Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Çatlağı İyileşir mi?

 

Makatta çatlak oluşması yani tıbbi ifade ile anal fissür. Kalın bağırsağın son kısmı ile deri arasında ki geçiş bölgesinde oluşan çatlaktır. Proktolojik muayene de bu alanda kesik tarzında görülür. Dışkılama sırasında cam kesiği şeklinde şiddetli ağrı ve acı oluşturur ve bazen küçük kanamalarda ağrıya eşlik eder. Dışkılama hasta da gittikçe zorlu bir duruma dönüşür. Şiddetli ağrı, anal kanal da  bir kas yapısına refleks bir kasılmaya, spazma  neden olur. Kasılma olunca anoderm daha fazla yırtılır daha fazla yırtılınca daha çok kasılır ve bir kısır döngü oluşur.

Genellikle kabızlık, düzensiz dışkılama, nadiren ishal atakları tabi altta yatan başka nedenler sebep olur makat çatlağına. Aslında bebekler de dahil herkes de zorlanmayla bazen yüzeysel geçici akut dediğimiz çatlaklar olabilir. Ancak bu tablonun uzaması yerleşmesi daha derin inatçı kronik anal fissürle çatlakla sonuçlanır. Kronikleşen çatlaklara yaklaşım çok özelliklidir.

Anal fissür için yapılması gerekenler;

-Günde 2,5 litre su tüketmek,

-Acı, ekşi, baharatlı yiyeceklerden uzak durmak,

-Her gün olabildiğince lif yönünden zengin olan gıdalar tüketmek,

-Günde iki kez 15-20 dakikadan kısa sürmeyecek şekilde ılık suyla oturma banyosu yapmak

Makat çatlağında asıl amaç sfinkterde rahatlama sağlayarak, spazmın ağrı döngüsünün kırılmasıdır.Makat çatlağında deneyimin dikkatin ve teknolojinin maksimum kullanılmasını gerektiren çok özel bir hastalıktır. Tedavide klasik ameliyat dışında ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanır.

Tedavi boyutları ise, hasta muayeneye geldiği gün hem muayenesini olup, hem de işlemini yaptırması, hastaya zaman kazandırır ve şikâyetlerinde en hızlı şekilde kurtulmasını sağlamaktadır.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.