Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Yırtığı Nasıl Geçer?

Anal fissür yani makatta yırtık, makatın alt kısmında ya da çıkış kısmında oluşan bir yırtığı bir yarayı ifade eden hastalıktır. Genellikle makat arka kısımda oluşur oldukça da ağrılıdır. Tipik olarak kabızlık sonrası oluşan sert dışkılama sırasında yırtılır, küçük bir cam parçası kesiği tarzında olur ve şiddetli ağrı acı oluşturur. İkinci ise uzun süreli ishal sonucu olabilmektedir ve bazen küçük kanamalarda ağrıya eşlik edebilir, dışkılama hastada giderek büyük bir kabusa  dönüşür. Özellikle dışkılama esnasında oluşan ağrı hastayı mutlaka bir doktora getirir.

Makat yırtığı nasıl oluşuyor? birincisi mutlaka bir travma gerekiyor travmadan örneğin sert bir dışkının oluşturduğu basınca bağlı olarak oluşur. Zaten yırtılan o bölge anal bölgenin ya da makatın kanlanma açısından en zayıf bölgesidir. Genellikle o yüzden o bölgeden çatlar ve doktor muayene esnasında o yırtığı çok net olarak görür. Hasta makat yırtığını kendisinde nasıl fark eder? Genellikle ben tuvalete gidiyorum tuvalet yaparken cam kesiği şeklinde çok ciddi ağrım oluyor hatta tuvalete bile gitmek istemiyorum şeklinde tarif eder. Dışkılıma esnasında kanama olabilir, dışkıya bulaşan kanama şeklinde görülür. Anal fissür yani makat yırtığının büyük kısmı akut dediğimiz yırtılmalardır. Yani bir makat yırtığı oluştuktan sonra bir iki hafta içinde kendiliğinden düzeliyorsa akut yırtılmadır, ama tekrarlıyor ya da tedaviye cevap vermiyorsa artık bu makat yırtıkları kronikleşmiş demektir. Acilen tedavi edilmesi gerekir, hasta için en konforlu tedavi yöntemi ise ameliyatsız tedavi yöntemidir. Aynı gün hem muayene hem tedavinizi olabilirsiniz ve aynı gün sosyal yaşamınıza devam edebilirisiniz.

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız tedavilerde kullanılan teknikler

  • Kas Gevşetici –
  • Enjeksiyon Tedavisi
  • Lazer ile Fissür Tedavisi
  • Elektro Cerrahi ile Fissür Tedavisi
  • Radyofrekans Tedavisi
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.