt içine yerleşimli akıntı ve ağrılı şişkinliklere yol açabilir. Genellikle anal apsenin devamı olan anal fistül, anal apsenin daha kronik bir halidir. Bu hastalığın kendi kendine iyileşme gibi bir durumu olmadığı için de cerrahi bir şekilde tedavi yapılması gerekir. Aksi takdirde bu sorun cilt kanserine yol açabilir. Bugün ise sizlere anal fistul ameliyatı sonrası ne yapılmalı, sorusunun cevabın vereceğiz.

Anal fistülün tedavisi cerrahi müdahale ile olduğunda, antibiyotik yalnızca destek için kullanılır ve herhangi bir iyileştirici etkiye sahip olmaz. Bu ameliyat fistül traktında iltihap kalmış bölgenin açılması ve kazınması ile yapılır. Bu sırada anal sfinkterler etkilenir. Ameliyat sırasında anestezi verilen hastanın makatı ekartör ile açılır ve fistülün deriye yakın dış bölgesinden oksijenli su verilerek iç ağız tespit edilir. Daha sonra fistül traktının yeri özel bir metal tel yardımı ile belirlenir ve ameliyattan etkilenecek olan kas miktarı tahmin edildikten sonra ameliyata geçilir. Fistülün çok uzun olması halinde geç fistülotomi, mukoza ilerletme felpleri ve seton uygulanabilir.

Anal fistül ameliyatının ardından hasatların doktor tarafından verilen önerileri yerine getirmesi, pansuman ve beslenme şekli gibi konulara önem vermesi gerekir. Anal fistül ameliyatı sonrasında beslenme büyük önem taşır. Bol su içilmesi ve lifli gıdaların tüketilmesi gerekir.

  • Makat bölgesinde yapılana ameliyatların ardından makat temizliğini tuvalet kağıdı ile yapmanız cildinizin tahriş olmasına sebep olabileceği için ıslak mendil ya da su kullanmanızda fayda var.
  • Tuvalette dört dakikadan fazla kalmamanız gerekir.
  • Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat sırasında, ameliyat bölgesinde olabilecek en az hasarın bırakılması yaraların iyileşmesi açısından önem taşır. Hastalığın evresi yaranın iyileşme hızını değiştirir. Ameliyatın ardından dokularda kanlanma ve canlılık gibi kriterler etkili olur. Ameliyatın ardından açık yaraların iyileşmesi birkaç ay sürebilir.

Oturma Banyosu

  • Anal fistül ameliyatlarının ardından banyonun oturarak yapılması gerekir. Korku sebebiyle dışkının ertelenmemesi de önem taşır. Oturma banyosunun ılık su ile yapılmalıdır. Ameliyatın ardından günde 5 ya da 6 defa bu banyonun yapılması önerilir.
  • Oturma banyosunun yapılabilmesi için hasta bir leğene ılık su doldurmalı ve 5 ya da 10 dakika kadar içinde oturmalıdır. Bununla birlikte bu bölgeye duş başlığı ile su tutmanız da mümkün. Ayrıca ilaç kullanımlarına devam edilmesi de gerekir. Ameliyatın ardından haftada bir defa doktora gidilebilir. Havuz ve deniz suyu vücuda iyi gelir. Her ne kadar birçok hasta makat bölgesine suyun değmesi halinde enfeksiyon oluşabileceğini düşünse de makat bölgesine mikroplar oldukça yoğun bir şekilde yerleştiği için aslında bu noktada bu kadar endişe duyulmasına gerek olmaz. Deniz suyunun yaraların kapanmasını sağlaması nedeniyle tercih edilebilir

 

2. Makatta Kaşıntı

  • Makat bölgesinin sabun ve buna benzer maddeler ile yıkanması ya da makattan akan akıntının deri etrafını tahriş etmesi yani anal dermatit durumunun oluşması kaşıntıya sebep olabilir. Bu durumu merhem ve diyet yardımı ile çözebilirsiniz.

3. Makatta Akıntı

  • Ameliyatından ardından 4 ve 6 hafta boyunca yani yara kapanıncaya kadar makattan aralıklı bir şekilde sarı ya da sümük renginde bir akıntı gelir. Makat fistülü ameliyatların ardından seton tekniğinin uygulanması halinde bu akıntı 3 ile 12 ay aralığında devam eder. Sürekli olarak devam eden makat akıntısının ıslak makat durumuna sebep olması halinde anal dermatit hastalığı ortaya çıkabilir. Bu da mantar enfeksiyonunu gelişmesine yol açar. Bu sebeple makat bölgesinde akıntı gördüğünüz anda doktora gitmeniz gerekir.

4. Anal Kriptit

  • Makat bölgesinde yapılan ameliyatların ardından makatta yer alan ter ve yağ bezlerinin anal kriptite ya da enfeksiyonlara yol açtığı görülür. Bu sorunun üzerinden düzenli olarak antibiyotik kullanarak gelebilirsiniz. Antibiyotik içerikli kremlerin ise bu noktada işe yaramadığını unutmayın.

5. Beslenme

  • Günde iki litre kadar su içerek, baklagiller başta olmak üzere lifli gıdaları, meyve ve sebzeyi tüketerek beslenebilirsiniz. Makatın kaşınmasına sebep olacak olan greyfurt, portakal, mandalina ve limondan uzak durmalısınız. Diğer yandan baharatlı gıdalar, kızartılmış yiyecekler, süt ve peynir gibi ürünler ve ketçap gibi gıdaları tüketmeniz sorunlara yol açabilir. Burada amaç bu maddeleri hiç tüketmemek değil uygun miktarda tüketmek olur.
  • Bir peynir kutusu kadar beyaz peynir, bir gün için yeterli olur. Günde bir ya da iki adet mandalina yenilmesi lifli yapı sebebiyle dışkılamayı kolaylaştıracak olsa da bu sayını 8 ya da 10’a çıkması halinde makatta ağrı, yanma ve kaşıntı ortaya çıkar.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.