Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Bölgesi Hakkında Bilinmeyenler

Makat nedir?

Rektumun hemen alt bölgesinde bulunan iki kasın ortasındaki yaklaşık 2 cm'lik kanala makat denmektedir. İnsan vücudunda hayati öneme sahip olan bu kanal sayesinde kişi vücudundaki fazlalıkları boşaltabilmektedir. Makat bölgesi iki adet sfinkter'e yani büzücü kasa sahiptir. Bunlardan biri iç sfinkter diğeri dış sfinkter'dir. İç sfinkter istemsiz çalışır yani onu istediğiniz gibi sıkıştıramazsınız. Kişi dışkılama yaşarken iç sfinkter kasları kendiliğinden açılıp dışkılama sonrası sımsıkı kapanırlar. Tuvaletiniz geldiği anda ise sfinkter kaslarınızı içgüdüsel olarak açmaya hazırlanırsınız. Dışkınızın siz istemediğiniz müddetçe dışarı çıkmamasını ise pelvik kaslarınıza borçlusunuzdur.

Makat Bölgesi Hakkında Bilinmeyenler

Makat bölgesinin hayati öneme sahip olmasının nedeni vücut eğer sağlıklı yollarla dışkılama ihtiyacını gidermezse bu durum ölümüne bile sebep olabilir. Dışkılama ihtiyacının giderilmemesinin en temel sebebi kronik kabızlıktır. Kronik kabızlık bağırsak hareketlerinin bozulması ile boşaltımı sekteye uğratan bir hastalıktır. Gerekli önlemler de alınmadığı takdirde hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi makat rahatsızlıklarına zemin oluşturur. Makat hastalıklarının en temel nedenlerinden biri kronik kabızlıktır. Bağırsak hareketleri düzenli olmayan kişilerde hemoroid rahatsızlığı daha fazla görülmektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenini bozan her besini tüketirken dikkatli olunmalıdır. Kronik kabızlık esnasında ise kişi dışkılama gerçekleştirmek için makat ve çevresini zorlar. Hemoroid, fissür, fistül ve kıl dönmesi gibi rahatsızlıkları yaşayan kişi de şiddetli ıkınma gerçekleştirirken makat çevresini zorlar ve hastalığını daha şiddetli duruma getirir. Yasaklı besinleri tüketen kişinin bu yüzden kabızlığı artacaktır ve hastalıkları da onları daha çok çileden çıkarmaya başlayacaktır. Bu tarz rahatsızlıklara sebebiyet vermemek adına yasaklı besinleri tüketmemiz gerekmektedir. Kabız olduğunuz zaman yapmak isteyeceğiniz son şey yanlış şeyler yiyerek hastalığın gidişatını daha çok kötü hale getirmektir. Kronik kabızlığa yakalandığınız vakit bol bol su içmeli ve lifli besinler tüketmelisiniz. Kronik kabızlığa iyi gelen besinler olarak lifli gıdalar her zaman önerilmiştir. Kronik kabızlık sonucu hemoroid belirtileri dışkılama esnasında yaşanan şiddetli ağrı ve zorlanmadır. Fissür belirtileri ise makat bölgesinde meydana gelen çatlak yüzünden ağrıya eşlik eden tuvalet kağıdındaki taze kandır. Fistül belirtileri fissür belirtisinden farklı olarak küçük delikcikler halindedir ve gelen kan iltihaplıdır.

Makat bölgesi toplum içerisinde tabu bir bölge olduğu için kişiler bu bölgede yaşanan sorunları gözardı etme eğilimindedir. Eğer bu bölgede herhangi bir farklı durum hissediyorsanız kesinlikle durumu geçiştirmeye çalışmayın. Duş sırasında veya ayna karşısında makat bölgenizi inceleyebilir ve olağandışı olayları kontrol altında tutabilirsiniz.

Fakat anal kanser gibi durumlar göz önüne alındığında belirtiler gözlemlenebilir değildir. Eğer aile geçmişinizde bu tarz kanser vakaları varsa düzenli olarak proktoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

Makat bölgenizde sık görülen diğer hastalıklardan biri de hpv virüsüdür. HPV virüsü aktif cinsel hayatı olan her bireyin hayatında bir kere de olsa duyduğu bir virüs türüdür.  Tıp dilinde human papilloma adıyla bilinmektedir. HPV tensel temas sonucunda bulaşan bir virüstür. Ama en çok cinsel yolla bulaşabilmektedir.  Özellikle wc, hamam, havuz, sauna gibi umumi kullanım alanlarında vakit geçiren kişilerin de dikkatli olması gerekmektedir. Erkeklerde genelde penisin üzerine yerleşir, kadınlarda ise dış cinsel organın çevresinde görülmektedir. Genital siğil hpv belirtilerindendir. HPV’nin ise en temel bulaşma yeri anal bölge olabilmektedir. Makat bölgesinden yaşanan cinsel ilişki kansere sebebiyet verebilmektedir.

Makat bölgesi dışkılama işleminin gerçekleştiği yer olduğu için toplum içerisindeki en temel kanı bu bölgenin kirli bir yer olduğudur. Bu yüzden bazen su dışında şampuan, krem gibi ürünlerle ekstra temizleme işlemlerine maruz bırakılmaktadır. Fakat uzmanlar bu bölgeye su dışında bir kimyasal uygulamanın çok uygun olmadığını söyler. En temel hijyen kurallarına uyduğunuz müddetçe bölgeyi temiz tuttuğunuz ve su ile yıkama işlemini yaptığınız ölçüde makat bölgeniz hijyeniktir. Kendi kendini yenileme ve temizleme görevine sahip bu bölgenin mikrop kapması kolay değildir. Ekstra ürünlerle temizliğe ihtiyacı yoktur.

Tuvalette uzun süre vakit geçirmeyin. Yerçekimi etkisiyle özellikle hemoroid gibi durumlarda memeciklerin daha çok sarkmasına ve hastalığın şiddetlenmesine sebep olabilirsiniz.

Makat bölgeniz yanma, şiddetli ağrı veya kanama gibi problem yaşadığında bu durumu asla es geçmeyiniz. Bu tarz semptomlar hemoroid belirtisi, fissür belirtisi ve fistül belirtisi olabilir. Aynı zamanda bölgede görülen kabarıklıklar da genital siğil belirtisi olabilmektedir. Bölgenin hassas bir bölge olması sebebiyle eğer bu tarz hastalık durumunda ameliyat olmaktan korkuyorsanız ameliyatsız yöntemlerini araştırabilirsiniz. Hemoroid tedavisinde, fissür tedavisinde ve fistül tedavisinde lazerle ameliyatsız tedavi yöntemleri mevcuttur. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde hasta yalnızca 5 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Ameliyattan korkan ve çekinen hastaların bu tedavi yöntemini araştırması kendileri için faydalı olacaktır.

 

 

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Basur Belirtileri

Basur Belirtileri

Basur belirtileri arasında en sık ve ilk görülen makatta kanama şikâyetidir. Makatta kanama şikâyeti her evrede görülür. Ancak kanamanın şiddeti basurun evresine göre değişir.1. evre hemoroidler zorlanmaya bağlı ara ara görülen kanama,2. Evreye geçişte her dışkılamada meydana gelir.