Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makatta Ağrı ve Yanma

 

Makat ağrısı ve yanma, makatta oluşan çok çeşitli hastalıklardan dolayı ortaya çıkan semptomlardır. En sık olarak hemoroid, makat çatlakları, makat iltihapları ve makat siğilleri makatta ağrı ve yanmaya neden olabilir. İlk zamanlarda sızlama şeklinde ya da hafif olduğundan hasta erteleyerek doktora gitmez ancak zamanla şiddetli hale geldiğinde zonklama tarzı ağrı yapabilir ve doktora gitme mecburiyetinde bırakan bir rahatsızlıktır. Burada önemli olan hastanın makatta ağrı ve yanma olduğu zaman ön planda kendilerin de bende zaten hemoroid var şeklinde düşünmesidir ve bu çok tehlikeli bir durumdur. Çünkü makatta ağrı ve yanma hemoroid dışında birçok nedenden olabilir. Bu yüzden böyle bir durumda umursamaz davranmamak gerekir. Hekime başvurulmalıdır.

Makat çok hassas bir bölge olduğundan bazen küçük bir lezyon bile ciddi şiddetli ağrılar ve yanma yapabilir. Peki hangi hastalıklar makatta ağrı ve yanma yapar?

-Anal fissür (makat çatlağı), dışkılama sırasında cam kesiği şeklinde tarif edilen şiddetli ağrılar yapar, kabızlıkta, sert dışkılamada dayanılmaz ağrılara sebep olabilir.

-Bir diğer hastalık ise hemoroiddir ancak zannedildiği gibi her hemoroid ağrı yapmaz tromboze hemoroid ya da 4. Evre hemoroidler ağrı yapar, aniden ıkınma sırasında dışarı çıkan hemoroidler ağrıya ve yanmaya sebep olabilirler.

-Diğer hastalık ise Anal hematomdur zannedildiğinden çok sık rastlanan ağrı yapan bir hastalıktır. Sıklıkla hemoroidle karışır ancak tamamen farklı bir sebebi vardır. Ikınma sonucunda birdenbire gelişir şiddetli ağrı yapabilir, ağrılı, mor hareket eden bir kitle söz konusudur.

-Anal apse (makat apse), şiddetli dayanılmaz zonklayıcı ağrılar yapar. Şişlik ve kırmızılıkta eşlik edebilir makat apsesinin tedavisi acil olmalıdır. Bütün apseler gibi boşatılması gerekir, boşaltılmassa ciddi ağrılara neden olur.

-Fistül;  normal koşullarda aşırı dayanılmaz ağrı yapmaz oturmakla belli belirsiz sızı şeklinde ağrısı olabilir. Eğer ki zonklama tarzında ağrı yapıyorsa ya da ağrı  arttığı zaman apseleşiyor anlamına gelir doktora gitmek zorunda bırakır.

-Başka ağrı yapan hastalıkların ciddi olanlarından bir tanesi de makat kanseri ya da bağırsağın son kısmının kanseridir. Makat kanseri dışarıdan görünebilen kanamayla ve ağrıyla kendini belli eden bir hastalıktır.

- Kondilom (genital siğil), bazen sızı şeklinde bazen ise hafif ağrılar yapabilir, ancak genişlediğinde üzerinde yaralar çıktığında ciddi ağrılara sebep olur.

-Kıl dönmesi apsesi;  Ciddi makat ağrısı yapan hastalıklardan tam makat demeyelim kuyruk sokumuna doğru yansıyan bir diğer hastalıktır. Kıl dönmesi apseli değilken belli belirsiz bel ağrısı şeklinde olabilir. Ancak apseleştiği zaman şiddetli zonklayan ağrılar yapar yine bu apsenin de tek tedavisi apsenin boşaltılmasıdır. Boşaltılmasa daha sonra ciddi sonuçlara yol açabilir.

Makat ağrısı ve yanmasına neden olan bütün hastalıkların ameliyatsız tedavi yöntemi vardır.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.