Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

 

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile  ortaya çıkar.

Makat yırtılması  2 derecede değerlendirilebilir.

  • Erken dönem makat yırtığı
  • Kronikleşmiş makat yırtığı

Makatta yırtılma olduktan sonraki iki hafta süresi içinde erken dönem olarak değerlendirilir. Erken dönemde hasta tuvalette makatını bıçak çiziyormuş gibi acı hissedilir ancak dışkılama işlemi bittikten sonra makat ağrısı kısa sürede geçer. Kronikleşen makat yırtığında ise yani ciddi hal aldıktan sonra hasta, tuvaletten çıktıktan   2-4 saat  boyunca ağrı hissetmeye devam eder. Bu ağrı dışkılama sırasındaki bıçak gibi değildir daha çok makatta kontrolsüz kasılma şeklinde ağrıya benzer. Bacağa, kola giren kramp ağrısına benzemektedir. Hastalık devam ederse  müdahale ile tedaviye başlanması gerekir. Çünkü ilaçlar fayda vermez.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.