Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Yırtığı Nasıl Tedavi Edilir

Makat yırtılması denildiğinde akla ilk olarak makat çatlağı gelir. Genellikle sert kabızlık sonrası meydana gelir ve giderek derinleşir. Ancak bir tek neden kabızlıkla kalmayıp dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ortaya çıkar. Makat yırtığı tedavisi  ilk fark edildiğinde doktorun verdiği ilaçlarla tedaviye başlanırsa derinleşmeden önlenebilir.
 
Makat yırtılması 2 derecede değerlendirilebilir
 
Erken dönem makat yırtığı
Kronikleşmiş makat yırtığı
 
Makatta çatlama olduktan sonra ilk 2-3 hafta içerisinde erken dönem olarak değerlendirilir. Ancak ilk dönemde gelişen makat çatlağı düzenli tedavilerle %40 oranında düzelme imkanı vardır. İlk dönemdeki makat çatlağı olan kişiler tuvaletini yaptıktan sonra sanki makatını bıçak çiziyormuş gibi acı hisseder. Fakat dışkılama işlemi bittikten sonra ağrısı kısa sürede geçer. Hastalık kronikleştiğinde ise yani ciddi hal aldıktan sonra  hasta tuvaletten çıktıktan hemen sonra  2-3 saat boyunca ağrısı devam eder. Bu ağrı  makatta kontrolsüz  kasılma şeklinde görülür. Sanki bacak ve kola giren kramp ağrısı gibidir. Bu dönemdeki hastaların acil müdahale edilmesi gerekir. Çünkü kronikleşmiş makat çatlağına bir takım ilaçlar fayda  etmez.
 

Makat yırtılmasına bağlı gelişen şikayetler

 • Dışkı yaparken cam çiziyormuş hissi
 • Ağrı
 • Kaşıntı
 • Kanama
 • Meme oluşması
 • Yanma
 • Makatta daralma hissi
 
Makat çevresinde bir çok hastalık görülür. Bunların en büyük sebebi sindirim sistemi bozuklukları ve kabızlık sebebiyle meydana gelir. Anüsün son kısmında bir kesik nedeniyle oluşan anal fissür adı verilen problem oluşur. Dışkılama ile temas edilen bu yırtığın iyileşmesi de hiç kolay değildir. Kronikleşen anal fissür kabızlık sebebiyle daha fazla ilerler. Hastalık ciddiye alınmadığında daha büyük sıkıntılar hale gelir. Bu yüzden en kısa sürede bir hekime danışmanız şarttır.
 
Makat çatlağınız kronik hale dönüştüğünde mutlaka müdahale edilmelidir.  Ameliyatsız lazer tedavisi sayesinde  basit bir şekilde rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz. Bu nedenle güvenilir proktoloji uzmanından randevu almalı daha çok ciddi sorunlara neden olmadan tedavinize başlamalısınız.
 
Ameliyatsız tedavilerin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise, hasta aynı gün hem muayene hem de müdahale işlemini yapabilir olmasından, kişinin hiçbir iş gücü kaybına neden olmamasından kaynaklanmaktadır.
 

Ameliyatsız Makat Çatlağı (Fissür) Tedavinin Hastaya Sunduğu Avantajları

 
 • Hastalar aynı gün hem tanılarını öğrenir hem de müdahale olabilir.
 • Yalnızca  5 dakika gibi kısa bir sürede müdahale  işlemi tamamlanır.
 • Narkoz uygulanmaz ve  dolayısı ile narkoza bağlı yan etkiler görülmez. Sadece lokal anestezi uygulanır.
 • Ağrı derecesi minimaldir.
 • Herhangi bir dikiş-kesi  atılmadığı için dokular zarar görmez. Bu nedenle estetik açıdan hiçbir rahatsızlık vermez.
 • Böbrek, karaciğer, kalp hastalıkları, şeker, kanama bozukluğu gibi sistemik rahatsızlığı olan hastalara uygulanabilir.
 • Kesi ve dikiş olmadığı için normal ameliyatlar da görülebilen iltihaplanma ve apseler görülmez.
 • Ameliyatlarda doku kaybına bağlı meydan gelen ve hastaların yaşamını  ömür boyu olumsuz etkileyen gaz tutamama ve dışkı tutamama gibi ömür boyu süren sıkıntılar olurken, Ameliyatsız  yöntemlerde   böyle bir durum ile karşılaşılmaz. Hasta normal hayat konforuna aynen devam eder.
 • Makat bölgesine kesi atılmadığı için çevre makat kasları zarar görmez.
 • Hiçbir iş gücü kaybına neden olmaz.
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Özer Özdemir
UZM. DR. Özer Özdemir
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat Yırtığı Tedavisi

Makat yırtığı tedavisi, makat yırtılması denildiği zaman ilk olarak makatta çatlak akla gelir. Genellikle sert bir kabızlıkla makat yüzeyinin çizilmesiyle başlayıp ve giderek derinleşir. Fakat en çok neden kabızlık olsa da aşırı dizanteri, ishal gibi hastalıklardan da makat yırtılması sorunu ile ortaya çıkar.