Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Genital HPV Tedavisi

Hpv tedavisinde diğer enfeksiyonlarda olduğu gibi ağızdan alınan herhangi bir ilaç yada krem ile kesin bir tedavisi henüz yoktur. Virüs bir kere vücuda girdimi bağışıklık sistemine ve virüsün etki gücüne göre yıllarca hatta ömür boyu vücutta sinsi bir şekilde kalır. Fakat çıkan lezyonlar yani siğiller mutlaka zaman kaybetmeden tedavi edilmeli yada yakılmalıdır. Böylelikle tedavi ile virüsün hızla yayılmasını ve bulaşmasını engellemiş olursunuz.
 
Hpv bulaştıktan sonra 2-6 aylık bir kuluçka devresini takiben genital bölgede sayıları ve büyüklükleri değişken siğillerin oluşmasıyla belirti verir. Cinsel yönden aktif olan herkeste görülebilir ve cinsel yönden aktif olan birçok kişi hpv taşıyıcısı olabilir. Hpv virüsü ile temas yoluyla bulaşma olduktan sonra hemen ortaya çıkmaz ve hiçbir belirti vermez. Ancak bu durum hastalığı yaymayacağı anlamına gelmez. İlişkiye gireceği partnerine bu virüsü bulaştırabilir. Bu duruma sessiz enfeksiyon denir. Hiçbir belirti vermeyen kişilere ise portör adı verilir. Hpv bulaşan kişilerde genelde genital bölgede küçük siğiller ortaya çıkar. Bu siğiller yumuşak, pembe beyaz renkli karnabahar benzeri oluşumlardır. Bunlar tek yada grup halindedir. Vajina içi yada makat çevresinde de görülebilir. Ağrı olmaz, kaşıntı ve yanma yapar. Eğer tedavi olunmazsa sürekli büyür ve yayılırlar. Genelde sıcak ve nemli bölgelere doğru yayılırlar.
 
Hpv nin yaklaşık 100 tipi bulunur. Bunların 30 kadar tipi genital bölgede enfeksiyona neden olur. Hpv  tipleri iki gruba ayrılır.
 
Düşük riskli HPV tipleri; 6,11,42,43,44,54,61,70,72 ve 81 bunların kanserle ciddi bir ilişkisi yoktur.
 
Yüksek riskli HPV tipleri; 16,18,31,33,35,39,45,51,52,56,58,59,68,73,82 özellikle rahim ağzı ve penis kanserlerine neden olur.
 
Genital siğillerden en sık rastlanan tipler ise hpv 6 ve hpv 11 dir.
 
Genital siğiller kesinlikle ihmal edilmemesi gereken bir hastalıktır. HPV esas olarak cilde temas yoluyla bulaşır. Cinsel ilişki başta olmak üzere enfekte bir kişinin penis, vajina veya dış genital bölgesiyle temas sonucu da bulaşır. Prezarvatif kullanmak bulaşmayı önlemez çünkü prezarvatifle kaplı olmayan alanlarda da bulaşma riski oldukça yüksektir. Çok nadir doğum kanalından bebeğe bulaşarak yeni doğan bebeğin solunum yollarında da oluşabilir. Çoğu insan için  genital siğil olduğunda utandığı için  doktora gitmek yerine doğal yöntemlerle evde tedavi olmayı  denerler. Ancak ertelenip  tedavi  için  uzman bir hekime gidilmezse  çok daha ciddi problemler oluşabilir. HPV sessiz ilerleyen bir hastalık olduğu için geç farkedildiğinde telafisi daha da zorlaşır.
 
Genital siğil tedavisinde lezyonun boyutu şekli ve sayısına göre farklı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. En doğru kararı verecek olan kişi ise işinde uzman olan proktoloji hekimidir. Kullanılan lazer tedavisi siğilleri ışı ile yok etmektedir. Lokal anestezi ile yapılan bu tedavinin herhangi bir riski yoktur. Hasta aynı gün muayene olur ve müdahale işlemini de yaptırabilir. Sonrasında evine işine geri dönebilir.
 

Ameliyatsız Genital Siğil Tedavisinin Hastaya Sunduğu Avantajlar

  • Ameliyathane şartlarında yüksek ışık altında ameliyat mikroskobu ile  yaklaşık 5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale işlemi tamamlanır.
  • Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez.
  • Sadece lokal anestezi uygulanır.
  • Ağrı derecesi minimaldir.
  • İşlem lazer ile yapıldığı için cilt zarar görmez. Bu nedenle izler yok denilecek kadar azdır.
  • Hastalar aynı gün hem şikayetlerin nedenini öğrenir hem de müdahale olabilir.
  • Şeker, tansiyon, pıhtılaşma bozukluğu gibi farklı sistematik rahatsızlığı bulunan kişilere de rahatlıkla uygulanabilir.
  • Hastaya özel hazırlanan takip şeması ile hasta sık sık kontrol edilir. Hastalığın önüne geçmiş olur.
  • Müdahaleden sonra mutlaka patolojik inceleme yapılır.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.