Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Hamilelik Döneminde Genital Siğil

HPV ve Genital Siğiller

Genital siğiller bir olan cinsel yolla bulaşan HPV virüsünün etkisiyle oluşur. Kişiye HPV bulaştığı zaman herhangi bir semptom yaşamaz. Fakat genital siğil hpv virüsünün yan etkisi olarak hem erkeklerin hem de kadınların cinsel organlarının dokularında etli büyüme olarak görülürler.
Genital siğiller,human papilloma virüsünün (HPV) bazı tiplerinde dolayı kaynaklanır . Yani tüm HPV enfeksiyonları genital siğillere neden olmaz. Çünkü bazı tipleri siğillere neden olurken diğerleri hem erkeklerde hem de kadınlarda kansere neden olabilir. Genital siğil genellikle kadınlarda görülür. Bu nedenle kadınlar rahim ağzı kanseri olma riskine karşı düzenli olarak Pap smear'ları almaları şiddetle tavsiye edilir. Genital siğilleri olan bir kadınsanız ve hamile kalmışsanız ilk merak ettiğiniz şey genital siğillerin sizi nasıl etkileyebileceğidir. Gebelikte genital siğiller için riskler olduğu gibi tedavileri mevcuttur.  

Genital siğillere sahip olmak hamileliği nasıl etkiler?

Herhangi bir HPV geçmişiniz varsa kadın doğum uzmanına bunu söylemelisiniz. Ayrıca geçmişte genital siğil olmuşsanız bunu da belirtmelisiniz. HPV normalde sizi veya doğmamış çocuğunuzu etkilemese de, doktorunuz hamileliğiniz boyunca herhangi bir anormallik olup olmadığını kontrol etmek isteyecektir. Hamilelik sırasında çok fazla hücre çoğaldığından doktorunuz olağandışı büyüme veya diğer değişikliklere dikkat etmek isteyecektir. Ek olarak, bazı kadınlar hamileyken normalden daha büyük genital siğiller geliştirir. HPV'niz olup olmadığını bilmiyorsanız doktorunuz sizi virüs için doğum öncesi bakımınızın bir parçası olarak değerlendirecektir.

Gebelikte genital siğil komplikasyonları var mı?

Genellikle, genital siğiller hamileliğinizi etkilemez. Ancak, komplikasyonların ortaya çıkabileceği bazı durumlar vardır. Gebelikte aktif bir genital siğil enfeksiyonu varsa, siğiller normalde olduğundan daha çok büyüyebilir. Bazı kadınlar için bu idrar sırasında acı vermesine neden olabilir. Büyük siğiller doğum sırasında kanamaya da neden olabilir. Bazen, vajinal duvardaki siğiller, vajinanızın doğum sırasında yeterince gerilmesini zorlaştırabilir. Bu durumlarda sezaryen doğum önerilebilir. Çok nadir de olsa genital siğiller bebeğinize bulaşabilir. Bu gibi durumlarda bebeğiniz doğumdan birkaç hafta sonra genellikle ağızlarında veya boğazlarında siğil gelişir.

Hamile kadınlar için hangi tedaviler mevcuttur?

Gebe kalmadan önce reçete edilen genital siğiller için ilaçlarınız varsa, kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Çünkü hamilelik dönemi herhangi bir ilaç almak hamileliğe çok zararıdır. Doktorunuz hamile kalırken siğilleri gidermek için topikal bir tedavi kullanabilir.
Genital siğiller üzerine, reçetesiz siğil sökücüler kullanılmamalıdır. Bu tedaviler, özellikle hassas genital dokuya uygulamak için sert olduklarından daha fazla ağrı ve tahrişe neden olabilir.
Doktorunuzun doğumla karışabileceğine inandığı büyük siğilleriniz varsa, onları uzaklaştırmanız mümkündür. 

Gebelikte Genital Siğil Tedavisi

Gebelikte hem bebeğinize hem de sürece zarar vermemek için lazerle genital siğil tedavisi deneyebilirsiniz. Zaten genel cerrahi uzmanı muayene ederek genital siğiliniz için en uygun tedavi yöntemini önerecektir.  Lazer ile genital siğil tedavisi gebelik döneminde en konforlu tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi ameliyatsız bir şekilde hastayı yormadan 5 dakika içerisinde sona ermektedir. Tedavi esnasında hiçbir ağrı sızı hissedilmez, dikiş ve pansumana gerek kalmaz. Tedaviden sonra da herhangi bir ağrı kesici almanıza dahi gerek yoktur. Anında gündelik hayatınıza geri dönebilirsiniz. Lazerle genital siğil tedavisinde başarı oranı %100’e yakındır. Bebeğiniz ve siz zarar görmeden anında sağlığınıza kavuşursunuz. 
 
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

HPV Virüsü Erkeklere Nasıl Bulaşır?

Hpv, cinsel temas yoluyla geçer ve 50 den fazla tipi bulunan viral bir rahatsızlıktır. Yaygın bir virüs olup seksüel anlamda aktif insanların hayatları boyunca en az bir kez karşılaştıkları bir hastalıktır. Genelde HPV tipleri erkeklerde penis ve anal çevre cilt içine alan genital bölge etrafında görülebilir.