Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kıl dönmesi genellikle kuyruk kemiğinin veya kuyruk sokumu yakınındaki bölgenin altında başlayan içerisi iltihapli şişliktir. Çıplak gözle bakıldığında küçük bir gamze gibi görünebilir. Sırt, ense ve baş bölgesinde dökülen tüy, saç, vb. gibi maddelerin gözenekler içerisinde dolum yapmasıdır. Bazen içerisinde iltihap oluşmadan yok olabilir ama büyüdüğü zaman problem yaratabilmektedir. Çünkü kıl dönmesini tehlikeli yapan bu iltihaplı apsedir. Kıl dönmesi apsesi makat hastalıkları içerisinde onu diğer hastalıklardan ayıran temel bir belirtidir. Apse kıl dönmesini hastalık haline getirip hastada ciddi semptomlara neden olur. Ateş, halsizlik gibi belirtiler kıl dönmesi apsesi yüzünden oluşur. Akut apse varlığında, bir kesi ile iltihaplı sıvının boşaltılması sağlanmalıdır. Bu durumda iltihap ve ağrının gerilemesi ile tedavi edilir. Bu işlem apsenin büyüklüğüne ve hastanın tercihine göre yapılmaktadır. Kıl dönmesi ameliyatı küçük bir kesi ile cerahatin boşaltılmasıdır. İşlemden sonra bu bölge her gün banyo yapılarak veya duş ile temizlenir. Amaç buradaki cerahat, kıl ve doku artıklarının temizlenmesidir.
Cilt derisi altında bakteriler birikerek enfeksiyon ortaya çıktığından beri tartışılmaktadır. Doğumda bir kist bulunabilir ve fark edilmeden kalabilir. Yaralanma, sürtünme veya cilt tahrişi kıl  neden olabilir. Ayrıca iç içe geçmiş bir kıldan da kaynaklanabilir. Nedeni büyük olasılıkla bu şeylerin bir birleşimidir. Bazı yaralanmalar veya tahrişler kıl dönmesine yol açabileceği için .ok fazla oturanlarda da daha yaygın olabilir.
Kıl dönmesi her yaştan insanda görülme olasılığı olan ve kişiye utandırıcı anlar yaşatan bir rahatsızlıktır. Özellikle erkekler arasında yaygın olan bu hastalık genelde kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Kıl dönmesi kısaca sırt ve ense tüylerinin kuyruk sokumu bölgesindeki gözeneklerin içerisinde birikmesiyle oluşan bir apsedir. Kendisini kuyruk sokumu bölgesinde ağrı, iltihaplı kanama ile belli eder. 
Kıl dönmesi rahatsızlığına zemin hazırlayan en önemli şey tüy ve gözenek problemidir. Özellikle erkeklerde ergenlik döneminde artan tüylenmeye bağlı olarak gelişir. 
Aynı zamanda kuyruk sokumu bölgesinin hijyeni de büyük önem taşımaktadır. Çünkü kir ve bakteriler bu bölgede birikerek tüylere eşlik eder ve gözenekler içerisinde apse oluşturur.  Uzun süre oturmak, masa başı işlerde çalışmak da kıl dönmesi için büyük risk faktörüdür. Uzun süre oturan kişiler sırttaki tüylerin sürtünme yoluyla kuyruk sokumunda birikmesine yol açar. Dar giysiler giymek, dar iç çamaşırları giymek de tüylerin gözenekler içerisine girmesine yol açar. Bu sayede tüyler gözenekler içerisinde kir ve bakterilerle birlikte kolayca apseye dönüşür. 

Kıl dönmesi Kremi ve İlaçları

Ağrı için asetaminofen veya ibuprofen kullanın, başka bir ağrı kesici ilacı kullanmadıysanız. Kronik karaciğer veya böbrek hastalığınız varsa veya hiç mide ülseri veya sindirim kanaması geçirdiyseniz, bu ilaçları kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca, kan inceltici ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuzla konuşun. Tamamen gidene kadar reçete edilen antibiyotiklerinizi alın. Enfeksiyonun iyileştirildiğinden emin olmak için, yara daha iyi görünse bile antibiyotiklerin bitirilmesi önemlidir. Sağlık uzmanınız size söylerse antibiyotik krem veya merhem kullanın.  
 
Kıl dönmesi tedavisinde ameliyatsız lazer yöntemiyle anında hastalığınızdan kurtulabilirsiniz. Hastalığınızın tekrar nüksetmemesi için ise sırt ve ense bölgenizdeki tüyleri lazerle aldırabilirsiniz. Böylece lazerle yok olan sırt tüylerinizin koparak kuyruk sokumu bölgenizde birikmesini önlersiniz. Lazer tedavisinin ardından bölgede çıkmayan tüylerle birlikte gözenekleriniz de küçülmeye başlar. Eğer kıl dönmesinde lazerle tedavi olacaksanız asıl amaç kist boşluğunun doldurulmasıdır. Bu doldurma işlemi adeta dolgu maddesi ile dolgu yapar gibi o bölgenin yakılarak doldurulması ile sağlanır. Bu sayede kıl dönmesi boşluğu yolunu küretile temizlendikten sonra iğne ucu kadar ince olan lazer çubuğu ile kanal tüneli yakılarak kanal yolu kapatılır. Bu teknik ilerlemiş vakalarda, rahatlıkla lokal anestezi ile uygulanabilmektedir. İşlem sonrası herhangi bir problem oluşmaz ve sonuçları gayet iyi olan güncel bir tekniktir. Lazer tekniği diğer tedavi yöntemleriyle birlikte (kombine) yapılabilir ancak sıklıkla ek bir delik açmadan ya da kesi yapmadan ve hastanın mevcut deliğinden girerek yapılması tercih edilir.
 
Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Kıl Dönmesinde Lazer Tedavisi

Ameliyatsız kıl dönmesi lazer tedavisi son yıllarda geliştirilen, bireyi işinden ve günlük işlerinden alıkoymayan, hastanede yatmasını gerektirmeyen, rahatsızlığın nüks etme durumunu ve tedavi masraflarını minimuma çeken, uygulaması kolay, hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu bir tedavidir.