Neden Avrupa Cerrahi?

Sadece Makat Hastalıklarını Tedavi Ediyoruz.

Ameliyatsız Hemoroid Tedavisi

Ameliyatsız Kıl Dönmesi Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Fistül Tedavisi

Ameliyatsız Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Fistül makat ve cilt dokusu arasında oluşan ve tünele benzeyen iltihaplı kanaldır. Anal Fistül makat bölgesindeki apsenin patlamasıyla oluşur. Öncelikle anal bölgede apse benzeri bir iltihap meydana gelir. Bağırsak hastalıkları yüzünden makat bölgesinde oluşan apsenin patlamasıyla bir delik meydana gelir.  Bu delik zamanla cilde doğru ilerleyerek bir çift çıkışlı bir tünele dönüşür. Fistül ise bağırsağın dışarıya, cilde ya da sindirim sisteminin başka bir organına doğru açılan kanaldır. Bu tüneller-kanallar bir veya birden fazla olabilir.  

Müdahale sonrası Fistül Bakımı

Egzersiz Yapmak
Bir fistülü hemodiyalizde kullanılmadan önce birkaç hafta veya aylarca olgunlaşmalıdır, bu yüzden cerrahi olarak oluşturulduktan sonra doktorunuz sizden onu güçlendirmek için çalışmanızı isteyecektir. Onu güçlendirmeye yardımcı olmak için ne kadar fazla erişim kolu egzersiz yaparsan, fistülünü o kadar erken kullanabileceksin. Doktorunuz fistülü güçlendirecek bazı kol ve parmak egzersizleri önerebilir. Doktorunuzun önerdiği egzersizler fistülünüzün bulunduğu yere bağlı olacaktır. Fistüller genellikle ön kol veya üst kolda bulunur. Herhangi bir çalışmaya başlamadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.
 
Hijyenik Olmak
Fistül ilk evrelerinde enfeksiyona daha az eğilimli olmasına rağmen, uygun hijyen hala önemlidir. Kızarıklık veya fistül alanı çevresinde şişlik arayın. Fistül bölgesinde herhangi bir ağrı yaşarsanız, derhal doktorunuza bildirin. Ateşiniz varsa, bu bir enfeksiyon işareti olabilir. Her tedaviden hemen önce fistül kolunuzu yıkayın ve hafifçe kurulayın. Otururken veya uyurken, başınızın, yastığınızın veya yastığınızın fistülünüze yaslanmadığından emin olun.
 
Oturma banyosu yapınız. 
Fistül için en ideal bakım yöntemlerden biri oturma banyosudur. Oturma banyosu kişinin makat rahatsızlıklarına yakalanması durumunda makat bölgesini temiz tutması için önerilen sıcak bir banyo türüdür. Oturma banyosu yapan kişinin anüs bölgesi kirlerden, gazdan ya da dışkılardan arınmış olur. Aynı zamanda bölgedeki ağrı, kaşıntı ve irritasyon azalmaya başlar. Zaten temel amaç da bölgedeki ağrının azalmasıdır. Leğen veya küvetin içerisine kaynar sıcak su konulur. Bu sıcak suyun ısı ayarını dirseğinizle test edebilirsiniz.  Fazla sıcak su ödeme sebep olabilir. Suyun içerisinde şampuan benzeri maddeler olmamalıdır. Ardından küvete uzanıp 15-20 dakika bekleyebilirsiniz. Uzman bir doktorun tavsiyesiyle günde iki üç kere yapılabilmektedir. Oturma banyosu bittikten sonra bölgeyi yumuşak bir tuvalet kağıdıyla hafifçe kurulayınız. Sürtünme ve ovalama yapmayınız. Bazen doktor hastanın durumuna göre bu sayıyı arttırır. Fakat ne olursa olsun bir doktor muayenesi sonrasında oturma banyosuna karar verilmesi gerekmektedir. Bilinçsizce yapılan oturma banyoları yarardan çok zarara sebebiyet verebilir.

 

Hızlı Randevu
Yasir GÖZÜ
OP. DR. Yasir GÖZÜ
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Hatice Şahin
OP. DR. Hatice Şahin
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Mevsim Diriker
DOÇ. DR. Mevsim Diriker
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Okan Satış
DR. Okan Satış
Genel Cerrahi

Doktor Bilgisi

Anlaşmalı Kurumlar

Bu yazıyı okuyanlar bunları da okudu

Fistül Evreleri

Fistül Evreleri

Bağırsak bölümü ve deri arasında normal dışı bir bağlantının oluşmasına fistül veya perianal fistül denir. Makat etrafında bağırsak ve cilt arasında oluşan küçük tünellerdir. Fistül vakalarının bir çoğunda geçmişte oluşan apse öyküsü vardır. Anal fistül 4 türde sınıflandırmak mümkündür.