Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV Ne Zaman Kanser Yapar?

HPV virüsü aktif cinsel hayatı olan her bireyin hayatında bir kere de olsa duyduğu bir virüstür  Tıp dilinde human papilloma adıyla bilinmektedir. HPV tensel temas sonucunda bulaşan bir virüstür. HPV virüsü aynı zamanda tensel temas yoluyla da bulaşabilir. Özellikle wc, hamam, havuz, sauna gibi umumi kullanım alanlarında vakit geçiren kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir. Erkeklerde genelde penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir.
150 den fazla tipi bulunan HPV virüsünün, her türünün kendine özgü özelliği vardır. Bazı türleri hiç belirti vermez bazısı ise kanser kadar ciddi sorunlara neden olmaktadır. 
 
Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir.
Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. En yaygın olarak görülen HPV türü ise HPV 16 ve 18’dir. 
 
Kişi HPV virüsü kaptığı zaman hücreleri normalden hızlı bölünmeye başlar. Genital siğiller de bu hızlı bölünmenin etkisiyle ortaya çıkmaya başlar. Hücrelerde yaşanan bu hızlı bölünme kansere yol açmaz. Genelde düşük risk grubu hpv tiplerinde bu bölünmeler meydana gelir. Vücut üzerinde bir belirti göstermeyebilirler. Ama en genel belirtileri genital siğillerdir. Genital siğil belirtileri daha çok kadınlarda görülse de erkeklerde de görülme ihtimali vardır. Bağışıklığı güçlü olan kişilerde, belirtiler ve kondilomlar ortaya çıkmayabilir. Bağışıklık sistemi güçlü olan bireylerde dışarda belirti vermediği için kişi başkalarıyla girmiş olduğu cinsel ilişki sonrasında farklı bireylere bulaştırabilir. Erkeklerde çok nadir belirtiler çıkar. Bu nedenle erkekler genelde taşıyıcı rolündedirler. Bu yüzden herhangi bir test yaptırmadan HPV virüsünü kaptıklarını anlamayabilirler. Bünyesinde herhangi bir hpv belirtileri ile karşılaşmayan erkek birey virüsü başkalarına bulaştırır. Bu yüzden kadın bireyler birlikte oldukları kişiler konusunda dikkatli olmalıdır
. HPV tiplerinde bulunan yüksek tip grubu ise kansere yol açabilmektedir. Yüksek risk grubunda bulunan hpv virüsleri DNA’nın yapısına zarar verme potansiyeli olan bir gruptur. Eğer HPV virüsü dna yapısını bozmaya başladıysa ve hücre bölünmesi kontrolden çıkmışsa kanser riski çok fazladır. 
 
HPV yüzünden en çok yaşanan kanser tipi rahim ağzı kanseridir. Ama vulva, vajen, penis kanserlerine de yol açabilmektedir. HPV erkekte nadir de olsa penis cildi üzerinde kansere yol açabilir. HPV virüsleri genelde tensel temas yoluyla bulaşırlar. Bu yüzden de cinsel ilişki yaşadığınız partneriniz konusunda dikkatli olmalısınız. Cinsel ilişki sırasında korunmayı ve dikkatli olmayı unutmayınız. 
Hpv virüsünün genital siğil yapması gibi durumunda ise tedavi olmayı asla unutmayınız. Ameliyattan korkan hastaların da alternatif tedavi yöntemlerimi işe yaramaktadır. Ameliyatsız genital siğil tedavisi yöntemlerinde hasta yalnızca 5 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Bununla beraber ameliyatsız genital siğil tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Ameliyattan korkan ve çekinen hastaların bu tedavi yöntemini araştırması kendileri için faydalı olacaktır.
 
 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.