Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

HPV 16 ve HPV 18 Virüsü Nedir?

Human papilloma virüsü yanı kısaltılmış haliyle HPV özellikle son yıllarda oldukça yaygınlaşmış bir virüs türüdür. HPV daha çok genital bölge ve çevresinde görülen, cinsel yol veya temas halinde bulaşan bir virüs türüdür. HPV belirtileri genelde çok açık değildir. Vücuda bulaştıktan yaklaşık 2 ile 3 ay içerisinde, genital siğil oluşumuna neden olmaktadır. Genellikle genital bölgede görülen bu siğiller, vücudun farklı bölgelerinde de lezyonlar oluştura bilmektedir. Bu virüs ile sıklıkla batı ülkelerinde karşılaşılmaktadır. ABD’nin açıklamış olduğu rakamlara göre, cinsel açıdan aktif kadınların %75’in de görülen bu kondilom virüsleri, yaşamlarının belli bir döneminde muhakkak karşılarına çıkmaktadır. Ülkemizde de görülme oranı gün geçtikçe artan bu virüsler, büyük tehlike oluşturmaktadır. Virüs kişiye bulaştığı an o kişi taşıyıcı hale gelmektedir. Nadiren karşılaşılsa da, doğum sırasında anneden bebeğe geçip, solunum yollarına yerleşmektedir. Virüsler vücuda girdikten sonra belli bir dönem latent (gizli) enfeksiyon olarak kalırlar. İmmün supresyon durumları oluştuğu zaman, kendini aktif hale getirmekte, siğil virüsü ile hücrelerde ki sayının çoğalmasına neden olmaktadır. Human papilloma virüsünün vücuda yerleştikten sonra, kanser oluşumuna kadar sebebiyet vermektedir. Vücutta kansere dönüşme süresi ise yapılan verilere göre 10 ila 15 yıl gibi uzun bir zaman dilimine yayılmaktadır. Sadece makatta değil, ağız içi ve çevresinde de kansere neden olmaktadır. Aynı zamanda kadınlarda serviks (rahim ağzı), dış genital alan ve vajina gibi kanser oluşumlarına da yol açmaktadır. Erkeklerde ise penis kanserinin oluşmasına HPV virüsü neden olmaktadır. Boyun ve baş kanserleri de, HPV riskini yükseltmektedir. Baş ve boyun kanserleri daha çok son aşamaya geldiğinde belirti gösterir. Ses telleri üzerine konan kanser hücreleri, kişilerin ses tonunda kısıklığa sebebiyet verdiğinden dolayı daha erken fark edilir. Birçok türü bulunan hpv'nin her türü numaralandırılmıştır. Bu tipler arasında ise en korkulanı ve yaygın olanı HPV 16 ve HPV 18'dir. HPV 16 ve Hpv 18 virüslerinden korkulmasının sebebi yüksek risk hpv virüsü grubunda yer almasıdır. Kansere yol açan virüs tipleri ise bu iki türden çıkmaktadır.

Yüksek riskli HPV türleri 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59, 66, 68, 73, 82’dir. 

Düşük riskli HPV türleri ise 6, 11, 40, 42, 43, 44, 54, 61, 70, 72, 81’dir. 

Özellikle yüksek riskli HPV türlerinin kansere yol açtığı gözlemlenmiştir. Ve bunlardan en kritik olanları HPV 16 ve 18’dir. 
Yaklaşık 150'den fazla türü olan HPV'nin 40'a kadar yakını genital bölgeye ve ağız ve boğazdaki mukoza zarlarına bulaşırlar, yalnız 40'a yakın HPV virüsü içerisinde sadece bazısı kansere yol açmaktadır. HPV virüsü vücuda bulaştığı zaman özellikle bağışıklığı yüksek kişilerde belirtileri görülmeyebilir. HPV enfeksiyonları bünyede her zaman kalmaz bazen dökülürler. 
Bununla birlikte, az da olsa bazı insanlarda HPV devam eder ve kalıcı HPV tip 16 veya 18 ise, (enfeksiyonun bulunduğu yere bağlı olarak), genital, anal veya oral kansere dönüşmesidir. 
 
Aktif cinsel hayatı olan çoğu kişide bu hastalık görülebilmektedir. HPV testi taramasında HPV tiplerinden 16 veya 18 virüslerinin pozitif çıkması rahim ağzı kanseri olacağınız anlamına gelmez ancak PAP testinde bulunan herhangi bir displazi kanser olma riski taşıdığınız anlamına gelir. Test sonuçlarına dayanarak, doktorunuz hastalığınızı tedavi etmek için bir plan geliştirebilir, kanseri dışlamak için daha 
Yıllarca, ağır tütün ve alkol kullanımı, dilin tabanı ve bademcikler dahil olmak üzere, boğaz çevresinde görülen boğaz kanserinin temel belirtisi sayıldı. Fakat son yıllarda boğaz kanserinin nedenleri arasında HPV 16 virüsü de gösterilmektedir. Ağız ve yutak bölgesi kanserinin başlıca sebeplerinden biri görüldüğünden bu yana ise özellikle HPV 16 ve 18 virüsleri üzerinde yoğunlaşılmıştır. HPV yüzünden ağız ve yutak çevresinde görülen kanserin %70’i HPV 16 virüsü yüzündendir.  Bu tarz kanserler erkeklerde daha çok görülmektedir.
 
HPV virüsünün yol açtığı genital siğiller ise rahim ağzı içerisinde ilerlerse rahim ağzı kanserine yol açmaktadır. Genital siğil tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemiyle hasta yalnızca 5-10 dakika içerisinde iyileşebilmektedir. Genital siğil tedavisi uygulanan hastalar tedavi oldukları aynı gün işlerine ya da evlerine rahatlıkla dönebilirler. Rahat bir tedavi metodu olduğu için hastalarda ameliyat stresi ve korkusu meydana gelmez. Bahsi geçen tedavi yönteminde hissedilen ağrı minimal düzeydedir. Genital siğiller kansere dönüşmeden önlemi alınız. 
 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.