Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Lifli Besinler Tüketin Kronik Kabızlığı Engelleyin!

Lifli yani posalı besinleri hayatımızda bir kere de olsa duymuşuzdur. Özellikle de halk arasında kronik kabızlığa yakalanan herkese önerilen ilk şey posalı yani lifli besinleri tüketmesi gerektiğidir. Peki nedir bu lifli besinler? 
 
Lif yani posa aslında sindirilemeyen ve emilemeyen bir karbonhidrat çeşididir. Vücut bir sindirim süreci geçirirken lifli besinler enzimler tarafından parçalanmazlar. Bu yüzden de sindirim süreci diğer besinlere oranla daha uzun sürer. Bu da kişinin uzun süre tokluk hissi yaşamasına sebep olur. Bu yüzden de lifli besinler kişinin kilo vermesine yardımcı olur. Kilo azalmasına yardımcı olmasının bir başka sebebi ise kişilerin lifli besinleri daha çok çiğneme ihtiyacı hissetmesidir. Ve bu bilinen bir gerçektir ki kişi ne kadar fazla çiğneme yaparsa o kadar çok tokluk hissi yaşar. 
 
Lifli besinler dışkıyı yumuşatmanın yanı sıra aynı zamanda dışkıda bir ağırlık yapar ve kişi dışkıyı dışarıya daha çok atma hissiyatında olur. Aynı zamanda inflamasyonu engelleyebildiği için tansiyonu da kontrol altında tutabilir. Kan şekerini ve insülini de düzenlediği için sağlığa çok faydalıdır. Lifli gıdaların insülin salgılamasını azaltarak özellikle 2. tipteki diyabete iyi gelmektedir. 
İki tip lifli besin görülmektedir. Bunlar çözülebilir lifler ve çözülemeyen lifler olarak adlandırılır.
 
Çözülebilir lif: Suda çözülebilen lif türüdür. Çözüldüğü an jel formuna geçer. Çünkü suyu emerek şişmeye başlar. Bu lif türü en sağlıklı kabul edilendir. Doygunluk ve tokluk hissini yaşatan lif türüdür. Kan şekerini kontrol altında tutar. Kan dolaşımı esnasında glikozun bırakılmasını yavaşlatır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Bağırsakların çalışmasını da kontrol eder.
Çözünmeyen lifler ise su içerisinde çözünemezler. Kan dolaşımı esnasında emilirler, bağırsaklar tarafından parçalanma işlemi gerçekleşmez. Çözülebilir liflerdeki gibi jel yapısı çözünmeyen liflerde oluşmaz. Ama bu çözünmeyen liflerin sağlıklı olmadığı anlamına gelmez. Aslında çözünmeyen lifler kalın bağırsaklar için faydalıdır. Basur gibi vakaların oluşumunu engelleyen lifli besinler çözünmeyen türdedir. Bağırsak hareketlerini düzenleyen çözünmeyen lifler dışkılama düzenini sağlar. Bu lifler dışkıda ağırlık yarattığı için kişi birçok kez boşaltın ihtiyacı hissedecektir. 
 
İçerisinde posa lif bulunan meyveler; elma, portakal, kayısı, muz, böğürtlen, kiraz, greyfurt, şeftali ananas, armut, erik, çilek, mandalina, içerisinde posa bulunan sebzeler; brokoli, havuç, mısır, bezelye, Soğan, domates, kabak, patates içerisinde posa bulunan tahıllar buğday kepeği, yulaf kepeği, kuru havuç, gevrek, ekmek, buğday tohumu, kepekli çavdar unu, bezelye, soya fasulyesi, patlamış mısır, fıstık, kuru şeftali, badem, mercimek, arpa unu, müsli, ceviz, kepekli makarnadır. 
 
Her şeyde olduğu gibi lifli besin tüketiminde fazlası kişiler için kötü olabilmektedir. Günlük alınması gereken lif miktarı Erkeklere, kadınlara ve yaşa göre değişmektedir. Mesela 50 yaş üstü bir erkek için günlük 30 gram lif alınması gerekirken bu miktar kadın da 21 gram civarıdır. 50 yaş ve altı için ise kadınlarda 25 gram erkeklerde 38 gram civarında lifli besin tüketimi uygundur.
 
Hemoroid oluşumun en temel faktörlerinde biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Özellikle çözünmeyen lifli besinler tüketen kişilerin bağırsak hareket düzenleri oturur. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid rahatsızlığı da şiddetli ıkınma esnasında makat çevresindeki toplardamarların sarkması sonucu oluşur. Aynı zamanda bu bölgede fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıklar var ise kronik kabızlık hastalıkların artmasına sebep olacaktır. Eğer kişi posalı yani lifli besin tüketimini arttırırsa öncelikle kronik kabızlığı engelyyecek bu sayede hemoroidin de oluşumuna zemin oluşturmayacaktır. 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.