Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül Hastalığı Nedir?

İki organ veya iki doku yüzeyi arasında normalde olmayan bir kanalın olmasına fistül denir. Anal kanal ile deri arasında anormal bir bağlantının olmasına ise perianal fistül denir. Anal fistül %95 apse oluşmasıdır. Bölgenin nemini sağlayan 3-5 adet tükürük bezi benzeri salgı yapan bezler vardır. Bunların deliğinin tıkanması salgının doku içinde birikmesine ve apseye neden olur. Oluşan apse erken dönemde tedavi edilmezse kendiliğinden patlar. Bu patlama ciltte ve aynı anda bağırsak kısmında olur. Patlayan bu apse iyileşirken bağırsaktan sürekli kirlendiği için boru şeklinde kalır. Bu boru gibi yapı fistül olarak devam eder.
 
Apse, içi boşaltıldıktan sonra, hastalığın başladığı anal salgı bezi ile drenajın sağladığı cilt arasında bir tünel oluşturur. Eğer bu iltihabi durum devam ederse bu geçitten devamlı cerahat drene olur ve hastada akıntı şikayeti başlar.

Fistül Hastalığında belirtiler;

Anüs kenarında sürekli cerahat akması
Kaşıntı
Makatın yanında ciltten hafif kabarık zaman zaman kanayan tepesi delik meme, zaman zaman tekrarlayan apse nöbetleri
Pis koku
Apse olduğunda şiddetli olabilen makat civarında ağrı
Pişik
 
Anal fistül rahatsızlığı için iki türlü tedavi yöntemi vardır. 1. Klasik ameliyat 2. İse ameliyatsız tedavi yöntemleridir. Bu iki yöntem arasındaki farklar oldukça açıktır.
Ameliyatsız fistül tedavisinde süre 5 dakikadır, ağrı minimaldir, tedavi uygulandıktan sonra hasta sosyal yaşamına aynı gün devam edebilir ancak aynı şeyi klasik cerrahi yöntem için söyleyemeyiz. Çünkü klasik yöntem uygulandıktan sonra istirahat süresi uzundur, hasta günlük sosyal yaşamına 10 gün gibi bir süre sonra devam  edebilir.
Ameliyat sonrası ağrı oranı, hastanede kalış süresi ve komplikasyonlar açısından ameliyatsız fistül  tedavisi daha tercih edilir bir yöntemdir. İyileşme ameliyatsız fistül yönteminde daha hızlıdır, narkoz riski ve ameliyat stresi yoktur ancak klasik cerrahi yöntem narkoz riski taşımaktadır.
 
Klasik cerrahi yöntem, genel anestezi yani narkoz ve hastanede yatış gerektirir. Ancak ameliyatsız fistül yönteminde hasta muayeneye geldiği aynı gün içinde tedavisi de gerçekleştirilir ve günlük rutinine döner. Bu nedenle anal fistül rahatsızlığı olan kişinin mutlaka sadece makat hastalıklarıyla ilgilenen proktoloji uzmanına muayene olması gerekir.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.