Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Halk arasında makat çatlağı diye bilinen anal fissür  hemoroidden sonra en sık rastlanan hastalık türüdür. Daha çok ıkınma ve kabızlığın oluşması sonucunda makat bölgesinde meydana gelen yırtılmalardır. Anal fissür makat dış kenarından içeriye doğru 1.5 cm uzunluğunda bir yaradan ibarettir. En sık makatın kuyruk sokumu tarafında görülür. Hastalık ilk 2-3 haftada yüzeyel bir yara şeklinde görülür ve ağrısı daha azdır. 4 ve 5 inci haftadan sonra hastalık kronikleşir. Kronikleştiğinde ise ağrılar daha ciddi bir hal alır ve hasta tuvalete gitmekten korkar hale gelir. Bu hastalarda hafif huzursuzluk, kaşıntıdan başlayarak tuvalet esnasında çok ciddi ağrılara ve kanamalara kadar giden şikayetler görülebilir. Ağrı tuvalet esnasında adeta hastanın makatında bir yırtılma hissetmesiyle başlar ve tuvaletten sonra da bazı hastalarda 1 saat bazı hastalarda 3-4 saat süren zonklamalara kadar devam edebilir.

Makatta çatlak neden olur; Lifli gıdalar, sebze meyve yememek, kabızlığa neden olur ve bu kabızlık da makat çatlağına neden olur. Yine ishal, çok fazla acı yeme, doğum esnasında aşırı ıkınmak gibi sebeplerde anüste çatlağa sebep olur.

Makatta çatlak belirtileri

  • Dışkılama sırasında veya sonrasında ağrı
  • Dışkılama sonrasında dışkı üzerine ya da tuvalet kağıdına bulaşan parlak kırmızı renkte kanama
  • Anüs çevresinde rahatsızlık hissi ve kaşıntı
  • Anüs çevresinde gözle görülür çatlak.
  • Çatlağın ucunda kabartı

Makat çatlağı rahatsızlığı için beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeliyiz. Posa bırakan gıdalar tüketilmelidir. Günde 2 litre su tüketmek, acı ekşi ve baharatlı gıdaların kısıtlanması gerekir. Bunun yanında ılık  su ile oturma banyosu yapılmak, kişiyi oldukça rahatlatacaktır. Dışkı yumuşatıcı ilaçların sert dışkının çatlağı daha fazla tahriş etme etkisini azalttıkları bilinmektedir. Ancak, ishal durumunun da makat çatlağına neden olduğu bilindiğinden, bu tedavi asla gelişi güzel yapılmamalı ve mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır

Makat çatlağınız kronik hale dönüştüğünde mutlaka müdahale edilmelidir. Günümüzde var olan ameliyatsız tedaviler ile basit bir şekilde rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle güvenilir proktoloji uzmanından randevu almalı daha çok ciddi sorunlara neden olmadan tedavinize başlamalısınız.

Ameliyatsız tedavilerin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise, hasta aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemini yapabilir olmasından, kişinin hiçbir iş gücü kaybına neden olmamasından kaynaklanmaktadır.

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.