Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Makat Apsesi Ağrısı Nasıl Geçer?

Makat Apsesi Nedir?

Makat apse, anüs veya rektumun yakınında bulunan irin veya iltihap dolu enfeksiyon olmuş bir oyuktur. Makat apselerin yüzde doksanı anüsün iç bezlerindeki akut enfeksiyonun sonucudur. Bazen bakteri, dışkı maddesi veya yabancı madde, anal aplikayı ve tüneli anüs veya rektum etrafındaki dokuya tıkayabilir, burada apse denilen bir boşlukta toplayabilir. 

Bir makat apsesi (ayrıca fistül olarak da bilinir) öncesinde bir apse öyküsü taşır. Zaten fistülün oluşma nedeni bu apsenin patlamasıdır. Anüsün hemen içinde küçük bezeler vardır. Fistül, derinin altında oluşan ve tıkalı enfekte olmuş bezleri apseye bağlayan tüneldir. Bir fistül apseli veya iltihapsız olarak bulunabilir ve anal açıklığın yakınındaki kalça derisine bağlanabilir. Zaten bir makat apse de iltihaba bağlı hastaya rahatsızlık verir.

Makat Apsesi Belirtileri

Anorektal ağrı, şişme, derinin kızarıklığı ve ateş, apse en sık görülen semptomlardır. Bazen, rektal kanama veya idrar akımını başlatmada zorluk veya ağrılı idrara çıkma gibi idrar semptomları mevcut olabilir. Fistül hastalarında genellikle önceden oluşmuş  anal apse öyküsü bulunur. Anorektal ağrı, perianal ciltten drenaj, perianal cildin tahriş olması ve bazen rektal kanama, makat apsenin bazı belirtilerindendir.

Makat apsesi ağrısı nasıl hissedilir?

Ağrı genellikle makatta, kalçada veya alt karın bölgesinde görülür. Makatta oluşan şişlik sürtünmeye bağı olarak kişide acı yapar. Aynı zamanda özellikle dışkılama esnasında kişiye zor anlar yaşatan bir ağrıdır. Bir de apseye babğlı kişide halsizlik ve yüksek ateş görülebilmektedir.

Makat bölgesinin hijyenine önem verin ve oturma banyosu yapın.

Makat bölgenizin hijyeni çok önemli bir mevzudur. Ama makat bölgesinin temizliği için asla kimyasal bir madde kullanmayınız. Bu yüzden de oturma banyosu yapınız. Oturma banyosu ile makat bölgenizde biriken gaz, dışkı ve kirleri atarsınız ve bölgenin hijyenini sağlamış olursunuz. Aynı zamanda bölgede oluşan ağrıyı da azaltan oturma banyosu sonrasında bölgeyi sürtme ve ovma olmadan kurulayınız. Kimyasallar kullandığınız zaman bölgede ağrıya sebep olursunuz. Kimyasallar iltihaplı bölgeyi yakar.

Lifli gıdalar tüketin. Lifli besinleri tüketerek sindirim işleminizi kolaylaştırabilirsiniz. Çünkü lif dışkının bünyeden kolayca atılmasını sağlar. Kişinin dışkılama yapabilmesi adına dışkıya ağırlık ve yumuşaklık verir. Bu sayede dışkılama esnasında ağrı çekmessiniz.

Oturma banyosu da anüs ve rektum bölgesinde biriken gaz, dışkı gibi birikintilerin temizlenmesini sağlar. Bu yüzden günde birkaç kere oturma banyosu yapın.

Tek başına antibiyotikler enfeksiyonun drenajına karşı zayıf bir alternatiftir. Cerrahi drenaja rutin antibiyotik ilavesi iyileşme süresini iyileştirmez veya komplike olmayan apselerde nüks potansiyelini azaltmaz. Hasar görmüş veya değişmiş bağışıklığı olan veya yoğun selülit (ciltte enfeksiyonun yayılması) olan hastalar gibi antibiyotiklerin belirtildiği bazı durumlar vardır. Amerikan Kalp Derneği, protez kapaklı hastalar, önceki bakteriyel endokardit, konjenital kalp hastalığı ve valvüler patolojili kalp nakli alıcıları için antibiyotik kullanılmasını önerir. Antibiyotiklerin belirtilip belirtilmediğini belirlemek için geçmiş tıbbi geçmişiniz ve fizik muayenenizin kapsamlı bir tartışması önemlidir.

Makat fistülü olgularının kendiliğinden iyileşme oranları oldukça düşüktür. Bu nedenle mutlaka en uygun tedavi yöntemiyle tedavi edilmelidir. Op. Dr. Yasir Gözünün geliştirmiş olduğu hedefe yönelik ameliyatsız tedavi ile fistül tedavisini narkoz almadan iyileşebilir, tedavi olduktan sonra aynı gün sosyal hayatınıza geri dönebilirsiniz. Makat apsesi tedavisinde en yaygın yöntemdir. 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.