Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Anal Fistül Ameliyatı

Anal fistül ameliyatlarında, hastalarda seton adı verilen naylon veya telle fistül  dış ağızdan girip iç ağızdan çıkan ile bağlanır her gün sıkılarak yavaş yavaş dokuyu kesmesi ve cilde yavaş fistülotomi şeklinde etki ederek tedavi sağlanır.

Anal bölgenin daha nadir olarak görülen bir hastalığı olan anal fistül anal kanal ile cilt arasında olan sıkıntılı bir tüneli içerir.

Bazen iç veya bazen dış ağzı kapalı olabilir. Bazen ortasında sinüs adı verilen bir boşluk olabilir. Bu sinüs plonidal sinüs (kıl dönmesi) denilen hastalıkla karıştırılmamalıdır. Fistüller ortasındaki boşluk anlamındadır. Uçların biri veya ikisi kapalı olduğundan veya arada sinüs mevcutsa anal apse gelişme ihtimali çok artar.

Anal fistülde hastalar çoğunlukla çamaşırlarında sık kirlenme ve sarı kötü kokulu bir sıkıntı tarif ederler. Bazen şişlik ve enfeksiyon bulguları eklenebilir yani kızarıklık, ateş, hassasiyet ve üzerine oturamama eklenebilir.

Anal fistül klasik ameliyatlarda doku tamamen alındığı için makat bölgesindeki aktif kaslarda zarar görür.  Zarar gören kaslar operasyon sonrasında dışkı ve gaz  tutamama gibi ciddi problemlere neden olmaktadır.

Fistülün cilde açılan dış ağzı gözlendiğinde tanı konur. Fistülün dış ağızdan içeriye doğru bir tünel uzanmaktadır ve diğer ucu anal kanala açılabilir veya açılmayabilir. Dış ağızdan bir tel (stile) sokularak fistülün gidişi ve nereye vardığı gözlenir. Bu ağrısız bir yöntemdir.

Bu yöntemin bize sağladığı en önemli bilgi fistülü oluşturan tünel ve etrafını saran tamir dokusunun makat kaslarının arasından geçip geçmediğinin tespitidir.  Sfinkter adı verilen kasların arasından geçmesi durumunda kasları etkileyen enfeksiyon olabilir ve ameliyat şeklini değiştirebilir.

Eskiden kullanılan cerrahi yöntemlerle hastaları oldukça zorlu süreçler beklerdi. Fakat tıbbın gelişmesiyle artık günümüzde çok daha konforlu ve hızlı tedavi olma avantajları sunan ameliyatsız tedavi yöntemleri gçok sık kullanılmaktadır. Avantajlı durumlardan faydalanmak ve ağrılı günlerinizde son vermek için kesinlikle doktora gitmeniz  ve tedavi olmanız gerekmektedir.

Ameliyatsız Fistül Tedavinin Hastaya Sunduğu Avantajları

 • Müdahale  işlemi yalnızca 5-10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi minimaldir.
 • Normal ameliyatlarda makat bölgesinden doku çıkarılırken  ameliyatsız yöntemlerde  herhangi bir doku  kaybı oluşmaz.
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Herhangi bir ameliyat stresi gerektiren durum yoktur.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı bulunan hastalara da rahatlıkla uygulanabilir.
 • Dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlarda doku kaybına bağlı meydan gelen ve hastaların yaşamını  ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi sıkıntılar olurken,  Ameliyatsız  yöntemlerde   böyle bir durum ile karşılaşılmaz. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.
 • Ameliyatsız tedavinin sağladığı en büyük avantaj ise hastaların tedavi sonrasında hiçbir iş gücü kaybına maruz kalmadan işlerine veya evlerine rahat bir şekilde yürüyerek  dönebilmeleridir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.