Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

 

Human Papilloma Virüsü 2-6 ay kuluçka dönemi olan,genellikle seksüel yolla bulaşan,bulaştıktan sonra nüksü gözlenen ve vücudun hemen hemen her bölgesinde lezyonlara neden olabilecek bir rahatsızlıktır.

HPV genital bölge,anüs(makat) ,erkek üreme organı ve çevresi gibi mukoz membranlarında enfeksiyon yapabilen,condyloma acuminatum adı verilen siğil şeklinde kitlelerin gerçekleşmesine neden olmaktadır.Genital bölgedeki oluşan bu  virüsler kondiloma yol açmaktadır.Virüsün genital bölgede ortaya çıkmasıyla rahim ağzı kanseri (serviks) ile ilişkisi oldukça yüksektir.HPV virüsün bilinen 200 den fazla tip çeşidi vardır.Düşük risk ve yüksek risk grubu şeklinde tiplendirilmiştir.20 türünden fazlası genital bölgede enfeksiyon oluşturmalarına rağmen,yüksek risk grubunda yer alan ve sıklıkla karsinojenik HPV diye adlandırılan HPV tip 16 ve tip 18,kadınlarda serviks kanserine yol açmaktadır.Buda çok ciddi hastalıkların belirtisi olduğunu göstermektedir.Diğer bir taraftan HPV enfeksiyonu ve farklı kanserler arasında,özellikle rahim ağzı kanseri(serviks) arasında sıkı bir ilişki vardır.Unutmamak gerekir ki,rahim ağzı kanseri  HPV arasındaki ilişki,akciğer kanseri ile tütün arasında ki bağlantıdan daha da kuvvetlidir.

Ülkemizde en yaygın HPV tipi düşük risk grubunda yer alan tip 6 ve tip 11 gibi siğillere neden olan,cilt lezyonlarına yol açan çeşidine sıklıkla rastlanılmaktadır.Dünya Sağlık Örgütü(WHO)’nün yaptığı araştırmalara göre cinsel aktif kişilerin %50’si herhangi bir şekilde HPV  lezyonu ile karşılaşmaktadır ve dolayısıyla son derece yaygın bir virüstür.Ülkemizde en sık karşılaşılan HPV yaş aralığı 20-24 genç yaş aralığıdır.Diğer ülkeler de yaşam tarzı ve kültürler arasındaki farklılık nedeni ile bu yaş aralığı değişmektedir.Fakat bilinmesi gerekir ki bu virüs 40 yaş üzerinde en az rastlanılan yaş grubudur.

Kondilomlar  genital bölgede yer almakla birlikte anüsde,erkek üreme organında ve çevresinde de sıklıkla oluşabilmektedir.Halk arasında “makat siğili’’ olarak bilinen anüs etrafındaki siğillerin nedeni de HPV enfeksiyonudur.Bu siğiller pütürlü bir yapıda olup,bazen yaygın bazen tek tük lezyon oluşturarak mukozada yer alabilirler.Sıklıkla ten renginde olmasına rağmen pembemsi veya şeffaf bir renge sahip olabilirler.Dikkat edilmesi gereken nokta bu virüsün bulaşıcılığı ile yaygın bir hale gelebilmesidir.

Çoğunlukla HPV enfeksiyonu cinsel yolla,anal seks ve oral seks yolu ile bulaşıyor olsa dahi ortak kullanım alanlarında da bulaşabilmesi mümkündür.Özellikle bayanlar tarafından sıklıkla kullanılan ortak kullanım alanları arasında yer alan havuz,sauna,hamam,tuvalet gibi umumi ıslak zemin yerlerinden de bulaşma gerçekleşebilmektedir.

Genital sistemde veya anüs de  enfeksiyon yapabilen HPV  vakalarında,immüniteye bağlı olarak çoğunluğu vücut tarafından temizlenebilmesine karşın  bazı durumlarda  yıllarca vücutta uykuda olup,çekinik bir halde kalabilir ve bu virüs seneler sonra kendini açığa çıkarabilir.Bu nedenle vücut direnci olan immünitenin güçlü oluşu bu viral enfeksiyonuna karşı en büyük silahtır.Bağışıklığın yüksek olması vücut savunmasını arttırarak,sağlıklı besinler ile destek olup  bu virüsün en büyük savaşını vücut direncimiz vermektedir.Zayıf bağışıklık sistemi olan kişiler,sağlıksız yapılan diyet ve kötü beslenme alışkanlıkları ile birlikte bu virüsün gelişine yol açmış olurlar.

Bu virüsten korunmak için pek çok tedavi çeşidi mevcuttur.En başta gelen HPV aşıları ergenlik öncesi yapılması gereken koruyucu bir etkendir.Fakat burada en belirgin özellik cinsel birleşme gerçekleşmeden önce küçük yaşlarda yapılması gereken bir aşıdır.Bir çok tedavi yöntemlerin de  genellikle nüksü seyretmesine rağmen alanında uzman hekim tarafından uzun süren bir tedavi süreci ardından bu virüsten kurtulmak mümkündür.

Kendimiz ve sevdiklerimizin sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürebilmesi için hekim muayenelerinden kaçınılmamalıdır. 

Merkezimizde Genital Siğil Hastasına Yaklaşım

Genital siğil şikayeti ile merkezimize başvuran hastalar öncelikle kuvvetli ışık altında muayene edilir. Muayene ardından tanısı konur. Sonrasında kullanılan tedavi hakkında doktor hastaya bilgi verir. Hastaya özel takip şeması hazırlanır. Tanı sonrasında rahim ağzı kanserine karşı hastalar bilgilendirilir. Hasta özel odasında alınır. Ardından hastaya müdahale edilir. Müdahale sonrası 15-20 dakika dinlendikten sonra yürüyerek evine dönebilir.

Genital Siğil Tedavisinde Kullanılan Teknikler;

 • Lazer ile Genital Siğil Tedavisi
 • Elektro Cerrahi ile Genital Siğil Tedavisi
 • Radyofrekans ile Genital Siğil Tedavisi
 • Kriyoterapi ile Genital Siğil Yöntemleri

Yukarıdaki teknikler hastalığın evresine göre tek başına veya kombine olarak kullanılabilir.

Genital Siğil Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

 • Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
 • Hastaya narkoz verilmeyeceği için,hastanın aç olmasına gerek yoktur.
 • Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı  derecesi minimaldir.
 • İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez.bu nedenle izler yok denecek kadar azdır.
 • Hastalar aynı gün hem şikayetlerinin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Şeker,tansiyon,pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
 • Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir.Hastalığın önüne geçmiş olur.
 • Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.

 

 

 

 

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.